Neuveriteľný Sagan obhájil titul majstra sveta!

SITA, Pravda.sk | 16.10.2016 14:48, aktualizované: 
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
Majstrom sveta v cyklistických pretekoch s hromadným štartom mužov sa v katarskej Dauhe stal Peter Sagan, ktorý obhájil svoj titul z vlaňajšieho šampionátu v americkom Richmonde. Skvelým finišom Sagan predstihol všetkých papierových favoritov spomedzi klasických šprintérov vrátane Brita Marka Cavendisha, ktorý získal striebro.

Tretí skončil Belgičan Tom Boonen. Preteky mužskej kategórie elite, ktoré sa jazdili v úmornej horúčave, napokon zostali v nezmenenej dĺžke, čiže s poriadnou porciou 257,5 km.

Sagan bol súčasťou silnej 25-člennej skupiny, ktorá sa vyprofilovala pri presune pelotónu z púštnej časti pretekov do Dauhy. V najlepšej skupine nechýbal ani ďalší slovenský reprezentant Michael Kolář, ktorý napokon obsadil 19. priečku s odstupom 13 sekúnd. Juraj Sagan prišiel do cieľa na 39. mieste s mankom 5:26 min.

„Stále som v šoku, nemôžem tomu uveriť. Som mimoriadne šťastný. V pretekoch to vôbec nebolo jednoduché, mal som namále. Bol som posledným, ktorý chytil čelnú skupinu, čo bolo v konečnom dôsledku rozhodujúce. V záverečnom šprinte som pocítil silný protivietor a do poslednej chvíle som si hľadal pozíciu, keďže bol predo mnou Talian Nizzolo. Napokon som sa po pravej strane dostal pred neho, ale bolo to veľmi tesné. Ďakujem všetkým fanúšikom. Mal som najväčšiu skupinu prívržencov priamo tu v Katare. Ďakujem aj rodine, manželke Katke aj bratovi Jurajovi, ktorý tiež bol súčasťou týchto pretekov a keď mi šiel po vodu, nasadzoval život. Výbornú prácu v pretekoch pre mňa odviedol tiež Michael Kolář,“ uviedol Peter Sagan v rozsiahlej prvej reakcii pre UCI.

V histórii majstrovských bojov kategórie mužov, ktorá siaha až do roku 1927, sa stalo len šiestykrát, aby cyklista obhájil dúhový dres majstra sveta. Pred Petrom Saganom to naposledy predtým dokázal Talian Paolo Bettini v sezónach 2006 a 2007.

Odskúšaný profil na svetovom šampionáte v Dauhe s 15,2 km dlhými okruhmi na umelo vytvorenom ostrove Perla Kataru bol rovnako súčasťou pretekov mužskej kategórie elite, ale vzhľadom na dĺžku pretekov sa pretekári pozreli aj do púšte. Zamierili tam v úvodných 150 km na ceste z Dauhy a už v samom úvode sa zrodil únik tzv. outsiderov. Vpredu sa objavila sedmička Brayan Ramírez (Kol.), Sergij Lagkuti (Ukr.), Natnael Berhane (Eritr.), Anas Ait El Abdia (Mar.), Nic Dougall (JAR), Ryan Roth (Kan.) a Rene Corella (Mex.). Ich náskok sa po úvodných 25 km vyšplhal nad 10 minút a neskôr ešte pridali minútu, ale vôbec nič to neznamenalo. Aj vplyvom silného vetra vpredu postupne dochádzalo k viacerým zmenám a pelotón sa rozdelil na niekoľko skupín.

Približne 100 km pred cieľom sa vpredu sformovala silná 26-členná skupina, v ktorej boli viacerí favoriti vrátane Brita Marka Cavendisha, Grega van Avermaeta či Nóra Alexandra Kristoffa, ale prevahu v nej mali belgickí a talianski šprintéri. Nechýbal tam ani obhajca titulu Peter Sagan aj ďalší Slovák Michael Kolář. Tretí slovenský zástupca Juraj Sagan zostal v druhej skupine s odstupom poldruha minúty. Náskok skupiny vpredu sa zvyšoval a tri okruhy pred koncom už bolo zrejmé, že víťaz pretekov bude práve z tohto zoskupenia. Približne 50 km pred cieľom odstúpil z pretekov jeden z papierových favoritov Marcel Kittel. Pri vjazde do posledného zo siedmich 15,2 km dlhých okruhov bolo stále vpredu 25 cyklistov s komfortným náskokom vyše 3 minút.

Medzi nimi aj štvorica z pôvodného úniku vrátane dvoch Afričanov – Eritrejčan Berhane a Maročan Ait El Abdia. Tempo skupiny ťahali najmä početnejšie zastúpené reprezentácie Belgicka a Talianska, Peter Sagan sa ešte aj 10 km pred „páskou“ umne držal v ústraní. Ako prvý zaútočil menej známy Holanďan Tom Leezer, ktorý to vzal naplno 2,3 km pred cieľom. Utvoril si náskok niekoľko desiatok metrov, ale nestačilo mu to. Sagan do poslednej chvíle čakal na svoju šancu v závetrí a napokon sa mu v pravý čas podarilo predrať dopredu a obhájiť titul.

Preteky mužov s hromadným štartom (Dauha – Dauha, 257,5 km): 1. Peter Sagan (SR) 5:40:43 h, 2. Mark Cavendish (V. Brit.), 3. Tom Boonen (Belg.), 4. Michael Matthews (Aus.), 5. Giacomo Nizzolo (Tal.), 6. Edvald Boasson Hagen (Nór.), 7. Alexander Kristoff (Nór.), 8. William Bonnet (Fr.), 9. Niki Terpstra (Hol.), 10. Greg van Avermaet (Belg.) – všetci v rovnakom čase ako víťaz,… 19. Michael Kolář +13,… 39. Juraj Sagan (obaja SR) +5:26 min.

ZÁVER PRETEKOV SME SLEDOVALI ONLINE:

15.43 - Prvé slová dvojnásobného majstra sveta Petra Sagana: „Som stále v šoku. Nemôžem tomu uveriť. Vo vetre to bolo veľmi náročné. Ďakujem skvelým fanúšikom zo Slovenska a celej mojej rodine.“

15.43 - Druhý skončil Mark Cavendish, tretí Tom Boonen. Michael Kolář obsadil krásne 19. miesto.

15.39 - Peter Sagan previedol neuveriteľnú šou. V záverečnom špurte mal jednodznačne najviac síl a obhájil titul majstra sveta.

15.38 - Leezer nemal šancu uspieť. Pelotón ho dobehol.

15.37 - Pre únik sa rozhodol Holanďan Tom Leezer. Do cieľa ostáva 1,5 km.

15.35 - V pretekoch stále pokračuje aj Juraj Sagan, ktorý je v druhej skupine cyklistov. Do cieľa už vedúcej dvadsiatke ostáva prejsť len 2,7 km.

15.32 - Niekoľko cyklistov už z elitnej skupiny odpadlo, ostalo ich momentálne 20, ale o nástup sa ani 4,5 km pred cieľom stále nik nepokúša.

15.27 - Desať kilometrov pred cieľom je vpredu stále pokope kompletná 25-členná skupina cyklistov s Petrom Saganom aj Michaelom Kolářom.

15.20 - Cyklisti sú v poslednom okruhu pretekov. Dajú sa očakávať úniky jednotlivcov. Okrem Sagana sú v prvej skupine aj ďalší dvaja majstri sveta Tom Boonen a Mark Cavendish.

15.15 - Osemnásť kilometrov pred cieľom nie je na trati nič nové. Prenasledovatelia už vedúcu skupinu nedostihnú.

15.07 - Do cieľa ostáva posledných 25 kilometrov. Je veľmi pravdepodobné, že Peter Sagan sa v záverečnom špurte pobije o obhajobu titulu. Čelná skupina, už len v počte 25 cyklistov, má pred prenasledovateľmi náskok takmer tri a pol minúty.

15.02 - Najpočetnejšie zastúpenie v čelnej skupine, ktorá momentálne prechádza šiesty zo siedmych záverečných okruhov, majú so štyrmi cyklistami Taliani a s piatimi Belgičania.

14.55 - Dvadsaťšesťčlenná skupina so Saganom a Kolářom má pred prenasledovateľmi náskok už 3:15 min. Je takmer isté, že o novom majstrovi sveta sa rozhodne medzi cyklistami v úniku.

14.40 - Štyridsaťjeden kilometrov pred cieľom odstúpili z pretekov nemeckí jazdci John Degekolb s Marcelom Kittelom. Šance prenasledovateľov čelnej skupiny, v ktorej figurujú aj Peter Sagan a Michael Kolář, tak výrazne klesli

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ