Vrchár či šprintér? Ľahučký Francúz je doma tam aj tam

Martin Prosnan | 25.03.2019 16:39
Julian Alaphilippe Foto: ,
Julian Alaphilippe.
Viete, čo majú spoločné futbalová mašina na góly a cyklistický stroj na víťazstvá? Dobre vyvinutý čuch a orientáciu v zlomových situáciách. Platí, že nemusia mať najtvrdšiu strelu, ani najrýchlejšie nohy, to najdôležitejšie nosia v hlave - inštinkt.

Má ho Cristiano Ronaldo i Lionel Messi a v pelotóne zasa Peter Sagan. Uplynulý rok však naznačil a sobota definitívne potvrdila, že to, čo sa nedá naučiť, ale treba sa s tým už narodiť, má aj Julian Alaphilippe. Francúz sa víťazstvom na Miláno – San Remo zaradil medzi najväčšie hviezdy súčasnej cyklistiky.

Ako Sagan

Ak už porovnávame – tak ako Sagan, aj Alaphilippe zamieril na cestu z terénu. Zatiaľ čo Slovák prvé roky trávil na horskom bicykli, 26-ročný rodák z Saint-Amand-Montrond na cyklokrosovom. V roku 2010 sa dokonca stal juniorským vicemajstrom sveta.

Keď o dva roky Alaphilippe presedlal na cestný bicykel, všetkých miatol.

„Môže z neho byť dobrý vrchár, lebo hneď ako sa asfalt pred ním zdvihne, dostáva krídla,“ napísal o ňom portál velo101.com. Neskôr ho denník Le Parisien zasa zaškatuľkoval ako nádejného pretekára v stredne dlhých kopcoch a zároveň rýchlych špurtoch. Jeho vtedajší kouč Bernard Bourreau ho dokonca neváhal zaradiť medzi budúce hviezdy veľkých ardenských klasík:

„Má ideálnu postavu, temperament, inteligenciu a zmýšľanie pre tento typ pretekov. Dokáže byť skvelý na väčšine tratí.“

Neuplynulo veľa času a populárny Francúz v myšlienkach expertov opäť rozšíril portfólio výnimočných schopností. Mysleli si, že Alaphilippe môže byť okrem kopcov veľmi dobrý aj v horách. Bývalý francúzsky cyklista Cyrille Guimard ho prirovnal k aktuálnemu majstrovi sveta Alejandrovi Valverdemu.

Alaphilippe nakoniec potvrdil, že pravdu mali vlastne všetci. Je skvelý špurtér, inak by predsa v sobotu nezdolal Sagana. Zvláda kopce i hory, veď vlani získal na Tour de France bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Čo všetko nám ešte tento iba 62-kilogramový Francúz ukáže?

Keď v sobotu ako prvý preťal pásku na Via Rome, nikto nepochyboval, že to bol zaslúžený triumf. Alaphilippe si ho odpracoval nielen na posledných metroch širokej cesty, ale aj pár kilometrov predtým – na ikonickom Poggiu, kde sa oddelila skupinka najsilnejších pretekárov. Aj on v nej diktoval tempo či sťahoval manko pri pokusoch o únik.

Proti vetru i Saganovi

„Dnes bol jednoducho neprekonateľný,“ uznanlivo prikyvoval v cieli druhý v poradí Belgičan Oliver Naesen. „Trúfol si na dlhý šprint v protivetre proti takým esám ako Sagan a Trentin. Zaslúžil si toto víťazstvo ako nikto iný,“ poznamenal.

„Všetci videli, čo urobil na Poggiu. Predviesť takýto špurt na konci dlhých pretekov je niečo úžasné,“ pridal sa tretí Poliak Michal Kwiatkowski.

„Vždy sme vedeli, že z neho vyrastie silný jazdec, no on sa zlepšuje každý rok,“ vravel po pretekoch s nadšením v hlase pre belgickú televíznu stanicu Sporza šéf tímu Patrick Lefevere.

„Vyhral Miláno – San Remo a verím, že rovnako úspešný môže byť aj na ardenských klasikách. Jediné preteky, kde by mohol mať problém, sú Paríž – Roubaix. Je príliš ľahký,“ zaprognózoval si Lefevere.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Rest day ✔ Ready to go hard until the end @vueltaasanjuanok #thewolfpack @sigfrid_eggers

Príspevok, ktorý zdieľa Julian Alaphilippe (@alafpolak),

Jeho družine vravia Vlčia svorka. Tím Deceuninck – Quick-Step vlani ohuroval počas celej sezóny – vyhral 73 pretekov. Jeho úspech tkvel v silnej tímovej spolupráci bez vyloženého lídra. Na štart nepostavil jedného jazdca s víťaznými ambíciami ale rovno štyroch. O tom, na koho bude tím pracovať, sa zväčša rozhodlo až priamo na trati.

Aj tento rok sa pre nich začal skvele, pred dojazdom do San Rema mali Belgičania na konte už osemnásť triumfov. „Nezaujíma nás však kvantita, ale kvalita,“ pripomenul Lefevre.

Víkendové víťazstvo je v rebríčku kvality prvou ligou, ďalšia možnosť príde o necelé dva týždne na domácej klasike Okolo Flámska. A napriek tomu, že podľa Lefevra by aj tam mohol Alaphilippe miešať karty, predpokladá sa, že tentoraz sa bude svorka spoliehať na iných – Zdeňka Štybara a Philippa Gilberta.

A Alaphilippe?

Ten by im zasa mohol na oplátku pomáhať.

Odveta

Aký je návod na úspech z dielne Quick-Stepu?

„Nijaké tajomstvo neexistuje. Je to o kvalite každého jedného cyklistu a vnútornej sile, energii, esprite tímu. Každý pretekár vydáva zo seba všetko najlepšie najmä kvôli sebe samému, ale zároveň aj kvôli tímu a v prospech každého zo spolujazdcov. Táto filozofia a súdržnosť nám prináša úspechy. Jazdíme ofenzívne a chceme vyhrávať,“ povedal pre Pravdu Alaphilippe, ktorý vlani zvíťazil aj na pretekoch Okolo Slovenska.

Nuž ale Okolo Flámska to môže byť celkom iný príbeh. Bude to Saganova odveta? „Uvidíme. Urobím pre to všetko,“ odkazuje Belgičanom slovenská hviezda.

TV Pravda: Bývalí futbaloví reprezentanti Ján Pivarník a Dušan Tittel v ďalšej časti relácie Týždeň v športe hodnotia štart Slovákov do kvalifikácie ME 2020 a hovoria aj o ich postupových šanciach:

Video

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ