Dvojkajak bol vo finále posledný

Adam Zelinka, bv | 08.08.2012 11:32, aktualizované:
Peter Gelle, Erik Vlček Foto:
Sklamaní Peter Gelle, Erik Vlček.
Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček - Peter Gelle nezvládol finálovú jazdu na 1000 m trati a obsadil ôsme miesto.

Aktuálni majstri sveta z minulého roka strácali na vedúce lode už od štartu. Na 250 metroch im patrila šiesta priečka s vyše sekundovou stratou.

Tá postupne narastala. Po polovici trate klesli o jednu priečku a na vedúce duo mali už takmer trojsekundové manko. V rovnakej situácii boli aj 250 metrov pred koncom. V cieli napokon Vlček s Gellem obsadili posledné ôsme miesto.

„Neviem, čo sa stalo, pocit sme mali dobrý, dali sme do toho všetko. Súperi nám utekali, skúšali sme párkrát nastúpiť, ale nevyšlo to,“ vravel po pretekoch Erik Vlček. „Nebola to naša jazda, sám neviem, čo sa mohlo stať. Netajím, že sme mali ambície vyššie ako len dostať sa do finále, ale v športe treba rátať aj s neúspechom. Spolieham sa na to, že v štvorkajaku bude jazda lepšia,“ dodal.

Sklamanie neskrýval ani Peter Gelle. „Chceli sme nastúpiť na posledných 200 metrov, aj sme do toho tlačili, ale bolo to len také búchanie do vody. Spoliehali sme sa na finiš, ale nevedeli sme sa dostať dopredu. S technikou nebol problém, musíme si to rozobrať neskôr a sústrediť sa na štvorkajak.“

Zo zlata sa tešili Maďari, ktorí o 53 tisícin sekundy predstihli Portugalčanov. Bronz putuje do Nemecka. Portugalčania získali prvú olympijskú medailu z rýchlostnej kanoistiky v histórii a svoju premiérovú v Londýne.

Víťazom K1 mužov na 1000 m sa stal nórsky reprezentant Eirik Veras Larsen. Tridsaťšesťročný Nór v rovnakej súťaži získal zlatú medailu aj na OH 2004 v Aténach. Obhajca najcennejšieho kovu – domáci pretekár Tim Brabants – skončil na poslednom ôsmom mieste.

Nemec Sebastian Brendel dosiahol najväčší úspech doterajšej kariéry, trojnásobný medailista z majstrovstiev sveta vyhral olympijské preteky C1 na 1000 m.

Zlaté medaily na 500 m získal ženský štvorkajak Maďarska získal na olympijských hrách v Londýne na 500 m trati zlaté medaily. V nemeckom štvorkajaku pádlovala aj Katrin Wagnerová-Augustinová, ktorá sa nestala po americkej basketbalistke Lise Leslieovej druhou ženou histórie so štyrmi zlatými medailami v rade v jednej olympijskej disciplíne.