Hrbatý zdolal 'bum-buma' Isnera, čaká ho Ferrer. Rybáriková vypadla

Z dvojice slovenských tenistov, ktorí sa už zapojili do úvodného dňa bojov v hlavných súťažiach dvojhry na prvom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne, postúpil iba Dominik Hrbatý.

19.01.2009 03:10 , aktualizované: 07:15
Magdaléna Rybáriková Foto:
Rozčarovaná Magdalény Rybárikovej po vypadnutí v 1. kole.

Úspešný kvalifikant zdolal amerického držiteľa voľnej karty Johna Isnera 7:6 (4), 2:6, 6:2, 7:5. „Bol to náročný zápas najmä na psychiku. Isner hrozne dobre servuje – už v prvom sete mi dal takmer dvadsať es,“ skonštatoval Dominik Hrbatý a dodal: „Ja som hral vynikajúco zozadu, držal som sa vo výmenách a vychádzalo mi percentuálne podanie. Stále som sa však obával, že keď Američan zostane rovnako kvalitne servovať, bude náročné zdolať ho. V druhom sete riskoval a vyšlo mu to, hoci ja som mal brejkovú šancu ako prvý. V tretej časti však súper akoby dostal kondičnú krízu a prestal vládať. Zrazu podával o polovicu slabšie a tým pádom mi nemal príliš čím ublížiť. Vo štvrtom sete sa Isner síce trošku pozbieral a zlepšil, ale ja som trpezlivo čakal na šancu najmä do jeho druhého podania. Za stavu 6:5 som riskol dva returny, tie sa mi vydarili a už to išlo.“

Dominik Hrbatý odvracia loptičku v súboji s... Foto: SITA
Dominik Hrbatý Dominik Hrbatý odvracia loptičku v súboji s Johnom Isnerom.

Až 205 cm vysoký 23-ročný Isner nastrieľal Slovákovi celkovo 39 es v porovnaní so šiestimi, napokon mu to však nestačilo na herné schopnosti niekdajšieho 12. hráča počítačového poradia.

V 2. kole si Hrbatý (251. v renkingu) zmeria sily s jedenástym nasadeným Davidom Ferrerom, ktorý sa v piatich setoch „pretrápil“ cez nemeckého ľaváka Denisa Gremelmayera. Proti spomenutému Španielovi stojí slovenský daviscupový rekordér 3:4. „Má prejav založený na hre od základnej čiary, čo mi vyhovuje. Budú tam výmeny a ja sa momentálne môžem spoliehať na hru zozadu. Bude však treba zahrať bez chýb. Šanca je vždy,“ pripomenul Hrbatý.

Rybáriková vzdorovala len v prvom sete

Magdaléna Rybáriková prehrala v stretnutí 1. kola dvojhry na Australian Open s Ruskou Verou Zvonarevovou, 6:7 (2), 0:6. Dvadsaťročná Bratislavčanka Rybáriková, tento týždeň presne 50. v renkingu, pri svojej seniorskej premiére v Melbourne viedla nad favoritkou 2:0, mala 4 brejkbaly na 3:2 a neskôr obrátila z 2:4 na 5:4. Na príjme v dvanástom geme bola Rybáriková za stavu 30:30 dve loptičky od zisku setu, ale napokon musela do tajbrejku. V ňom síce vyrovnala aj s pomocou Zvonarevovej dvojchyby na 2:2, odvtedy však nezískala už ani bod. Túto sériu sama Ruske otvorila dvojchybou.

Premožiteľka Magdalény Rybárikovej, Ruska Vera... Foto: SITA
Vera Zvonarevová Premožiteľka Magdalény Rybárikovej, Ruska Vera Zvonarevová.

V druhej časti zverenkyňa Ladislava Simona zrejme aj pod vplyvom čerstvého sklamania okamžite inkasovala brejk a nepatrná nádej jej už svitla len v piatej hre v podobe brejkovej šance, ktorá však zostala nevyužitá. Finalistka juniorského Wimbledonu 2006 Rybáriková si odnáša 5 bodov do hodnotenia WTA Tour a šek na 19 400 AUD.