Dnešok bude určite iný. Nielen preto, že na programe sú len dve ženské semifinálové stretnutia, ale na červenej antuke na seba narazia Aryna Sabalenková a Iga Swiateková.
Bude to ich len druhý grandslamový zápas a prvý za uplynulých desať mesiacov. Dôvod, aby tenisový svet aspoň na chvíľu zatajil dych…
Kráľovné tenisu
Ich súperenie sa za pár rokov vyformovalo do jednej z najepickejších rivalít ženského tenisu. Stretáva sa v ňom surová sila s technickou dokonalosťou, emócie s chladnokrvnou taktikou i vášeň s precíznosťou. Tento zápas nie je len o postupe do finále, ale aj o dominancii na okruhu WTA.
Swiateková a Sabalenková sú totiž jedinými dvoma svetovými jednotkami od apríla 2022, pričom prvá z nich sedela na tróne 125 týždňov, druhá len 41, od minulého októbra je tam však dodnes.
Varšavská rodáčka je momentálne na piatom mieste WTA, keďže nezískala žiadny titul od minuloročného Roland Garros, ale práve štyri triumfy na parížskej antuke sú pripomienkou toho, že zdolať ju na tomto mieste je jednou z najťažších tenisových úloh vôbec.
Ich rivalita sa začala v roku 2021, na pravých obrátkach však nabrala až v ďalšej sezóne, keď sa obe etablovali ako líderky ženského tenisu. Dosiaľ odohrali dvanásť vzájomných zápasov, pričom Poľka vedie celkom presvedčivo 8:4.
Ich duely sú často strhujúcimi bitkami plnými dlhých výmen, dramatických obratov aj momentov, keď víťazstvo visí na vlásku. Stačí si spomenúť na vlaňajšie finále v Madride, ktoré ovládla 24-ročná Poľka 7:5, 4:6, 7:6 (7).
Trvalo viac ako tri hodiny a víťazka počas nich odvrátila tri mečbaly. Odvtedy na seba obe hráčky narazili už iba raz – na horúcom betóne v Cincinnati to bola jednoznačná záležitosť pre Sabalenkovú.
Podľa portálu tennis.com ich súperenie pripomína rivalitu Chris Evertovej s Martinou Navratilovou. Aj pre zdanlivý kontrast ich herných štýlov i povahových čŕt.
„Je to ako zrážka dvoch prírodných živlov – Sabalenkovej výbušná sila verzus Swiatekovej chirurgická presnosť,“ uviedol pred časom tenisový expert Jon Wertheim.
3 200 otáčkový forhend
Ich prvý veľký súboj sa odohral počas Turnaja majsteriek na konci roka 2022, Swiateková vyhrala 6:2, 2:6, 6:1, čím preukázala schopnosť neutralizovať agresívnu hru Bielorusky. No už o niekoľko mesiacov na antuke v Madride sa tešila Sabalenková, keď prerušila Poľkynu absolútnu dominanciu na antuke.
„Vedela som, že musím ísť na maximum a tlačiť ju od prvého bodu. Iga je na antuke takmer neporaziteľná, musela som teda riskovať,“ uviedla rodáčka z Minsku pre ESPN.

Tento triumf bol pre ňu prelomový, pretože sa potvrdilo, že aj Swiateková je na najpomalšom tenisovom povrchu stále len človek.
Na Roland Garros sa ich cesty ešte nikdy nepretli, hoci obe spravidla patria k favoritkám. Swiateková, štvornásobná miestna šampiónka (2020, 2022, 2023, 2024), tu je prakticky nezdolateľná, aktuálne ťahá 26-zápasovú víťaznú sériu.
Naopak, Sabalenková ešte vo finále Roland Garros nehrala, v doterajších piatich stretnutiach však nestratila ani set. Poľka až taká dominantná nie je, Kazaška Jelena Rybakinová ju v osemfinále mala dokonca „na lopate“.
Swiatekovej dlhodobá dominancia na antuke vychádza z jej pohybu a topspinových úderov. Jej forhend, ktorý údajne dosahuje až 3 200 otáčok za minútu, pripomína jej veľký tenisový vzor Rafaela Nadala, poznamenal The Guardian. Jej defenzívna hra často núti súperky k chybám, kým ona útočí s mimoriadnou presnosťou.
Sabalenková stavia na agresívnej hre s tvrdými údermi a explozívnym servisom. Tieto kontrastné štýly robia ich zápasy strhujúcimi – Bieloruska v nich zväčša diktuje tempo, Poľka zasa čaká na chyby a využíva svoju vytrvalosť.
„Naša rivalita nás posúva k tomu, aby sme boli lepšie. Nie je to len o tenise, ale aj o mentálnej sile,“ uviedla Swiateková pre Tennis ONE po postupe do semifinále Roland Garros.

Spomenula pritom ich zlepšujúci sa vzťah mimo kurtu: „Predtým sme spolu netrénovali ani nekomunikovali, ale teraz sa poznáme lepšie a často si spolu zahráme. Máme za sebou skvelé bitky,“ povedala pre FFT.
Rozhodnú nervy
Swiatekovej kariéra bola v roku 2024 poznačená dopingovou kauzou, ktorá viedla k mesačnému zákazu činnosti. „Niečo robím zle. Musím sa sústrediť na prítomnosť,“ priznala po prehre s Danielle Collinsovou v Ríme 2025 pre BBC.
Napriek tomu sa jej v Paríži dosiaľ darí, svoju jazdu odštartovala víťazstvom nad Slovenkou Rebeccou Šramkovou (6:3, 6:3). Jej schopnosť zvládať tlak na Roland Garros je obdivuhodná.
Sabalenková je však súperkou, ktorá dokáže narušiť jej koncentráciu, hoci aj ona bojuje s vlastnými výzvami. Jej emotívna povaha ju robí obľúbenou, no zároveň zraniteľnou.
Po prehre vo finále Australian Open 2025 proti Madison Keysovej (3:6, 6:2, 5:7) údajne rozsekala raketu a odišla do útrob štadióna, neschopná zvládnuť sklamanie: „Tak ako vždy, je to vaša chyba,“ odkázala so smiechom vlastnému tímu, no bolo zrejmé, že prehru nesie ťažko.
Zdá sa však, že na Roland Garros prišla s novou energiou.
Experti sú tentoraz rozdelení. Podľa Pam Shriverovej, bývalej hráčky a aktuálne analytičky ESPN, je Swiateková favoritkou pre jej dlhodobú antukovú dominanciu: „Iga je na Roland Garros ako doma. Jej pohyb a topspin sú neprekonateľné“.
Naopak, Amélie Mauresmová, riaditeľka Roland Garros, vyzdvihuje Sabalenkovú: „Aryna ukázala svoju extratriedu v kritických momentoch. Jej hra je na antuke čoraz konzistentnejšia“.
Zaujímavú analýzu ponúkol web tennis.com: „Sabalenková vs. Swiateková je súboj dvoch svetov – Aryna je hurikán, Iga je chirurg. Víťazkou bude tá, ktorá lepšie zvládne vlastné nervy“.
A čo na to samotné hráčky?
„Potrebujem byť stopercentná, aby som ju zdolala,“ opakuje Swiateková. Sabalenková to vidí takto: „Milujem veľké zápasy. Iga je skvelá, ale ja idem do každého duelu s tým, že môžem vyhrať.“
Ženské semifinále Roland Garros 2025 sľubuje drámu. Je príbehom dvoch tenistiek, ktoré sa navzájom formujú. Swiateková, s jej nadľudskou konzistenciou na antuke, a Sabalenková, s jej nepredvídateľnou energiou, prinášajú kontrast. Práve ten spraví aj ich vzájomný duel číslo 13 nezabudnuteľným.

Obrovské francúzske prekvapenie
Veľkú pozornosť si však zaslúži aj druhé semifinále, keďže sa v ňom píše azda najväčší príbeh Roland Garros 2025.
Keď Lois Boissonová, 22-ročná Francúzka z Dijonu, vstupovala do parížskeho grandslamu ako hráčka s divokou kartou a rebríčkovým postavením 361, málokto predpokladal, že sa stane jednou z najväčších senzácií turnaja.
Dnes, na prahu semifinále, stojí pred duelom proti svetovej dvojke Coco Gauffovej a píše príbeh, ktorý pripomína rozprávku. Jej cesta je však viac než len séria víťazstiev – je to oslava odolnosti, vášne aj podpory domáceho publika.
Boissonová, ktorá pred rokom pre zranenie kolena (roztrhnutý ACL a meniskus) nemohla ani snívať o Roland Garros, sa vrátila ešte silnejšia. „Nebola som si istá, či budem vôbec hrať,“ priznala pre ESPN.
Jej návrat začal skromne – odohrala len pár turnajov na okruhu ITF, získala jeden titul WTA 125 v Saint-Malo. No na antuke odhalila svoju pravú tvár. „Je to môj domov. Tu cítim slobodu,“ uviedla pred pár dňami.
Jej cesta do semifinále je ohromujúca. Porazila 24. nasadenú Elise Mertensovú, Anhelinu Kalininovú, Elsu Jacquemotovú a senzačne tretiu nasadenú Jessicu Pegulovú (3:6, 6:4, 6:4). „Jej forhend je ako zbraň,“ poznamenala Američanka.

Vo štvrťfinále sa v stredu poobede porátala so šiestou nasadenou Mirriz Andreevovou (7:6(6), 6:3), zachránila dva setbaly a ukázala obrovskú mentálnu silu. „Loïs, Loïs!“ skandovali fanúšikovia, ktorí následne spustili „La Marseillaise“.
„Cítila som, že hrám za celé Francúzsko,“ povedala pre BBC.
Boissonová sa stala prvou ženou od roku 1989, ktorá pri svojom debute na grandslame dosiahla semifinále, a prvou Francúzkou v semifinále Roland Garros od Marion Bartoliovej (2011).
Jej hra – silný topspinový forhend a pohyblivosť – pripomínajú Rafaela Nadala, jej veľkého idola. „Sledovala som ho celý život. Jeho bojovnosť ma inšpiruje,“ priznala po postupe.
Pred duelom s Gauffovou, ktorá má za sebou finále Roland Garros 2022, je Boissonová outsiderkou, no s domácim publikom za chrbtom je nebezpečná.
Veľmi nebezpečná.