Vlhová pozná svoje číslo. Bude mať ideálnu trať, informácie z nej nedostane

Pravda, TASR | 19.02.2021 18:14
Vlhová, Foto: ,
Petra Vlhová (vľavo) a Mikaela Shiffrinová v cieli slalomu v Lienzi.
Na slovenskú lyžiarku Petru Vlhovú čaká záverečná súťaž na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d'Ampezzo.

V sobotnom slalome (10.00/13.30) bude obhajovať bronz spred dvoch rokov vo švédskom Are a pomýšľať aj na cennejší kov. Američanka Mikaela Shiffrinová môže získať piaty titul za sebou.

Vlhová odštartuje s číslom 2. Čakať ju bude upravená trať, keďže pred ňou sa spustí iba jedna súperka. Nízke štartové číslo však môže byť aj miernou nevýhodou – informáciu o úskaliach na zjazdovke už dostať nestihne.

So 60-kou sa predstaví ďalšia slovenská reprezentantka Petra Hromcová.

Vlhová je vo Svetovom pohári na čele hodnotenia disciplíny so ziskom 400 bodov. Z piatich pretekov zimy vyhrala trikrát, dva razy v Levi a potom aj v Záhrebe. V Semmeringu sa radovala Švajčiarka Michelle Gisinová a v slalomovej generálke vo Flachau zvíťazila Shiffrinová.

„Samozrejme, že si verím, v slalome sa cítim oveľa lepšie ako v obrovskom slalome. Sú to moje posledné preteky na majstrovstvách sveta, cítim sa dobre. Pôjdem na maximum a uvidíme, ako to dopadne,“ povedala 25-ročná slovenská reprezentantka po tom, ako v obrovskom slalome obsadila dvanáste miesto a neobhájila zlato.

Na šampionáte si už vybojovala striebro v alpskej kombinácii, skončila deviata v super-G a nedokončila kvalifikačnú jazdu paralelných pretekov.

Jej rovesníčka Shiffrinová premenila všetky tri doterajšie vystúpenia v Cortine ne medailu. Prvenstvom v kombinácii sa stala prvou lyžiarkou, ktorá triumfovala na piatich MS za sebou a teraz má šancu stať prvou päťnásobnou svetovou šampiónkou v slalome. V „obráku“ jej zlato uniklo len o dve stotinky.

„Snažím sa však na to príliš nemyslieť,“ uviedla Američanka. Štyrmi štartmi si zvolila najnabitejší program spomedzi piatich šampionátov, na ktorých sa predstavila.

Okrem dvoch veľkých rivaliek sa do boja o medaily ráta ešte so Švajčiarkou Michelle Gisinovou, bronzovou z kombinácie, a Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou. Tá už v druhom týždni MS získala dve medaily, v paralelných pretekoch zvíťazila spoločne s Taliankou Martou Bassinovou a v obrovskom slalome brala bronz, keď za víťazkou Larou Gutovou-Behramiovou zaostala iba o deväť stotín sekundy.

„Som naozaj šťastná, že už mám dve medaily, kto by to bol povedal pred začiatkom? Teraz sa už môžem koncentrovať výhradne na moje lyžovanie,“ povedala Liensbergerová pre agentúru APA. V predchádzajúcich troch slalomoch SP skončila zakaždým druhá, za Gisinovou, Vlhovou i Shiffrinovou a v hodnotení disciplíny je druhá o 40 bodov za Slovenkou.

Slalom žien (10.00/13.30)
MS 2019 (Are): 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.), 3. Petra VLHOVÁ (SR)
ZOH 2018 (Pjongčang): 1. Frida Hansdotterová (Švéd.), 2. Wendy Holdenerová (Švaj.), 3. Katharina Gallhuberová (Rak.)
Svah: Druscie A, štart 1710 m, cieľ 1490 m, dĺžka trate 550 m, prevýšenie 220 m, klesanie max 60, priemer 40 percent

Štartová listina

1. Katharina Liensbergerová
2. Petra Vlhová
3. Laurence St-Germainová
4. Mikaela Shiffrinová
5. Chiara Mairová
6. Michelle Gisinová
7. Wendy Holdenerová
8. Thea Louise Stjernesundová
9. Mina Fuerst Holtmannová
10. Lena Dürrová
11. Erin Mielzynskiová
12. Kristin Lysdahl
13. Katharina Huberová
14. Irene Curtoniová
15. Emelie Wikströmová

60. Petra Hromcová