Už iba pár dní. Djokovič musí dať vedieť, ako je na tom s vakcínou

SITA | 03.01.2022 10:16
novak djokovič Foto:
Novak Djokovič.
Tenisový svet aj dva týždne pred štartom Australian Open v Melbourne stále zamestnáva otázka, či sa na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny predstaví jeho deväťnásobný šampión Novak Djokovič.

Zatiaľ čo v Melbourne, Sydney a Adelaide sa už rozbehli prvé prípravné turnaje a väčšina najlepších hráčov už je prítomná v Austrálii, o svetovej jednotke zatiaľ ani chýru – ani slychu.

Djokovič stále nezverejnil svoj očkovací status, zatiaľ oficiálne informoval iba o tom, že vynechal tímový turnaj ATP Cup v Sydney. Vzhľadom na to, že 34-ročný Belehradčan by mal mať eminentný záujem na zisku prípadného 21. grandslamového titulu, špekuluje sa aj o tom, že austrálske úrady mu majú poskytnúť zdravotnú výnimku.

V takom prípade by sa v Melbourne Parku mohol predstaviť bez toho, aby bol zaočkovaný proti koronavírusu. Djokovič spoločne s Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom vlastnia po 20 singlových grandslamových titulov, čo je historické maximum v mužskom tenise.

„Do konca tohto týždňa máme pred sebou ešte niekoľko charterových letov a potom by sme mali mať v Austrálii už všetkých hráčov. O pár dní teda budeme mať oveľa jasnejšiu predstavu o tom, či sa Novak Djokovič predstaví v Melbourne alebo nie. Ak by nepriletel do konca tohto týždňa, potom by to bolo už pre neho neskoro,“ uviedol riaditeľ Australian Open Craig Tiley.

Toto ste o Djokovičovi určite nevedeli Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
15. Na kurte odmieta piť studenú vodu, pretože...

Austrálski organizátori informovali, že na rozbiehajúcich sa prípravných turnajoch v rámci tzv. Letnej sérii v Melbourne sa už tento týždeň predstavia dve bývalé ženské jednotky Japonka Naomi Osaková a Rumunka Simona Halepová. Chýbať bude Britka Emma Raducanová, senzačná víťazka US Open v závere minulého roka neprešla testom na koronavírus a len pred pár dňami ukončila izoláciu.

Na rovnakom turnaji mužov je nasadenou jednotkou Španiel Nadal a dvojkou Američan Reilly Opelka. Chýbať by tam nemali ani Austrálčan Nick Kyrgios a Bulhar Grigor Dimitrov.

V Adelaide potvrdila účasť súčasná svetová jednotka Ashleigh Bartyová a okrem domácej hráčky aj svetová dvojka Bieloruska Arina Sobolenková, Poľka Iga Swiateková a Američanka Coco Gauffová. Mužskou jednotkou v Adelaide bude Francúz Gael Monfils a dvojkou Rus Karen Chačanov.

„Chvíľu to potrvá, kým sa do toho naplno dostanem. Dlhší čas som nehrala súťažný zápas, musím byť trpezlivá, ale teším sa. Pôjdem na kurt a budem si to užívať,“ uviedla Ashleigh Bartyová, úradujúca wimbledonská šampiónka.

Tenisové hviezdy po rokoch... Spoznali by ste ich? Fotogaléria - 31 fotiek Všetky fotky
25, či 30 rokov je veľa aj málo. V živote...

Na Australian Open budú chýbať dve 40-ročné legendy tenisu. Švajčiar Roger Federer a Američanka Serena Williamsová získali pod páliacim austrálskym slnkom dovedna trinásť singlových titulov, ale zdravotný stav im nedovolí zabojovať o tituly najstarších šampiónov. Federer (koleno) tam zatiaľ naposledy triumfoval v roku 2018, Serena Williamsová (zadný stehenný sval) ešte o rok skôr.

V prípade 23-násobnej grandslamovej víťazky je to ďalšia premrhaná šanca vyrovnať sa najúspešnejšej tenistke histórie Margaret Courtovej, ktorá vo dvojhre vybojovala 24 titulov. V Melbourne Parku bude pre zranenie chýbať aj staršia zo sestier Williamsových Ve­nus.

Vôbec prvýkrát od roku 1997 sa stane, že si na Australian Open nezahrá ani jedna z amerických tenisových sestier.