Cibulková po maratóne senzačne vypadla s Maďarkou Arnovou

SITA | 19.01.2012 08:38, aktualizované:
Dominika Cibulková Foto:
Dominika Cibulková.
Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako sedemnásta prehrala v stretnutí 2. kola dvojhry na Australian Open v Melbourne (16. - 29. januára, celková dotácia 26 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) s maďarskou veteránkou Grétou Arnovou za 162 minút tesne 2:6, 6:3, 8:10. Na loptičky to bolo 112:113.

V prvom sete viedla Cibulková 2:0, v treťom sa jej napokon vypomstilo, že trikrát stratila náskok brejku vrátane stavu 7:6 a 30:0. Pri skóre 4:4 nevyužila štyri brejkbaly, v pätnástej hre mala dve možnosti preraziť servis. Zužitkovala len 35 % brejkbalov (6 zo 17), postupujúca 62 % (8 z 13). Cibulková urobila dovedna 58 nevynútených chýb proti 37 a bola len mierne lepšia vo „winneroch“ (36:32).

Priemerná rýchlosť prvého servisu Arnovej (169 km/h) sa rovnala svižnosti najlepšieho podania zdolanej v tomto zápase. Maďarku nezastavil ani tucet dvojchýb. V 3. kole si v sobotu zmeria sily s päťnásobnou víťazkou tohto turnaja Serenou Williamsovou z USA v ich premiérovom vzájomnom súboji, čo je značný paradox, pretože obe už majú za sebou tridsiate narodeniny.

„Neviem, čo mám na to povedať. Takáto prehra je frustrujúca a veľmi bolí… Určite je to obrovské sklamanie. Záver bol o pár loptách. Nenastal však koniec sveta – je predo mnou celá sezóna a verím, že to bude lepšie,“ povedala Dominika Cibulková v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá a dodala: „Dnes to bol zápas, ktorý som nemala prehrať, a ešte stále ani neverím, že som ho prehrala. Bývajú zlé dni, keď to človeku nejde. Ten začiatok bol z mojej strany veľmi, veľmi slabý. Bola som ďaleko od loptičiek, nie v mojej koži. Nevzdávala som sa však, bojovala som a pomaly som sa do toho dostala, hoci to stále nebolo perfektné. Potom som už cítila, že ju mám. Arnová ma ničím nejako neprekvapila. Vedela som, že má lepší bekhend a servis ako zbraň. Vyškriabala som sa, trikrát som ju v treťom sete brejkla, ale nedokončila som to, vždy som si hlúpo prehrala podanie. Som z toho veľmi smutná. Za stavu 4:4 tam bol veľmi dlhý gem na jej servis, zakaždým som tú možnú poslednú loptu pokazila. Ešte stále som mala 7:6, servis a 30:0…“

Cibulková pri spomenutom skóre 7:6 a 30:0 pustila súperku na 30:30 a urobila dve dvojchyby, pričom tú prvú jej „odpískal“ empajrový rozhodca: „Bolo to úplne neskutočné. Arnová sa totiž začala rozčuľovať nad ´outami´ a ja som presne vedela, že tým rozhodcu ovplyvní. Dovtedy nikdy nezmenil verdikt čiarového a vtedy zrazu prvý raz aj jediný. Som si stopercentne istá, že to bol dobrý servis. Na vedľajších kurtoch sa s tým však nedá nič robiť, nemáte Hawk Eye. Musím sa dostať do ´desiny´ rebríčka, aby som hrala na väčších kurtoch, je to len na mne. Jasné, že tá situácia vo mne zostala, strašne ma to vytočilo, riadne som sa nekoncentrovala a dala som ďalšiu dvojchybu. To sú momenty, ktoré zohrávajú rolu a rozhodujú o zápasoch.“

Zo Sloveniek už v stredu postúpila do 3. kola Daniela Hantuchová. Obratom z 0:1 na sety proti ukrajinskej víťazke novembrového bratislavského turnaja ITF Slovak Open Lesii Curenkovej si vybojovala príležitosť vyzvať v piatok o 9.00 h SEČ obhajkyňu trofeje Kim Clijstersovú z Belgicka. Medzi mužmi si kvalifikant Lukáš Lacko takisto v piatok – už o 1.00 h SEČ – zahrá v Rod Laver Arene so Španielom Rafaelom Nadalom, hrdinom medzinárodných otvorených majstrovstiev Austrálie 2009.

Dvojhra žien - 2. kolo:
Gréta Arnová (Maď.) – Dominika Cibulková (SR-17) 6:2, 3:6, 10:8 za 162 minút (31, 44, 87)

priemerná rýchlosť 1. podania: 133 km/h – 131 km/h

Prehľad predchádzajúcich nečakaných prehier Cibulkovej na grandslamových turnajoch:

US Open 2011 / 2. kolo: Irina Falconiová (USA, 79. vo svetovom rebríčku WTA) 6:2, 3:6, 5:7 – Cibulková viedla v treťom sete 4:1

Roland Garros 2011 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/115.) 7:6 (10), 3:6, 2:6 – Cibulková nastupovala oslabená chorobou

Australian Open 2010 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/79.) 3:6, 7:6 (5), 5:7 – z náskoku 5:1 v treťom sete a 4 mečbalov na príjme

Wimbledon 2008 / 1. kolo: Ťie Čeng (Čína/133.) 4:6, 3:6 – Číňanka sa však napokon dostala až do semifinále