Siekel povedie SOŠV aj ďalšie roky. Chára či Vlhová dostali ocenenia

TASR | 15.10.2021 11:31, aktualizované: 
Anton Siekel Foto: ,
Anton Siekel počas 60. valného zhromaždenia SOŠV.
Anton Siekel povedie Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) aj v ďalšom volebnom období až do OH v Paríži 2024. Rozhodlo o tom 60. valné zhromaždenie SOŠV v Bratislave, Siekel kandidoval na prezidentský post ako jediný.

Siekela zvolili na štyri roky v novembri 2016 po olympijských hrách v Riu de Janeiro, ďalšie voľby sa mali konať vlani v novembri po hrách v Tokiu.

No keďže svet zasiahla pandémia koronavírusu, predĺžil sa aj olympijský cyklus a voľby presunuli na ďalší rok.

Okrem prezidenta zvolilo valné zhromaždenie aj členov výkonného výboru, predsedu dozornej rady a zároveň kontrolóra SOŠV, členov dozornej rady, ombudsmana a aj individuálnych členov SOŠV.

SR Veľké Úľany šport SOŠV Tokio2020 OH TTX Čítajte viac SOŠV ocenil športovcov z Tokia. Mali sme čo oslavovať, vraví Siekel

Právo hlasovať mali len členovia SOŠV, 81 právnických a 11 fyzických osôb. Uznášaniaschopnosť valného zhromaždenia bola 97 percentná.

Delegáti spolu disponovali 124 hlasmi, keďže v súlade so stanovami mali zväzy olympijských športov dva hlasy. Siekel získal 108 hlasov od 32 olympijských športových zväzov a 44 neolympijských.

Zástupcovia 10 členských subjektov (4+6) so 14 hlasmi sa zdržali hlasovania.

"Aj keď som bol jediný kandidát, je to dôležitý akt. Vyjadruje to dôveru hnutia a je to aj vizitka činnosti, ktorú sme za plynulých päť rokov urobili.

Nie je to len vizitka pre mňa, ale pre celý tím. Teším sa, že počet hlasov nás utvrdil v tom, že robíme dobrú robotu," uviedol Siekel po zvolení.

Aj na funkciu ombudsmana bol len jeden kandidát a to doterajší ombudsman Ľubomír Fogaš. Na zvolenie potreboval získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných delegátov, dostal 115 hlasov. Za kontrolóra SOŠV a predsedu dozornej rady bol na päť rokov zvolený Ján Mižúr (115 hlasov).

Do výkonného výboru zvolili z návrhov olympijských športových zväzov Danku Bartekovú (105 hlasov), Petra Korčoka (69), Anastasiu Kuzminovú (68), Daniela Lišku (44) a Mateja Tótha (40), po druhom kole hlasovania ich doplnili Miroslav Šatan (53), Monika Šišková (49), Jozef Gönci (38) a Marek Rojko (36).

Chára získal Trofej SOŠV, ocenenie aj pre Vlhovú

SOŠV v piatok odovzdal vyznamenania a ocenenia za rok 2020. Najvyššie ocenenie – Trofej SOŠV pre významnú osobnosť za aktuálny prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport a kultúru dostal hokejista Zdeno Chára.

Cenu Pavla Schmidta za výkon roka v individuálnej olympijskej disciplíne dostala lyžiarka Petra Vlhová, cenu Ondreja Nepelu pre mladého športovca do 23 rokov získala Barbora Mokošová.

Za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii SR v spojení s vynikajúcimi výkonmi (cena Pavla Demitru) dostal ocenenie Ľubomír Višňovský, cena Jána Zacharu pre trénera mládeže, ktorý dlhodobo aj aktuálne dosahuje prenikavé výsledky putovala do rúk Stanislava Kútika.

Cenu Vladimíra Černušáka za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok najmä v pedagogickom procese dostal Jozef Drenko, cenu Matyldy Pálfyovej pre ženu za športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí dostali Anna Čápová a Yvetta Macejková.

Udelili aj cenu Mira Procházku za aktuálne prenikavé dielo v oblasti žurnalistiky, dostal ju Ľubomír Souček. Cena Ladoslava Chudíka za filmové dielo, propagujúce šport sa ušla Pavlovi Barabášovi.

Ocenenia SOŠV za rok 2020:

TROFEJ SOŠV: ZDENO CHÁRA
CENA PAVLA SCHMIDTA: PETRA VLHOVÁ
CENA ONDREJA NEPELU: BARBORA MOKOŠOVÁ
CENA PAVLA DEMITRU: ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ
CENA JÁNA ZACHARU: STANISLAV KÚTIK
CENA VLADIMÍRA ČERNUŠÁKA: JOZEF DRENKO
CENA MATYLDY PÁLFYOVEJ: ANNA ČÁPOVÁ, YVETTA MACEJKOVÁ
CENA MIRA PROCHÁZKU: ĽUBOMÍR SOUČEK
CENA LADISLAVA CHUDÍKA: PAVOL BARABÁŠ
CENA JÁNA MRÁZA (za významné aktivity v oblasti životného prostredia): SPP, a. s. – EKOFOND
CENA VINCENTA LAFKA – OLYMPIJSKÝ KLUB ROKA (pre olympijský klub, ktorý vyvíja najvýraznejšie aktivity pri plnení úloh SOV a v propagácii olympizmu): OLYMPIJSKÝ KLUB MICHALOVCE

Vyznamenania SOŠV za rok 2020:
Zlatý odznak SOŠV (za výnimočný prínos pre olympijské a športové hnutie): JOZEF BAZÁLIK, JURAJ SANITRA, JOZEF SLOVÍK, PAVEL SCHENK, PETER LIKÉR, BRANISLAV SLAMKA.