V nohách mal ešte Paríž - Roubaix. Sagan útočil na Amsteli, skončil štvrtý

Michal Zeman, TASR | 15.04.2018 17:18, aktualizované: 
Výborný Peter Sagan bol blízko ďalšieho veľkého úspechu. Na náročnej a prestížnej klasike Amstel Gold Race na holandských cestách, ktorou sa začínal takzvaný cyklistický ardénsky týždeň, útočil v skupine najlepších. Ešte dva kilometre pred cieľom bol najväčším kandidátom na víťazstvo vo vedúcej skupine. Napokon finišoval s minimálnou stratou na štvrtom mieste.

Trať 53. ročníka pretekov, ktoré viedli z Maastrichtu do Valkenburgu a patria do seriálu World Tour, merala 263 km a viedla v kopcovitom teréne. V závere jazdila vpredu 12-členná skupina, v ktorej nechýbal ani líder nemeckého tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan.

Dlho si počínal výborne, kontroloval situáciu a odrážal útoky súperov. Nakoniec zo skupiny ešte odpadlo zopár jazdcov, ktorí neudržali vysoké záverečné tempo. Necelé dva kilometre pred cieľom vyrazila dopredu dvojica Čech Roman Kreziger a Dán Micheal Valgren. Za nimi sa vybral len Talian Enrico Gasparotto.

Žilinský rodák v závere uťahaný neustálym likvidovaním pokusov súperov tento útok už nezachytil. Po taktickom súboji v posledných desiatkach metrov sa tešil z triumfu dánsky pretekár Valgren v drese Astany. Mal najviac síl a v závere nepustil pred seba dvoch jazdcov, ktorí už Amstel v minulosti vyhrali (Kreuziger v roku 2013, Gasparotto 2012).

Valgren vybojoval doteraz najväčšie víťazstvo v kariére. V tomto roku mal na jarných klasikách dobrú formu. V úvode sezóny vyhral menšiu belgickú klasiku Omloop Het Nieuwsblad a obsadil štvrté miesto na monumente Okolo Flámska.

Na druhom mieste skončil Kreuziger z tímu Mitchelton-Scott. Gasparotto sa už na dvoch jazdcov vpredu nestihol dotiahnuť a musel sa uspokojiť s treťou priečkou.

Sagan priviedol do cieľovej rovinky malú skupinku. Je to jeho druhý najlepší výsledok na Amsteli, na ktorom štartoval po piatich rokoch. V roku 2012 bol tretí a na ďalších dvoch ročníkoch tohto podujatia sa mu v minulosti príliš nedarilo.

„Boli to ťažké preteky, od začiatku sa išli vo veľmi vysokom tempe. Únik si dokázal vypracovať veľmi dobrý náskok, nakoniec sme ho stiahli, ale vyžiadalo si to veľké úsilie. Na posledných 20 km prišlo k rozdeleniu a preriedeniu balíka a ja som zostal vpredu. Myslím si, že som ešte v nohách cítil minulotýždňové Paríž – Roubaix. Napriek tomu som skončil štvrtý a celkové hodnotenie mojej klasikárskej časti sezóny je dobré,“ povedal Sagan pre oficiálnu webstránku svojho tímu.

Slovenský cyklista účasťou na nedeľňajších pretekoch ukončil svoj jarný program na európskych cestách. Teraz ho čaká krátka súťažná pauza, ktorú vyplní predovšetkým tradičné sústredenie v USA. V polovici mája nadviaže naň štartom na pretekoch Okolo Kalifornie.

Amstel Gold Race 2018

Maastricht – Valkenburg, 263 km: 1. Michael Valgren (Dán./Astana), 2. Roman Kreuziger (ČR/Mitchelton-Scott), 3. Enrico Gasparotto (Tal./Bahrain-Merida), 4. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Alejandro Valverde (Šp./Movistar), 6. Tim Wellens (Belg./Lotto Soudal), 7. Julian Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors), 8. Jakob Fuglsang (Dán./Astana), 9. Lawson Craddock (USA/EF Education First-Drapac p/b Cannondale), 10. Jelle Vanendert (Belg./Lotto Soudal)