Nadviazali na vlaňajšok. Pištej s Balážovou si odnášajú bronz

TASR | 15.08.2022 15:20
Ľubomír Pištej, Barbora Balážová Foto: ,
Ľubomír Pištej a Barbora Balážová na archívnej snímke.
Slovenskí stolní tenisti Barbora Balážová s Ľubomírom Pištejom získali na majstrovstvách Európy v Mníchove bronzové medaily.

V pondelkovom semifinále prehrali s francúzskym párom Ťia-nan Jüan, Emmanuel Lebesson hladko 0:3 na sety (4, 6, 12). Balážová s Pištejom cenným kovom nadviazali na vlaňajší kontinentálny šampionát vo Varšave, kde vybojovali striebro.

Francúzi ako tretí pár svetového rebríčka (najlepší z Európy) potvrdili v semifinále pozíciu favorita a od začiatku dominovali. Rýchlo sa ujali vedenia 4:0, neskôr zvýšili na 8:2 a expresne získali prvý set pre seba v pomere 11:4.

Natalia Partyková Čítajte aj Senzácia z Poľska. Dievča bez predlaktia našlo spôsob, ako na zdravé súperky

V druhom sa síce Balážová s Pištejom dostali do vedenia 3:2, no súperi otočili na 5:3 a náskok z rúk nepustili. Od stavu 7:6 získali štyri loptičky za sebou a vybojovali aj druhý set. Najvyrovnanejšie bolo tretie dejstvo, v ňom mali Slováci mierne navrch až do stavu 8:7 zo svojho pohľadu.

Koncovka už patrila Jüan s Lebessonom, ktorí skóre otočili a dostali sa k mečbalom. Slováci ešte bojovali, tri dokázali odvrátiť, no po štvrtom sa už Francúzi tešili z postupu do finále. Duel trval 25 minút.

Balážová s Pištejom, ako piaty nasadený pár, vyradili v nedeľu najprv v 1. kole portugalsko-dánske duo Ines Matosová, Martin Buch Andersen 3:2 a v osemfinále si poradili aj s nemeckým párom Sabine Winterová, Benedikt Duda 3:0.

Ľubomír Pištej, Barbora Balážová Čítajte aj Cenný úspech. Pištej s Balážovou sú vicemajstri Európy

Vo štvrťfinále potom Slováci vyhrali nad španielskou dvojicou Maria Siao a Alvaro Robles 3:2 na sety a získali istotu bronzu. V Mníchove sa postarali o štvrtú slovenskú stolnotenisovú medailu z vrcholného podujatia v kategórii dospelých.

Štvrtýkrát je to cenný kov z miešanej štvorhry. V ére samostatnosti ako prví uspeli Jaromír Truksa s Valentinou Popovovou, ktorí získali bronz na ME 1994 v britskom Birminghame.

Pištej s Balážovou majú na konte striebra z kontinentálnych šampionátov v roku 2013 v rumunskom Buzau a minuloročného z poľskej Varšavy (pôvodne mal byť v roku 2020).

Stolný tenis – ME:

miešaná štvorhra – semifinále:
Ťia-nan Jüan, Emmanuel Lebesson (Fr) – Barbora BALÁŽOVÁ, Ľubomír PIŠTEJ (SR) 3:0 (4, 6, 12)