Klocová: Zika ma trochu straší, ale od účasti v Riu neodradí

Michal Gavroň | 29.07.2016 08:00
Lucia Hrivnák Klocová Foto: ,
Lucia Hrivnák Klocová na mítingu v Šamoríne.
Na štvrtú olympiádu ide v inej role, absolvuje kratšiu disciplínu. Vie, že hrozia aj obavy z nákazlivej choroby či terorizmu. Bežkyňa Lucia Hrivnák Klocová (32) priznáva, že nepredpokladala štart na Hrách v Riu.

„Po pôrode som to už nemala v pláne. Som však rada, že tá energia vo mne ešte stále je a môžem na sebe pracovať,“ vraví rodáčka z Martina. V Riu bude súťažiť v behu na 800 metrov.

Olympiáda sa blíži. Aké pocity prežívate?
Každé Hry sú sviatkom. Je to najvyšší stupienok, na ktorý sa športovec môže dostať.

Čaká vás vaša štvrtá olympiáda. Tešíte sa?
Všetky moje súperky z mladších čias už nebehajú a majú rodiny. Už som ani nedúfala, že sa predstavím aj v Riu.

Prečo?
Po pôrode som to už nemala v pláne. Potešilo ma, že som minulý rok splnila limit na osemstovke. Sezóny sa zlepšujú, môžem ešte stále pridávať.

Táto vaša je však skôr poznačená zraneniami ako úspechmi na dráhe…
Áno, nevyvíjala sa podľa mojich predstáv. Verím však, že bude pri mne stáť športové šťastíčko a pomôže mi.

Prvýkrát idete na olympiádu v role mamičky. Ako syn zvláda odlúčenie?
Bude to najdlhšie obdobie, čo bude bezo mňa. Pôjde presne o 22 dní, ktoré však on zvládne lepšie ako ja. Doma bude mať ocina a ten mu vyplní program.

Aký cieľ ste si stanovili?
Pobežím 800 a nie 1500 metrov. Budem rada, ak sa z rozbehov prebojujem do semifinále.

Chceli by ste sa ísť pozrieť aj na iné športy?
Zatiaľ to neriešim, mám nabitý program. Olympiáda trvá veľmi dlho a ja sa musím najskôr sústrediť na môj beh. Nechcem nabúravať harmonogram, ktorý ma čaká. Keď skončím s mojou disciplínou, pozriem sa po iných súťažiach a rozhodnem sa, na ktorú sa pôjdem pozrieť.

Ako budete relaxovať?
Najlepšie si viem oddýchnuť pri dobrom filme. Trochu sa obávam, aby ma neuštipol komár.

Bojíte sa vírusu zika?
Áno, pretože komáre si na mňa sadajú ako včely na med. (smiech) Trochu ma to straší, ale nie každý z nich je vírusom nakazený. Snažím sa veľmi si to nepripúšťať. Budem sa krémovať, striekať a vyhýbať sa miestam, kde je zvýšený výskyt komárov.

Nepremýšľali ste o tom, že by ste Hry odmietli práve pre ziku?
Všetci športovci majú rovnaké podmienky. Účasť na olympiáde by mala byť pre každého česť. Viacerí sa rozhodli do Ria neísť. Podľa mňa je to príliš drastické rozhodnutie, pretože ak by to bolo také zlé, organizátori by nedovolili, aby sa Hry uskutočnili.

Neobávate sa o svoju bezpečnosť?
Verím, že kompetentní pracovníci sú dostatočne pripravení aj na hrozbu teroristických útokov. Nevidím dôvod, aby som sa tým viac zaťažovala. Chcem sa len sústrediť na športovú stránku olympiády.

Do Ria nepôjdu pre doping ruskí atléti. Ako vidíte celú situáciu?
Vždy sa, bohužiaľ, niekto nájde, kto si pomáha nedovolene. Teraz sú niektorí športovci z Ruska, Kene i Etiópie. Vo vrcholovej atletike pôsobím devätnásť rokov, máločo ma prekvapí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ