Tutto bene. Vettel sa zo skratu poučil ako šampión

Eduard Révész | 27.04.2018 13:26
Sebastian Vettel Foto: ,
Sebastian Vettel s členmi tímu Ferrari na obhliadke trate v Baku.
Bola to jedna z najdramatickejších a najpamätnejších veľkých cien minulého ročníka. Sebastianovi Vettelovi v Azerbajdžane, dejisku tohtovíkendovej štvrtej zastávky formuly 1, vlani rupli nervy.

Pretekár Ferrari v 19. kole pri jazde za bezpečnostným vozidlom najprv narazil do vedúceho Lewisa Hamiltona zozadu. Pilot Mercedesu síce predtým nečakane pribrzdil, ale pravidlá tým neporušil. Rozladený Vettel sa následne dostal na úroveň súpera a vrazil doňho aj zboku. Dostal trest zastávky v boxe a napokon skončil štvrtý, Hamilton finišoval o jednu pozíciu pred ním.

„Ak človek niečo také spraví na ceste, skončí vo väzení,“ kritizoval Vettelov skrat majster sveta z roku 1996 Damon Hill. A nebol sám. Nemca nešetrili ani médiá – vrátane talianskych.

O desať mesiacov sa dvojica vrátila na miesto činu. Líder Vettel je v podobnej bodovej situácii ako vtedy. Namiesto dvanástich bodov má pred Hamiltonom náskok deviatich. Táto bilancia by mohla byť pre Vettela lepšia, ak by pred dvoma týždňami v Číne nemal kolíziu s Maxom Verstappenom z Red Bullu.

Incident medzi Vettelom a Hamiltonom v Baku 2017

„Svet sa nezrútil a už na to nemyslím. Mal som šťastie, že som vôbec mohol pokračovať a bodovať. Pred víkendom mám dobrý pocit z rýchlosti nášho auta,“ cituje ESPN Vettela, víťaza úvodných dvoch pretekov. Náladu v tíme označil dvoma slovami – Tutto bene (Všetko v poriadku).

Aj keď sa vlaňajší incident už nevymaže z histórie negatívnych momentov F1, štvornásobný šampión má šancu odčiniť ho. Napríklad bezchybným výkonom a férovým víťazstvom. „Po týchto pretekoch som musel bojovať s útokmi zo všetkých strán. Bol to hrozný pocit,“ spomína Vettel pre agentúru SID. „Taký je však život. Najviac si do budúcnosti odnesiete z toho, čo pokazíte,“ dodáva.

Aj Hamiltonov hnev už dávno vychladol. „Sebastian sa z chyby poučil ako pravý šampión. Môj rešpekt voči nemu od toho momentu narástol,“ priznal britský obhajca titulu.

Lewis Hamilton počas tréningu v Baku. Foto: SITA/AP, Luca Bruno
Lewis Hamilton Lewis Hamilton počas tréningu v Baku.

Ten sa ocitol v menšej kríze. Na víťazstvo čaká od októbra minulého roka, v doterajších dvoch podujatiach v Azerbajdžane (v roku 2016 nieslo názov Veľká cena Európy) ešte nestál na pódiu. „Zatiaľ to pre mňa nie je práve úspešné miesto na lov, verím, že to prelomím. Posunuli sme sa síce o krok vpred, ale súperi spravili veľký skok,“ dodáva pre AP.

Pozor si bude musieť dávať aj na Daniela Ricciarda z Red Bullu, ktorý obhajuje nielen vlaňajší senzačný triumf z Azerbajdžanu, ale rád by napodobnil aj čínsky spred dvoch týždňov.

Nedeľňajšie preteky odštartujú o 14.10 SELČ (Sport2), meteorológovia predpovedajú zamračené počasie s teplotami okolo 17 °C.