Aj v Sappore je horúco. Malý pitbul Úradník debutoval, domácim ušiel Talian

TASR | 05.08.2021 11:15, aktualizované: 
Japonsko OH2020 SR atletika chôdza muži 20 km... Foto: ,
Miroslav Úradník (vľavo) sa ovlažuje počas pretekov v chôdzi na 20 km.
Ako prvý zo štvorice slovenských chodcov na OH v Japonsku si vyskúšal náročné podmienky v Sappore Miroslav Úradník. Debutant pod piatimi kruhmi sa predstavil vo štvrtok na 20 km trati, ktorú dokončil na 41. mieste s časom 1:29:25 h.

Po pretekoch bol rád, že zo seba vydal všetko a svojím nasledovníkom zo slovenskej výpravy odkázal, že hlavne sa treba neustále chladiť.

‚Dvadsiatkari‘ odštartovali o 16.30 h miestneho času pri teplotách okolo 31 stupňov, ktoré pred koncom klesli k 27 stupňom. Problémy robila aj vysoká vlhkosť vzduchu.

"Bolo dobre, že sme išli poobede a nebolo to na priamom slnku, ale bolo cítiť tú vysokú vlhkosť. Ak mám poradiť našim na zajtra, tak chladiť od začiatku do poslednej chvíle a ísť opatrne.

To priame slnko síce nebolo ostré, tým že bolo zatiahnuté a sú tu vysoké budovy, ale pocitová teplota bola vysoká a telo sa neskutočne prehrievalo.

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletné výsledky

Ja som mal k dispozícii tri občerstvovacie stanice a využíval som ich naplno," varoval.

Úradník štartoval v Tokiu ako 58. podľa rebríčka a nakoniec sa mu podarilo vyšplhať na 41. miesto z 52 pretekárov, ktorí prišli až do konca. Vyšiel mu tak cieľ ísť v úvode zozadu a postupne sa predierať dopredu:

"Keďže som bol 58. v rebríčku, musel som ísť do toho s pokorou. Prvá polovica bola z môjho pohľadu veľmi dobrá, držal som sa vzadu, postupne som sa posúval a pomaly som zberal pretekárov.

Tomu sa veľmi teším. V druhej polovici to už bolo náročnejšie, dochádzali sily, ale snažil som sa bojovať a dávať do toho všetko. Posledné tri štyri kilometre som išiel úplnú ‚podlahu‘ a stačilo to na toto miesto."

Matej Tóth Čítajte viac Chlapec s bruškom nebol terno. Tóth sa bude dusiť i prehrievať

Napriek náročným podmienkam počas pretekov ani raz neuvažoval, že by odstúpil:

„Môj prvý tréner Roman Benčík ma volal malý pitbul, zahryznúť a nepustiť. Preteky sa nevzdávajú a olympiáda už vôbec. Kým som dokázal kráčať, tak ma to ani nenapadlo.“

Dvadsaťpäťročný pretekár nemal príliš vydarený rok, keď ho zabrzdilo zranenie achilovky a absolvoval len dve dvadsiatky. Forma nebola ideálna, ale pomohli mu sústredenia v Tatrách a talianskom Livigne.

Japonsko OH2020 SR atletika chôdza muži 50 km Čítajte viac ONLINE: Posledné preteky v kariére Tóthovi nevyšli

"Tento rok bol náročný, nedarilo sa mi, bojoval som s psychikou. Až v príprave v Tatrách sa mi podarilo dostávať do potrebných obrátok a v kempe v Livignu som to ešte zlepšil.

Veľmi mi pomáhal Maťo Tóth a myslím si, že sme sa podporovali v tréningoch vzájomne.

Nesmierne si ho cením za jeho rady, za všetko čo mi doposiaľ dal a som veľmi rád, že som mohol popri takom človek trénovať," uviedol a nezabudol poďakovať všetkým blízkym:

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo do Tokia dostať a ďakujem všetkým, ktorí pri mne stáli a podporovali ma. Rodine, priateľke Aničke a všetkým ostatným, ktorí mi držali palce.

O tri roky sa pokúsim dostať do Paríža a zase sa posunúť a bojovať o čo najlepší výsledok."

Úradníkov výkon hodnotil pozitívne aj tréner Matej Spišiak:

"Nebol zlý. Už pred pretekmi som povedal, že preňho bude úloha hlavne dôstojne reprezentovať, myslím si, že zo seba vydal maximum a naviac nemal.

Zdolal niekoľko súperov, pričom sem nastupoval s 58. tabuľkovým miestom. Nemal som veľké oči, pri tomto počasí to bolo veľmi ťažké.

Hodnotím to pozitívne a verím, že táto olympiáda mu dodá energiu, skúsenosti a na ďalšej už bude niekde vyššie."

Dvaja Japonci na pódiu

Olympijským šampiónom v chôdzi sa stal taliansky atlét Massimo Stano. Striebro na trati v Sappore získal domáci Koki Ikeda, po bronz si dokráčal ďalší Japonec Tošikazu Jamaniši.

Víťazný Stano sa spoločne s dvojicou Japoncov odpútal od vedúcej skupiny približne tri kilometre pred cieľom.

Rozhodujúci útok na zlato prišiel z jeho strany kilometer pred cieľovou čiarou a žiaden z domácich chodcov nedokázal zareagovať. Všetci traja medailisti získali premiérový cenný kov spod piatich kruhov.

Muži – 20 km: 1. Massimo Stano (Tal.) 1:21:05 hod, 2. Koki Ikeda 1:21:14, 3. Tošikazu Jamaniši (obaja Jap.) 1:21:28, 4. Alvaro Martin (Šp.) 1:21:46, 5. Christopher Linke (Nem.) 1:21:50, 6. Diego Garcia (Šp.) 1:21:57, 7. Wang Kchaj-chua 1:22:03, 8. Čang Ťün (obaja Čína) 1:22:16, 9. Perseus Karlström (Švéd.) 1:22:29, 10. Callum Wilkinson (V. Brit.) 1:22:38,… 41. Miroslav ÚRADNÍK (SR) 1:29:25