Rekordy i sklamania. Vybrali sme top momenty tokijskej olympiády
Hoci za prísnych covidových opatrení aj japonské športoviská zaplnili viaceré hviezdne momenty a emócie všetkého druhu.
Delené zlato
Najvýraznejší akt solidarity a športového ducha sa udial vo výškarskom sektore.
Dramatický súboj o prvenstvo medzi Katarčanom Mutazom Barshimom a Talianom Gianmarcom Tamberim mala rozhodnúť výška 239 cm.
Nový olympijský rekord však odolal, obaja skokani trikrát zaváhali. Keďže dovtedy boli stopercentní, prišlo k patovej situácii.
„Spýtal som sa rozhodcu, či obaja môžeme mať zlato. Odpovedal áno a vytrvalo pokračoval vo vysvetľovaní podmienok, za akých môžeme pokračovať. Ale nám to už bolo jedno. Pozrel som sa na Gianmarca, on na mňa a skočili sme si do náručia,“ usmieval sa Katarčan.
Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletný programPodstata olympizmu v praxi uchvátila aj domácich. Barshim sa deň pred odletom prechádzal ulicami Tokia, keď k nemu pristúpila postaršia Japonka.
„Lámanou angličtinou mi vysvetlila, že ju dojalo naše gesto. Rozplakali ste ma, zverila sa mi. Na úprimnosť v jej tvári nezabudnem do konca života,“ dodal.
Hviezdy bez kovu
Naomi Osaková síce v Tokiu zapálila olympijský oheň, ale iskra z neho na ňu nepreskočila.
Veľká domáca nádej na Hrách potvrdila, že nie je vo svojej koži a rieši problémy, ktoré s tenisom nesúvisia. Skončila v 2. kole.
Úspechu sa nedočkal ani Novak Djokovič. Srb sa chystal na Zlatý Slam, nakoniec však nezvládol nahustený program a neľudské podmienky, s ktorými sa na japonských kurtoch vopred rátalo.
Unavený a frustrovaný odišiel z OH bez medaily. Svetová jednotka bola v olympijskej dedine najväčšou hviezdou.
Belehradčan si krátil čas cvičením s belgickými gymnastkami, bagom so slovenskou tenisovou výpravou či gastro prednáškou pred tureckým olympijským tímom. Možno aj to sa mu nakoniec vypomstilo.
Bleskurýchly Warholm
Behy cez prekážky bývajú na olympiáde v tieni šprintov na 100 či 200 m. Nie však v Tokiu. Mužská i ženská štvorstovka cez prekážky ponúkla skvelé divadlo a množstvo talentu.
Najskôr Karsten Warholm vylepšil vlastné svetové maximum o úctyhodných 76 stotín na 45,94 s.
Nórsky blesk vo finále odolal tlaku Raia Benjamina, keď sa aj Američan dostal pod hranicu predchádzajúceho rekordu.
Čítajte viac Američanovi nedal šancu. Nór má famózny svetový rekordO deň neskôr na rovnakej trati zažiarila Sydney McLaughlinová.
Dvadsaťjedenročná atlétka zdolala v novom svetovom maxime krajanku Dalilah Muhammadovú i Holanďanku Femke Bolovú.
Aj ony pokorili hodnotu starého rekordu, ale na McLaughlinovú nestačili.
Taliani sa vzopreli covidu
Apeninský polostrov bol najviac zasiahnutým regiónom po lanskom nástupe prvej vlny pandémie na starom kontinente. Boj s koronavírusom prehralo takmer 130-tisíc ľudí a krajina sa zahalila do smútku.
Nebolo jasné, v akej forme prídu Taliani do Tokia. Dlho nemohli športovať, lockdowny výrazne obmedzili fungovanie súťaži. Výnimku na tréning dostali len vyvolení.
Čítajte viac Príde o zlato? Šampióna Jacobsa spájajú s dopingomSquadra azzurra napokon oslavovala rekordný počet medailí – 40. O štyri cenné kovy prekonala doterajšie maximum z domácich Hier v Ríme 1960.
„Ukázali sme, že nás nezlomí ani pandémia. Pre nás to bola najúžasnejšia olympiáda,“ tešil sa šéf Talianskeho olympijského výboru Giovanni Malago.
Teraz ho čaká hromadné vyplácanie. Taliani mali sľúbené za zlato 180-tisíc eur na hlavu, čo je trojnásobne viac ako Francúzi a dokonca osemkrát viac ako Nemci.
Perfektní Japonci
Ak chcete Japonca poriadne vytrestať, nechajte ho improvizovať.
Národ, ktorý má rád všetko naplánované, kde je meškanie najväčším hriechom, hodili do jamy levovej. Ale poradil si. So všetkým.
Situácia v krajine vôbec nebola jednoduchá. Pár dní pred začiatkom Hier sa v prieskume až 80 percent obyvateľov vyslovilo proti konaniu podujatia.
Neboli by to však Japonci, keby si neporadili. Pravda, za cenu brutálnych opatrení.
Čítajte viac Arigato, Tokio. Štyri medaily sú úspechom i mementomŠportovcov denne testovali, novinári museli dva týždne pred príchodom hlásiť zdravotný stav, aplikácia sledovala ich pohyb. Výsledok napokon stál za to: bublina zostala pred vírusom ochránená.
Z viac ako 651-tisíc testov bolo pozitívnych iba 458, čo nie je ani 0,07 percenta.
Olympiáda bola síce bez divákov, ale smelo môžeme skonštatovať, že organizátori ju – napriek veľkým obavám – zvládli na výbornú.