Športovcami roka sa stali Kuzminová a futbalisti

SITA | 22.12.2010 19:00
Anastasia Kuzminová Foto:
Víťazka ankety Športovec roka 2010 Anastasia Kuzminová.
Najúspešnejším slovenským športovcom v ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roku 2010, ktorú v stredu slávnostne vyhlásili v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, sa v kategórii jednotlivcov stala biatlonistka Anastasia Kuzminová so ziskom 1192 bodov s veľkým, 285-bodovým náskokom pred jej kolegom z reprezentácie Pavlom Hurajtom a kladivárom Liborom Charfreitagom.

Za najúspešnejší športový kolektív roka vyhlásili futbalovú reprezentáciu Slovenska s 296 bodmi. Do ankety sa zapojilo 122 športových novinárov.

Dvadsaťšesťročná Kuzminová vyhrala anketu prvý raz, vlani vo svojej premiére v elitnej desiatke skončila piata. Biatlonistka VŠC Dukla Banská Bystrica získala prestížne ocenenie za skvelé výsledky na ZOH v kanadskom Vancouveri: zvíťazila v šprinte na 7,5 km, v stíhacích pretekoch na 10 km skončila druhá a na 12,5 km s hromadným štartom ôsma.

V decembri 2010 vyhrala prvý raz v kariére aj preteky Svetového pohára v šprinte na 7,5 km v rakúskom Hochfilzene. Rodáčka z ruského Ťumenu chýbala iba na 2 zo 122 hlasovacích lístkoch, pričom 112 novinári jej prisúdili prvú a 8 druhú priečku.

Anastastia Kuzminová počas ZOH vo Vancouveri. Foto: SITA
Anastasia Kuzminová Anastastia Kuzminová počas ZOH vo Vancouveri.

„Bol to výnimočný rok, dosiahla som veľké úspechy. Priznám sa, nemám veľký prehľad o iných slovenských športovcoch. Viem však, že tie moje výsledky vo Vancouveri boli naozaj výnimočné. Teším sa aj z tohto úspechu,“ neskrývala Kuzminová svoju radosť z prestížneho anketového triumfu.

Anastasia Kuzminová vyhrala anketu Športovec roka iba ako tretia žena v histórii. Pred ňou sa to podarilo šesťkrát plavkyni Martine Moravcovej (1993, 1995, 1998, 2000, 2001, 2003) a raz vodnej slalomárke Elene Kaliskej (2004). Zo zástupcov zimných športov to doteraz dokázali len traja – ona, hokejista Peter Bondra v roku 2002 a snoubordista Radoslav Židek v roku 2006 zásluhou striebra z turínskej olympiády.

Rok 2010 bol výnimočný aj pre druhého v ankete Pavla Hurajta. Na ZOH sa tešil z bronzu v pretekoch na 15 km s hromadným štartom, bol piaty vo vytrvalostných pretekoch na 20 km a siedmy v šprinte na 10 km. Tridsaťdvaročný biatlonista banskobystrickej Dukly sa do elitnej desiatky slovenských športovcov dostal prvýkrát.

Pavol Hurajt s olympijským bronzom. Foto: SITA
Pavol Hurajt Pavol Hurajt s olympijským bronzom.

Trojicu najúspešnejších športovcov v ankete uzatvára kladivár Libor Charfreitag, ktorého na 3. miesto katapultoval titul majstra Európy z Barcelony. Tridsaťtriročný Trnavčan sa stal historicky prvým slovenským majstrom Európy v ére samostatnosti, v drese výberu Európy vyhral svoju disciplínu na Kontinentálnom pohári v Splite a v záverečnom hodnotení kladivárskeho seriálu IAAF obsadil tretiu priečku. V koncoročných tabuľkách je európskym lídrom a vo svete mu patrí druhé miesto za Japoncom Kodžim Murofušim. Charfreitag sa do desiatky vrátil po troch rokoch, v roku 2007 skončil druhý.

V tesnom súboji futbalovej a hokejovej reprezentácie o najúspešnejší slovenský športový kolektív v roku 2010 napokon zvíťazilo mužstvo kouča Vladimíra Weissa nad vancouverskou partiou Jána Filca iba o 25 bodov, čo je druhý najmenší náskok víťaza v histórii. Futbalisti Slovenska sa v premiére na MS v JAR nenechali zahanbiť a na úkor obhajcov titulu Talianov postúpili zo základnej F-skupiny. V osemfinále potom predviedli solídny výkon s neskoršími vicemajstrami sveta Holanďanmi, keď podľahli tesne 1:2. V renkingu vydanom FIFA skončilo Weissovo mužstvo na MS 2010 na 16. mieste. Futbalisti obhájili v ankete Športovec roka minuloročné prvenstvo, hokejisti si na piaty triumf, keď boli doteraz celkovo úspešní v rokoch 1994, 1995, 2000 a 2002, musia minimálne rok počkať.

Slovenská futbalová jedenástka. Foto: Reuters
Slovenskí futbalisti Slovenská futbalová jedenástka.

Klub športových redaktorov SSN udelil pri príležitosti vyhlásenia výsledkov ankety OVB Športovec roka 2010 svoju tradičnú Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach v roku 2010 MŠK Žilina za starostlivosť o médiá v skupinovej fáze Ligy majstrov 2010/2011. Premiérové ocenenie Športová legenda 2010, ktorú bude odteraz KŠR SSN udeľovať každý rok za vynikajúce výsledky športovcom nad 50 rokov, získal olympijský víťaz v boxe z Helsínk 1952 Ján Zachara.

Anketu Športovec roku 2010 zorganizoval tradične KŠR SSN, už štvrtýkrát v spolupráci s agentúrou B&D a spoločnosťou OVB Allfinanz Slovensko.

Hlasy laureátov OVB Športovec roku 2010:

Anastasia Kuzminová (1. miesto, biatlon): „Mám za sebou veľmi úspešný rok. Vlani na Silvestra som spadla, svet bol zrazu pre mňa tmavší, niektoré sny sa mi začali vzďaľovať. Našťastie som sa dala rýchlo dokopy, dosiahla úspechy na olympijských hrách vo Vancouveri. Veľmi sa teším, že mi vyšiel aj záver sezóny. Po olympijských úspechoch som nečakala, že bude o mňa na Slovensku taký záujem. Ak by som ja mala oceňovať, asi by som dala cenu Pavlovi Hurajtovi. Dosiahol na ZOH cenný výsledok.“

Pavol Hurajt (2. miesto, biatlon): „Je to pre mňa prekvapenie, že som obsadil striebornú pozíciu v tejto silnej zostave. Beriem to ako veľký úspech. Podobné ankety sú veľmi náročné, veľmi ťažko sa jednotlivé výkony porovnávajú. Nedá sa totiž povedať, ktoré športy sú ťažšie a ktoré ľahšie. Hlasujú však odborníci, športoví novinári. Mne osobne by sa to ťažko hodnotilo.“

Libor Charfreitag (atletika, 3. miesto): „Mám za sebou najlepšiu sezónu v kariére. Splnil som si v nej všetko, dá sa povedať, do bodky a toto je už teraz tá záverečná bodka a je príjemná. Tretím miesto v ankete o Športovca roka reprezentujem nielen sám seba, ale aj celú slovenskú atletiku, ktorá mala tento rok veľmi úspešný. V hlasovaní odborníkov zavážilo zrejme v môj prospech aj to, že atletika je šport, ktorý sa robí vo veľkom počte krajín sveta a je v nej veľká konkurencia.“

Jana Dukátová (5. miesto, vodný slalom): „Mám za sebou vynikajúcu sezónu. Dosiahla som, čo som mohla, a môžem byť len spokojná. Najväčším zážitkom bolo asi víťazstvo na európskom šampionáte v Čunove, bolo to niečo úžasné.“

Róbert Vittek (6. miesto, futbal): „Zaradenie do desiatky najlepších slovenských športovcov ma prekvapilo. Tento rok boli mnohé významné podujatia, aj zimné olympijské hry. Nepredpokladal som, že naše vystúpenie na majstrovstvách sveta bude mať tak veľkú odozvu medzi športovými novinármi, ktorí hodnotia predovšetkým individuálne výkony jednotlivcov. Teší ma, že najmä víťazstvo nad Talianskom v športovej verejnosti na Slovensku takto rezonuje.“

Peter Velits (cyklistika, 8. miesto): „Som spokojný so svojím umiestnením. Táto slávnosť je taká čerešnička na konci celej tejto sezóny, s ktorou som maximálne spokojný. Poradie je zrejme spravodlivé, lebo získať medaily na olympijských hrách nie je bežná vec, a preto športovci, ktorí sú na prvých priečkach tejto ankety, tam zrejme aj patria. Mať cenný kov z olympiády je naozaj niečo špeciálne, hoci porovnávať jednotlivé športy medzi sebou vôbec nie je jednoduché.“

Zuzana Štefečeková (9. miesto, streľba): „Je to radosť, do desiatky som sa dostala len druhýkrát. Po tohtoročných výsledkoch sa to však dalo očakávať. Teším sa, ale podľa mňa je to len novinárska oslava konca roka. Nerobím si z toho ťažkú hlavu, aj keby som nebola v desiatke. Bodaj by aj ďalšia sezóna i tá nasledujúca vyšla podobne ako posledná.“

Pavol Hochschorner (10. miesto, vodný slalom): „Sme radi, že sme sa do desiatky dostali najmä preto, že v nej tento rok chýba najlepší vodný slalomár sveta Michal Martikán. Zaradenie do tohto rebríčka si veľmi vážime a dúfame, že v budúcich rokoch sa do desiatky opäť dostaneme.“

Peter Hochschorner (10. miesto, vodný slalom): „Kuzminová vyhrala zimnú olympiádu a bolo nám jasné, že ako prvá zimná olympijská víťazka zo Slovenska musí byť najvyššie aj v tejto ankete. Jej víťazstvo je úplne zaslúžené. Napokon o dominancii slovenského biatlonu svedčí aj 2. miesto Pavla Hurajta, ktorý získal vo Vancouveri bronz. Biatlon bol šport, ktorý na Slovensku z individuálnych športov dominoval.“ 

Výsledky ankety OVB Športovec roku 2010:

JEDNOTLIVCI:

1. Anastasia Kuzminová (biatlon) 1192
2. Pavol Hurajt (biatlon) 907
3. Libor Charfreitag (atletika) 685
4. Marián Hossa (hokej) 634
5. Jana Dukátová (vodný slalom) 487
6. Róbert Vittek (futbal) 395
7. Pavol Demitra (hokej) 380
8. Peter Velits (cyklistika) 367
9. Zuzana Štefečeková (športová streľba) 318
10. Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom) 233.

KOLEKTÍVY:

1. futbalisti SR 296
2. hokejisti SR 271
3. hádzanári SR 68.

Športovci roka na Slovensku v ére samostatnosti od roku 1993 – prehľad:

JEDNOTLIVCI:

1993: Martina Moravcová (plávanie)
1994: Milan Dvorščík (cyklistika)
1995: Martina Moravcová (plávanie)
1996: Michal Martikán (vodný slalom)
1997: Michal Martikán (vodný slalom)
1998: Martina Moravcová (plávanie)
1999: Jozef Gönci (športová streľba)
2000: Martina Moravcová (plávanie)
2001: Martina Moravcová (plávanie)
2002: Peter Bondra (hokej)
2003: Martina Moravcová (plávanie)
2004: Elena Kaliská (vodný slalom)
2005: Dominik Hrbatý (tenis)
2006: Radoslav Židek (snoubording)
2007: Michal Martikán (vodný slalom)
2008: Michal Martikán (vodný slalom)
2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)
2010: Anastasia Kuzminová (biatlon)

KOLEKTÍVY:

1993: basketbalistky Slovenska
1994: hokejisti Slovenska
1995: hokejisti Slovenska
1996: basketbalistky SCP Ružomberok
1997: basketbalistky Slovenska
1998: štafeta biatlonistiek Slovenska
1999: basketbalistky SCP Ružomberok
2000: hokejisti Slovenska
2001: štvorkajak Slovenska
2002: hokejisti Slovenska
2003: štvorkajak Slovenska
2004: štvorkajak Slovenska
2005: daviscupový tím tenistov SR
2006: štvorkajak Slovenska
2007: štvorkajak Slovenska
2008: štvorkajak Slovenska
2009: futbalisti SR