FIA zasiahla. Po kontroverzii v Abú Zabí zmenila pravidlá

TASR | 16.03.2022 13:32
Max Verstappen, Lewis Hamilton Foto:
Max Verstappen sa snaží predbehnúť Lewisa Hamiltona na VC Abú Zabí.
Medzinárodná automobilová federácia (FIA) v reakcii na kontroverznú minuloročnú VC Abú Zabí seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 oznámila zmenu pravidiel.

Ide o ich konkrétnejší výklad ohľadom jazdcov, ktorí sú počas výjazdu bezpečnostného vozidla o kolo pozadu.

Podľa pôvodného znenia bolo „ktorýmkoľvek“ pretekárom počas fázy safety car povolené predbehnúť bezpečnostné vozidlo a zaradiť sa na koniec poľa.

Zmena, ktorá nastala len niekoľko dní pred prvými pretekmi tejto sezóny, spočíva v zmene pojmu „ktorýmkoľvek“ na „všetkým“.

Rebríček kvality tímov pred štartom sezóny F1 Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Williams-Mercedes
Monopost: 5,0 bodu...

Pôvodné znenie umožnilo riaditeľovi pretekov v Abú Zabí Michaelovi Masimu dovoliť predbehnúť safety car len tým jazdcom, ktorí boli v závere medzi vedúcim Lewisom Hamiltonom (Mercedes) a druhým Maxom Verstappenom (Red Bull).

Holanďan vďaka tomu stihol v záverečnom kole pretekov so súperom priamo bojovať o víťazstvo a tým pádom aj o majstrovský titul. Brit bol v značnej nevýhode, keďže bol na tvrdších a opotrebovanejších pneumatikách a súboj prehral.

Podľa britských médií budú musieť jazdci ostať počas pódiového ceremoniálu a rozhovorov po pretekoch plne oblečení vo svojich kombinézach, ktoré si zvykli vyzliekať od pása hore, a nesmú akýmkoľvek spôsobom porušovať pravidlá tzv. parc ferme – priestoru, v ktorom parkujú monoposty.

Lewis Hamilton Čítajte aj Ticho malo zmysel. Hamilton sa vráti na trón, vraví expert

Je to reakcia na pokutu pre Verstappena, ktorý sa na VC Brazílie dotýkal zadného krídla Hamiltonovho auta. FIA zaviedla aj nové bodovanie v skrátených pretekoch, v ktorých pretekári odjazdili 50 až 75 percent dĺžky (19–14–12–10–8–6–4–3–2–1).

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk