Na Djokoviča čaká hašterivý filozof. Tsitsipas sa tvári, že čo bolo (ne)bolo

Martin Prosnan | 28.01.2023 10:46
Stefanos Tsitsipas Foto:
Stefanos Tsitsipas je tenisový bonviván.
Je poslednou prekážkou. Jediným hráčom, ktorý môže Novaka Djokoviča pripraviť o desiaty triumf na Australian Open. Volá sa Stefanos Tsitsipas a v nedeľu nastúpi na veľké finále. V jednom už bol a nedopadlo to preňho dobre. S legendou si dá po necelých dvoch rokoch repete.

Dedo bol proti komunizmu

Tenisové nadanie zdedil po matke Júlii Apostoliovej-Salnikovovej, bývalej svetovej juniorskej jednotke a reprezentantke Sovietskeho zväzu vo vtedajšom Pohári federácie, teraz Fed Cupe. Jeho starý otec Sergej Salnikov bol zasa futbalovým útočníkom, s výberom ZSSR získal v roku 1956 na olympijských hrách v Melbourne zlatú medailu.

„Dedo veľa cestoval, videl skoro celý svet a bol výhradne proti komunizmu. Bolo by zaujímavé sa s ním stretnúť. Bohužiaľ, zomrel v roku 1984,“ povedal o ňom raz jeho vnuk.

Na okruhu ho sprevádza otec Apostolos, ktorý kedysi viedol ajsvoju manželku. O tenise vie ohromne veľa, ale Grécko predsa len nie je a dlho nebola tá pravá tenisová krajina. Lebo zatiaľ čo Tsitsipas je vo svetovom rankingu tretí, druhým Grékom v poradí je akýsi Michail Pervolarakis. „Tróni“ na 570. mieste.

„Jediný spôsob, ako uspieť, je odísť do zahraničia, kde je aj kultúra pre tenis, aj potrebná špecializácia. Bol to veľmi dobrý krok, aj keď som mal spočiatku určité ťažkosti. Vždy ma však podporovala rodina,“ povedal Tsitsipas o svojom rozhodnutí splniť si svoj veľký sen.

Ten si plnil aj v Heraklione počas mládežníckeho turnaja. Kúpal sa v mori – čo údajne miluje – a takmer na to doplatil.

Rodičia Stefanosa Tsitsipasa. Foto: Profimedia
Stefanos Tsitsipas Rodičia Stefanosa Tsitsipasa.

Vlna každé dve sekundy

Španielske noviny El Pais v minulosti zverejnili text o tomto gréckom športovcovi s názvom „Tsitsipas, perla, ktorá prežila v Egejskom mori“.

Periodikum rozpovedalo príbeh o nepríjemnom dobrodružstve, ktoré grécky tenista zažil v roku 2015 počas dovolenky na Kréte, keď sa takmer utopil. „A práve tam sa aj znovuzrodil,“ písali noviny.

Tsitsipasa španielska tlač odrezentovala „ako tenistu, ktorý momentálne vyčnieva“ a Tsitsipas jej zasa na oplátku opísal momenty hrôzy: „Cítil som, že Boh mi chce dať druhú šancu a zmenil spôsob vlastného myslenia.“

Následne povedal, ako to všetko bolo…

„Hral som na turnaji Futures v Heraklione. Mal som prestávku a šiel k moru s dvomi kamarátmi. Neuvedomili sme si, že podmienky na kúpanie sú mimoriadne náročné. Keď sme vošli do vody, otočil som sa chrbtom a zrazu sme boli 25 metrov od brehu. Nechápali sme, čo sa deje, všetko sa zbehlo veľmi rýchlo. Vlny nás zalievali každé 2–3 sekundy, nemohli sme dýchať a mal som pocit, akoby som sa topil. Prvýkrát v živote som cítil, že som pár sekúnd od smrti,“ prezradil Tsitsipas.

Našťastie, na pláž neprišiel iba s kamarátmi, ale aj s otcom, ktorý ho dodnes sprevádza takmer na všetkých turnajoch.

„Skočil do mora, aby nás zachránil. Ťahal ma a snažil sa ma dostať bližšie k pláži. Bojovali sme takto dve minúty. Našťastie sme našli skalu, na ktorú sme mohli vyliezť a párkrát sa nadýchnuť. Všetci sme to napokon zvládli – bola to pre nás obrovská úľava. Uvedomili sme si, ako blízko bola smrť.“

Ďakujem, Fortnite už nie

Stefanos vraví, že tento dramatický zážitok ho navždy poznačil. Odvtedy sa vraj nebojí. „Na kurte vidím všetko inak a nemám žiadny strach. Ten deň mi pomohol uvedomiť si veci o mojom živote. Pochopiť, čo je tenis. Navždy si to zapamätám.“

Tsitsipas, hoci jeho matka je Ruska, po otcovi v sebe nezaprie Gréka. Zmysel pre filozofiu. Chuť zafilozofovať si. Aj po semifinále s Karenom Chačanovom naznačil, že vo svete tenisu, medzi hráčmi na ATP Tour, nemá žiadnych priateľov. Má iné záujmy. Je jednoduché iný.

Napríklad má rád vodné športy, natáčanie videí, prírodu, ale aj modeling. Pred mnohými rokmi začal na svojom Youtube kanáli zverejňovať videá zo svojich ciest, ktoré si sám režíruje aj strihá.

„Tenisti sú celý rok na cestách, ďaleko od domovov a nie je to ľahké. Tenis aj cestovanie tu však budú vždy, tak prečo nemať so sebou hobby a nebyť šťastný?“ vysvetľoval pre New York Times.

Aj vám sa zdá, že tento Aténčan je veľký sympaťák? A možno aj je, no medzi tenistami je tento názor veľmi ojedinelý.

Keď na svojom twitterovom účte napísal, že „je neuveriteľné, koľko rôznych zvukov môžete počuť počas prechádzky New Yorkom. Zatvorte oči a vnímajte to,“ zožal aj posmech.

A ktože sa to ozval? Austrálčan s gréckymi koreňmi, Nick Kyrgios. „Da fuq,“ odpovedal. Aj keď príspevok neskôr zmazal, tento neslušný výraz sa dostal do Tsitsipasových uší.

„Úprimne, všetci vieme, kto je Kyrgios. Chápem, že niektorí ľudia vnímajú veci, ktoré robím, či statusy, ktoré píšem, ako čudácke. Nuž, je to niečo iné, ako sedieť celé dni pred videohrami,“ poukazoval na Kyrgiosovu záľubu.

„Ja radšej idem von a tvorím. Nevidím zmysel vo videohrách – tiež som sa im kedysi venoval, ale tomu je už koniec,“ dodal hráč, ktorý okrem gréčtiny ovláda aj anglický a ruský jazyk.

Predtým však aj Tsitsipas trávil hodiny s ovládačom v ruke. Tréningový stereotyp prekladal po celom svete obľúbenou strieľačkkou Fortnite. „Už v tom nevidím zmysel, radšej sa pôjdem prejsť,“ dopĺňa tenista s vizážou legendárneho Björna Borga. Rovnako ako švédska legenda, aj on nosí v dlhých vlasoch čelenku.

Ako sa prebudiť?

Mladý Grék je celým svojím zjavom, ale aj vnútrom, zaujímavý.

„Postačí vám pár minút, aby ste pochopili, že Tsitsipas je všetko možné, iba nie tuctový športovec. Je to človek so zvedavou mysľou – fotograf, cestovateľ, filozof,“ takto opísal talentovaného tenistu britský denník The Telegraph.

Obzvlášť aktívny bol počas pandémie koronavírusu. Svoje zážitky zdieľal so svojimi fanúšikmi a neraz vyčaril úsmev na ich tvári. Napríklad im radil, ako vstať z postele.

  • 1. Prebudiť sa
  • 2. Vziať telefón
  • 3. Pozerať sa 72 minút do obrazovky
  • 4. Vdýchnuť
  • 5. Vstať z postele

„A raz za čas skúste preskočiť fázy dve až štyri,“ napísal na Twitteri.

Neustále niečo vymýšľa, stále nad niečím špekuluje. „A hlavne chcem zamestnávať svoj mozog. Naučiť sa nový jazyk a vylepšiť svoje kuchárske umenie. Existuje množstvo videí, ktoré pomáhajú. Snažím sa čo najviac vylepšiť svoje účty na sociálnych sieťach. Tiež experimentujem s novými spôsobmi, ako upravovať svoje videá, aby som bavil fanúšikov,“ vysvetľuje.

Rusa hrubo urazil

Lenže Tsitsipas je aj výmyselník. Jeden deň sú sociálne siete jeho záľubou, druhý ich zasa hodí za hlavu. „Je to najlepší spôsob, ako sa zamerať výlučne na svoju rodinu a blízkych namiesto toho, aby som svoj čas obetoval ľuďom, ktorých vôbec nepoznám. Zároveň si chcem udržať súkromie mimo dosahu verejnosti,“ vysvetlil tisíckam svojich fanúšikov.

Tak si teda vyberte…

Tsitsipas tvrdí, že na okruhu nemá priateľov, ale presnejšie by azda bolo, že má viacero nepriateľov. Paradoxne, sú medzi nimi takí, s ktorými má niečo spoločné – ruský pôvod. Pochytil sa už s Daniilom Medvedevom ale aj s Alexandrom Zverevom.

Po zápase v Miami mal s Medvedevom nepríjemný konflikt. Tsitsipas pri sieti údajne nazval Moskovčana „nudným ruským hov.om“. Samozrejme, že to nezostalo bez odvety. Medvedev si žiadal vysvetlenie a neskôr aj ospravedlnenie.

Nedočkal sa ničoho.

„Bol som nahnevaný a povedal som niečo, čo som spätne oľutoval. Je to však za mnou, už dávno som na to zabudol. Priznávam, náš vzťah nepatrí na okruhu ATP k tým najlepším. Nemôžete mať každého rád. Netvrdím, že ho neznášam, ale na večeru spolu nepôjdeme,“ vysvetlil novinárom svoj postoj.

Djokoviča si váži

A teraz trošku premostime. Keď novinári grilovali po semifinále Tsitsipasovho súpera Chačanova, opýtali sa ho aj na to, čo by mu poradil proti Djokovičovi. „Ja neviem. Nech zavolá Medvedevovi,“ rozosmial sa Chačanov, ktorý za normálnych okolností nemal veľa dôvodov na úsmev.

Medvedev totiž vo finále grandslamu už Djokoviča zdolal. Vo finále US Open vyhral nemilosrdne 3:0 na sety. Že Tsitsipasovi žiadne know-how nedá, je takmer isté.

A nedostane ho ani od Zvereva.

Keď sa pred rokmi v kanadskom Toronte Tsitsipasa pýtali, ako vychádza so svojim nemeckým súperom, zareagoval veľmi vtipne. „Je to úplne v pohode. Alebo vlastne nijako… Nie je to dobré, ani zlé, je to vybalansované. Medzi tenistami mám veľa priateľov, ale väčšina z nich má viac rokov ako ja,“ vravel vtedy Grék.

Asi aj kvôli veku je na tom s Djokovičom omnoho lepšie. Aj keď nemuselo by tak byť, veď s hviezdnym Belehradčanom prehráva vo vzájomných zápasoch vysoko 2:10. Srba však veľmi uznáva a povedal to aj vlani na sklonku roka.

„Je najdôslednejší. Perfekcionista, ktorý posunul tenis na inú úroveň. Jeho strava, fyzická práca, elasticita a profesionalita v každej z oblastí. Myslím, že nie je jediná vec, ktorú by zanedbal. Osobne sa cítim veľmi inšpirovaný,“ povedal o svojom nedeľňajšom súperovi.

A Djokovič v piatok na oplátku zasa pochválil Tsitsipasov účes.

Novak Djokovič so sklamaným Stefanosom... Foto: SITA/AP, Michel Euler
Novak Djokovič, Stefanos Tsitsipas Novak Djokovič so sklamaným Stefanosom Tsitsipasom po finále Roland Garros.

Roland Garros akoby vytesnili

Mimochodom, keď sa 21-násobného grandslamového šampióna pred pár dňami pýtali na svojich súperov na opačnej strane pavúka, o Tsitsipasovi povedal, že je bez finálovej grandslamovej skúsenosti.

To, samozrejme, nie je žiadna pravda a novinári mu to v momente pripomenuli. Veď práve s Tsitsipasom zviedol v roku 2021 veľkú bitku na záver Roland Garros. Djokovič prehrával 0:2 na sety, ale napokon sa tešil z druhého antukového triumfu na slávnom parížskom turnaji.

Bol to vtipný moment, za ktorý sa momentálne najlepší tenista na svete ihneď ospravedlnil. Pochopiteľne, na spomínané finále sa v piatok novinári pýtali aj Tsitsipasa.

„Nič si nepamätám. Vážne,“ odpovedal s chladným výrazom a akoby úmyselne oplatil Djokovičovi malé vedomostné faux-pas.

Tsitsipas chce na nedeľňajšie finále nastúpiť s čistým stolom. Akoby neexistovala žiadna vzájomná minulosť, akoby nebolo ani finále v Paríži, akoby Djokovičova monštruózna forma nebola realitou.

Uvidíme v nedeľu, či ho Srb vyvedie zo sna…

Martin Kližan, Novak Djokovič Čítajte viac Kližan o Djokovičovi: Na sieti je slabší, no príde tam len dvakrát - kvôli žrebu a podať si s vami ruku

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ