Nórkam vyfúkla zlato Rakúšanka Hauserová. Slovenky neštartovali

TASR | 21.02.2021 13:58
Lisa Theresa Hauserová Foto: ,
Spokojná Lisa Theresa Hauserová.
Rakúska biatlonistka Lisa Theresa Hauserová získala zlato v pretekoch s hromadným štartom na 52. majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke a vyšperkovala svoju životnú sezónu.

Ako jediná zo štartového poľa neurobila ani jednu chybu na strelnici a v cieli mala náskok 21,7 sekundy pred Nórkou Ingrid Landmark Tandrevoldovou. Na treťom mieste skončila jej krajanka Tiril Eckhoffová, ktorá získala v Pokljuke už šiestu medailu, z toho štyri zlaté.

Dvadsaťsedemročná Hauserová prežíva životnú sezónu a najmä rok 2021. Prvýkrát sa dostala na pódium vo Svetovom pohári 8. januára v Oberhofe, keď skončila tretia v šprinte, odvtedy pridala ďalšie tri tretie miesta, jedno druhé a v Anterselve si vybojovala premiérový triumf vo vytrvalostných pretekov.

Na šampionáte v Pokljuke pridala striebro v stíhačke i miešanej štafete a zakončila ho zlatom v hromadných pretekoch. „Neviem, čo mám povedať, je to neuveriteľné, to najlepšie prišlo na majstrovstvách sveta,“ uviedla v prvej reakcii po zisku titulu.

Na úvodnej ležke odstrieľalo čisto okrem Hauserovej aj ďalších 15 z 30 štartu­júcich, prvá vyšla zo strelnice Gasparinová, no hneď sa vytvorila veľká skupina pretekárok, do ktorej sa dostala aj Eckhoffová i keď si odkrútila jedno trestné kolo. Šancu na medailu si „odstrelili“ Bielorusky Dzinara Alimbekavová, Hanna Solová či Francúzka Julia Simonová.

Po druhej ležke zostalo s nulou už len sedem pretekárok, vedúcu pozíciu prevzala Eckhoffová. Na prvej stojke však musela ísť znovu na trestné kolo, z ktorého vybehla so stratou 20 sekúnd na jediné dve „čisté“ Hauserovú a Baibu Bendikovú z Lotyšska.

Na ďalších pozíciách išli Talianky Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová a Nórky Ingrid Landmark Tandrevoldová a Marte Olsbuová Röiselandová. Na záverečnú položku prišli Hauserová s Bendikovou naraz, Eckhoffová s mankom asi 15 sekúnd, no bez chyby z nej vyšla len Rakúšanka, ktorá už vedela, že si príde po zlato. Lotyška spravila dve chyby a vypadla z boja o medaily.

Na tretie miesto sa dostala Vittozziová, stíhali ju však tri silné Nórky a všetky ju na záverečnom okruhu predbehli. Pre striebro si prišla Tandrevoldová, Eckhoffová zdolala vo finiši Olsbuovú Röiselandovú a získala šiesty cenný kov na MS (4–1–1).

Takmer sa jej podarilo napodobniť práve Olsbuovú Röiselandovú, ktorá si na vlaňajšom šampionáte v Anterselve vybojovala medailu vo všetkých siedmich disciplínach (5–0–2), Eckhoffová nebola v Pokljuke na pódiu len vo vytrvalostných pretekoch.

Preteky s hromadným štartom na 12,5 km:
1. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 36:05,7 min (0 tr. kôl), 2. Ingrid Landmark Tandrevoldová +21,7 s (1), 3. Tiril Eckhoffová +23,0 (3), 4. Marte Olsbuová Röiselandová (všetky Nór.) +23,6 (1), 5. Lisa Vittozziová (Tal.) +48,9 (1), 6. Franziska Preussová (Nem.) +52,6 (2), 7. Hanna Öbergová (Švéd.) +57,7 (2), 8. Dorothea Wiererová (Tal.) +1:05,3 (3), 9. Baiba Bendiková (Lot.) +1:14,3 (2), 10. Vanessa Hinzová (Nem.) +1:21,2 (1)

Celkové poradie SP (19 z 26):
1. Eckhoffová 803 b, 2. H. Öbergová 765, 3. Olsbuová Röiselandová 759, 4. Hauserová 679, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 639, 6. Preussová 638, … 66. Paulína FIALKOVÁ 28, 78. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) +13

Poradie SP v pretekoch s hromadným štartom (4 z 5):
1. Julia Simonová (Fr.) 181 b, 2. Olsbuová Röiselandová 175, 3. Hauserová 171, 4. Eckhoffová 170, 5. Preussová 167, 6. H. Öbergová 165

Laegreid vyhral preteky mužov

Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid získal štvrté zlato na 52. majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke, keď triumfoval v záverečných pretekoch s hromadným štartom. V nedeľu spravil len jednu chybu na strelnici a do cieľa prišiel s náskokom 10,2 sekundy pred svojím krajanom Johannesom Dalem. Tretí finišoval Francúz Quentin Fillon Maillet.

Dvadsaťštyriročný Laegreid zažil vynikajúci svetový šampionát, ktorý je jeho premiérový v kariére. V Pokljuke získal zlato okrem massu aj vo vytrvalostných pretekoch, štafete a mixe. Do kolotoča Svetového pohára pritom vstúpil len v sezóne 2019/20 a v tej prebiehajúcej žne jeden úspech za druhým, keď dosiahol už štyri triumfy a ďalšie tri pódiové umiestnenia.

Na úvodnej ležke strieľalo bez chyby štrnásť pretekárov, na čele sa usadili Laegreid, Lukas Hofer a domáci Jakov Fak. Problémy mal obhajca titulu Johannes Thingnes Bö, ktorý minul dva terče a po trestných kolách nabral stratu 45 sekúnd. Na druhej streľbe odpadol z boja o medaily bronzový z uplynulého šampionátu Émilien Jacquelin, keď netrafil ani jeden z piatich terčov. So štyrmi chybami sa prepadol dozadu aj Martin Ponsiluoma, s tromi Benedikt Doll.

Po druhej ležke sa na čele sformovala päťčlenná skupina „čistých“ pretekárov Fak, Laegreid, Sebastian Samuelsson, Simon Eder a Arnd Peiffer, ktorí mali asi 20-sekundový náskok na prenasledovateľov. Po prvej stojke zostali stopercentní už len Fak, Laegreid a Eder. Hofer, Peiffer a Tarjei Bö strácali okolo 30 sekúnd, ďalej za nimi boli Dale a Fillon Maillet, líder celkového poradia J. T. Bö pridal ďalšie dve chyby a definitívne vypadol z boja o cenné kovy.

Laegreid v ďalšom kole potvrdil, že je z vedúcej trojice jednoznačne najrýchlejší a svojim súperom ušiel. Pred záverečnou streľbou si tak vytvoril niekoľkosekundovú poistku v prípade, že by spravil chybu.

Tá aj prišla na druhom terči, no minuli aj Fak s Ederom. Do hry o medaily sa vrátili Fillon Maillet s Dalem, síce strácali viac ako desať sekúnd, ale obaja sú lepší bežci, ako dvojica pred nimi. Laegreid v záverečnom kole súperom opäť ušiel a prišiel si po štvrté zlato na MS v Pokljuke. Faka s Ederom čoskoro predbehli Fillon Maillet s Dalem a nakoniec sa o medaily pobili práve oni. Vo finiši bol rýchlejší Dale, na ktorého nástup nedokázal Fillon Maillet zareagovať.