Ako Shiffrinová. Hviezdička verí predstavám a srdcu
Kľúčová rada od mamy
Predstavuje si najrôznejšie situácie, v ktorých sa môže ocitnúť na kurte. Po stlačení pomyselného gombíka si prehráva údery – z bekhendu, forhendu či pri podaní. Aj to je jeden zo zvykov, ktorý priviedol kanadskú tenistku Biancu Andreescuovú k dosiaľ životnému úspechu. Nie div, rovnakú techniku mysle využívajú v príprave mnohí špičkoví športovci, šampióni. Medzi nimi aj Mikaela Shiffrinová – najlepšia lyžiarka súčasnosti.
„Kedysi som sa tejto činnosti venovala hodiny a hodiny. Až neskôr som zistila, že mi stačí pätnásť minút. Pomohla mi mama, ktorá ma k tejto metóde priviedla v trinástich rokoch,“ vraví Andreescuová, ktorá počas uplynulého víkendu senzačne ovládla jeden z najprestížnejších turnajov sveta – Indian Wells.
Na podujatie, ktoré tenisoví experti označujú aj za piaty grandslam, pritom cestovala v pozícii jednoznačnej outsiderky. Hráčky, ktorá mala vďaka voľnej karte na zopár okamihov nazrieť do hlavnej súťaže a potom sledovať ďalší priebeh turnaja už len v televízii.
Pokus o zápis do histórie
No Kanaďanka zaskočila veľké tenisové esá. Po tom, ako v druhom kole zdolala Slovenku Dominiku Cibulkovú, vo štvrťfinále zničila Španielku Garbine Muguruzovú (6:0, 6:1) a v semifinále zaskočila Ukrajinku Jelinu Svitlolinovú, mala gratulovať k triumfu Nemke Angelique Kerberovej. Lenže ani vo finále sa Andreescuová nezľakla. Niekdajšiu svetovú jednotku zdolala v troch setoch.
Keď potom odpovedala na novinárske otázky, sama neverila, čo dokázala. Sedela na stoličke a hlavu si držala v oboch rukách. „Aké sú moje pocity? Neviem. Bojujem s neuveriteľným počtom myšlienok. Keď som nastupovala na kurt, chcela som splniť cieľ. Tým bol pokus o zápis do histórie. Bože, mne sa to podarilo,“ usmievala sa prekvapujúca hrdinka.
Andreescuová si – ako správna športovkyňa – stavia pred seba ciele pravidelne. Na začiatku roka, keď jej vo svetovom rebríčku patrilo 178. miesto, túžila po jedinom – vyšplhať sa v renkingu tak vysoko, aby na druhom grandslame sezóny, Roland Garros, mala právo štartu v hlavnej súťaži.
„Nikdy by som nepovedala, že sa mi to podarí tak skoro,“ tvrdila novinárom. Andreescuová je v súčasnosti svetovou 24-kou a jej život sa zmenil od základov – minimálne z finančného hľadiska. Vďaka triumfu v Indian Wells zarobila 1,3 milióna amerických dolárov – trikrát viac, ako jej na konto pribudlo počas doterajšej kariéry.
Do Kanady s dvoma kuframi
Pravdou však je, že tá Andreescuovej nie je dlhá. Má stále len 18 rokov a je jedným zo supertalentov, ktoré v súčasnosti vyprodukoval kanadský tenis. Zaujímavosťou je, že rovnako ako Denis Shapovalov, aj Andreescuová je potomkom európskych prisťahovalcov.
Vyštudovaná ekonómka Maria a strojný inžinier Nicu prišli z Rumunska do Kanady v roku 1994, za nový domov si zvolili Toronto. Práve tu sa im narodila Bianca.
„Do Kanady sme pricestovali s dvoma kuframi. Naše prvé dojmy boli skvelé. Viete, prišli sme z postkomunistickej krajiny, túžili sme po lepšej budúcnosti pre naše deti,“ prezradil Andreescuovej otec.
Napriek tomu, že jeho dcéra vyrastala za morom, ku krajine svojich predkov má mimoriadne pozitívny vzťah. Na kurte v sebe nezaprie bojovníčku, emóciám necháva voľný priebeh. „Som vášnivá, pred rozumom uprednostňujem srdce. To som zdedila po rodičoch,“ uviedla vydhádzajúca hviezda svetového tenisu.
K Rumunsku ju viažu aj vzory – okrem Belgičanky Kim Clijstersovej obdivuje tiež Simonu Halepovú, bývalú svetovú jednotku, v súčasnosti tretiu hráčku sveta.
Dotiahne to jedného dňa tak vysoko aj Andreescuová? Zdá sa, že potenciál na to má.
TV Pravda: Petra Vlhová má za sebou sezónu, o akej ani nesnívala. Aká budúcnosť čaká na slovenskú lyžiarsku hviezdu? Aj o tom diskutovala v relácii Týždeň v športe dvojica športových redaktorov Pravdy.