Serena prehru nezvládla. Nadávala rozhodcovi, plakala na kurte

Pravda.sk, SITA, TASR | 08.09.2018 23:58, aktualizované: 
US Open Tennis serena Foto: ,
Serena Williamsová počas finále US Open.
Oslava tenisu mala nehodný záver. Finále dvojhry na US Open medzi Naomi Osakovou a Serenou Williamsovou poznačil konflikt americkej favoritky s hlavným rozhodcom Carlosom Ramosom.

Portugalský arbiter, všeobecne považovaný za jedného z najlepších vo svojom obore, už v prvom sete mladšiu zo sestier Williamsových upozornil za nepovolený koučing.

Z nedovolenej spolupráce s trénerom Patrickom Mouratoglouom, ktorý sedel v hľadisku, ju usvedčili aj televízne zábery. V druhom dejstve za stavu 2:1 prelomila podanie Osakovej, no následne po dvoch dvojchybách stratila servis a zdemolovala raketu.

Frustrovaná Serena, víťazná Naomi Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Serena Williamsová sa háda s rozhodcom Carlosom...

Od empajrového rozhodcu dostala penalizáciu a po ďalších protestoch za stavu 3:4 jej odobrali gem. Frustrovaná Serena v priamom prenose nazvala rozhodcu klamárom a žiadala ospravedlnenie

„Nepodvádzam aby som vyhrávala. To radšej prehrám. Už nikdy nebudete rozhodovať môj zápas. Ste klamár! Kedy sa mi ospravedlníte? Dlhujete mi ospravedlnenie. Povedzte to. Povedzte, že ste urobili chybu,“ kričala na Portugalčana.

So slzami v očiach v ďalšej hre udržala servis, no Osaková už dotiahla zápas do úspešného konca. Američanka po skončení duelu nepodala Ramosovi ruku a ukázala smerom k nemu varovný prst.

Na strane svojej favoritky boli aj newyorskí fanúšikovia, ktorí ‚bučali‘ v úvode záverečného ceremoniálu. Najmä Osakovú to vyviedlo z miery a namiesto toho, aby sa tešila z prvého grandslamu v kariére, schovávala tvár v čiapke.

Publikum sa upokojilo až po tom, ako ho o to poprosila Serena. Dvadsaťročná Osaková bola od začiatku súboja lepšia, súperku skvelou hrou zničila a po zápase si nezaslúžila podobné správanie publika.

„Toto je jej moment, prosím prestaňte bučať, ona si to nezaslúžil. Ani ja a ľudia na kurte,“ žiadala divákov 36-ročná Američanka a aspoň trochu si opäť získala tvár.

Emócie lomcovali Osakovou ešte aj na pozápasovej tlačovej konferencii. Serenu Williamsovú považuje za svoj veľký idol a tak si pri otázke, či by nebolo od jej súperky vhodné ospravedlnenie, opäť skryla plačúcu tvár do dlaní.

„Keď vstupujem na kurt, cítim sa ako iná osoba, OK? Nie som vtedy fanúšik Sereny. Som len tenistka, ktorá hrá zápas proti ďalšej tenistke. Ale keď ma po zápase cez sieť objala, opäť som sa cítila ako malé dieťa,“ citovali jej odpoveď akreditované médiá.

Skromná Japonka, ktorá si oslavu svojho prvého titulu v seriáli veľkej štvorky určite predstavovala inak, si z New Yorku odnáša prémiu 3,8 milióna dolárov pred zdanením a 2000 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní bude figurovať na siedmom mieste – najvyššie v kariére.

Williamsová bude musieť za svoje výroky zaplatiť pokutu vo výške 17-tisíc amerických dolárov, no za účasť vo finále zinkasovala neporovnateľne viac – šek na 1,85 milióna USD.

Nie prvý raz

Z jej strany to v sobotu nebol prvý incident na US Open. V roku 2009 si vyslúžila v tom čase rekordnú pokutu 82.500 dolárov za urážku čiarovej rozhodkyne Šino Curubučiovej v semifinálovom dueli proti Belgičanke Kim Clijstersovej. Američanka na rozhodkyňu údajne kričala, že ju zabije.

Serena Williamsová a jej zlomená raketa. Foto: SITA/AP, Julio Cortez
APTOPIX US Open Tennis serena Serena Williamsová a jej zlomená raketa.

K spornej situácii prišlo za stavu 5:6 a 15:30 v druhom sete, keď Serene Williamsovej zahlásili pri druhom servise chybu nohou. Šampiónka z roku 2008 nedokázala udržať nervy na uzde a začala na rozhodkyňu kričať. Za nešportové správanie ju potrestali stratou fiftínu a Clijstersová postúpila do finále.

Do konfliktu s rozhodkyňou sa Serena Williamsová dostala aj v roku 2011 v neúspešnom finále US Open proti Austrálčanke Samanthe Stosurovej. Na začiatku druhého setu pri brejkbale súperky po forhende zvýskla „Come On“.

Empajrová rozhodkyňa Eva Asdarakiová však usúdila, že Stosurová sa v momente výkriku ešte snažila dobehnúť loptičku a výmena nebola ukončená. Fiftín prisúdila Austrálčanke, čo Serena Williamsová neuniesla a zasypala Asdarakiovú spŕškou urážok. Asdarakiová následne udelila Američanke napomínanie za porušenie kódexu správania.

Senzácia v najemocionál­nejšom finále – ohlasy médií

Tennis.com (USA): „Naomi Osaková podávala ako búrka počas celého stretnutia na ceste za titulom.“

New York Times (USA): „Naomi Osaková zdolala Serenu vo finále pokazenom nespokojnosťou divákov a slzami.“

Japan Times (Jap.): „V dramatickom zápase ukázala Osaková svoju odolnosť a odvahu pri historickom víťazstve nad Serenou.“

Japan Today (Jap.) : „Hádky a bučanie divákov zatienili víťazstvo Osakovej vo finále US Open and Serenou.“

Bild (Nem.): „Senzácia v najemocionál­nejšom finále v histórii US Open.“

MF Dnes (ČR): „Osaková oslavuje senzačný titul na US Open. Serena nezvládla svoje emócie.“

Marca (Šp.): „Bola to smutná šou Sereny a hlavného rozhodcu vo finále US Open.“

BBC (Angl.): „Víťazstvo Osakovej na US Open. Serena nazvala hlavného rozhodcu zlodejom a ten jej odobral gem.“