Džentlmen, elegán, na kurtoch aj mimo nich, taký bol švajčiarsky tenisový bohém, ktorý na jeseň 2022 ukončil aktívnu kariéru.
Počas nej získal 20 grandslamových titulov a na prémiách zarobil takmer 130 miliónov amerických dolárov. Za jedno exhibičné stretnutie mu neváhali dať na ruku aj dva milióny.
Paradoxne, momentálne bohatne tak rýchlo, ako nikdy predtým. Spojiť svoju značku s menom Federer je totiž zaručené terno.
"Ľudia milujú nenávidieť úspešných ľudí. Sú žiarliví. Ale vždy ma udivuje, že nikto nič negatívne nehovorí o Rogerovi Federerovi. Vďaka tomu, aký je k iným, ho ostatní milujú.
Mal som tú česť stretnúť sa s mnohými svetovými športovcami, on je však jedným z top na mojom zozname," zamyslel sa nedávno bývalý riaditeľ tenisovej sekcie spoločnosti Nike, Mike Nakajima.

Behanie po oblakoch
Federer má všetky správne ingrediencie na to, aby mohol byť súčasťou veľkolepého biznisu. Populárne meno a tiež čuch zapojiť sa do správnych projektov.
Trebárs, keď v roku 2019 investoval do švajčiarskej značky On Running. Dnes – takmer dva a pol roka po kariére – zarába 67 miliónov eur ročne.
Predovšetkým vďaka trojpercentémnu podielu v tejto spoločnosti.
Zahraničné médiá uvádzajú, že keď sa rodák z Bazileja rozhodol pre túto investíciu, všeobecne sa to považovalo len za jedno z mnohých marketingových partnerstiev veľkej tenisovej superstar.
Jej podiel však dnes predstavuje hodnotu viac ako 170 miliónov libier, čo je podstatne viac, ako za 25 rokov kariéry zarobila na kurtoch.
Firma On Running vznikla v roku 2010 a dala si za cieľ vytvoriť inovatívny odpružený systém v podrážke, ktorý vytvára pocit „behu po oblakoch“.
Federer si chcel pôvodne len vypočuť príbeh úspešných podnikateľov, dnes je jeho súčasťou a vynáša mu podstatne viac, ako čokoľvek iné kedykoľvek predtým.
A čo vravia čísla? Dva roky po vstupe na burzu dosiahla firma tržby takmer dve miliardy eur. V treťom štvrťroku 2024 zaznamenala rekordnú hrubú maržu 60,6 percenta.
Ambície značky sú ale ešte väčšie – do roku 2026 plánuje zdvojnásobiť svoje príjmy na takmer štyri miliardy eur.
Pomôcť dosiahnuť tento ambiciózny cieľ jej majú Iga Swiateková, či Ben Shelton.
A čo vietnamská šička?
Nie všetkým sa však Federerov úspech s On Running pozdáva. Trebárs denník Le Monde v minulosti tieto aktivity kritizoval s tým, že „na poli biznisu sa jeho bezchybný imidž rúca ako domček z kariet“.

Francúzska tlač tvrdí, že výrobky spojené s tou značkou vznikajú pod rukami krajčírok vo Vietname a ako príklad uvádza topánky Loewe x On Cloudtilt, ktoré si švajčiarski zákazníci môžu kúpiť v internetovom obchode za 445 frankov (okolo 470 eur), no ich výroba pritom stojí necelých 21 frankov (okolo 22 eur).
„To vytvára rozpor medzi politikou spoločnosti na jednej strane a morálkou vlastného konania na strane druhej. Zdôrazňovať boj za ušľachtilé hodnoty a ľudské práva vo vyhláseniach spoločnosti nemá žiadny zmysel, ak vietnamská krajčírka nič z toho nepocíti,“ myslia si vo Francúzsku.
Federer má dlhodobé sponzorské zmluvy s viac ako tuctom značiek a mnohé z nich s ním spolupracujú viac ako desať rokov, vrátane Credit Suisse, Lindt, Mercedes a Rolex.
V roku 2018 opustil Nike (ktorá mu v priebehu dvoch desaťročí zaplatila zhruba 150 miliónov dolárov), aby podpísal zmluvu so značkou Uniqlo, údajne v hodnote až 300 miliónov dolárov za jednu celú dekádu.
„A to sa nikdy nemalo stať. Aby sme nechali niekoho takého ísť. Je to zverstvo,“ hodnotil spätne Nakajima, ktorý svojho času pracoval pre Nike.
"Roger tam mal zostať po zvyšok kariéry. Presne ako Michael Jordan. Ako LeBron James, ako Tiger Woods. Je tam hore s najlepšími športovcami Nike všetkých čias. Stále som z toho sklamaný. Ale stalo sa.

Musím to prekonať. Nebolo to moje rozhodnutie a nebol som pri tom. Nike stále predávajú milióny a milióny párov tenisiek Jordan. A kedy hral Michael naposledy? Prešlo veľa, veľa rokov. To isté mohli urobiť pre Rogera. Mohol mať topánky s logom RF," dodal.
Čo by bolo keby… A možno by nebola súčasná spolupráca s On, z ktorej mu tečú zázračné milióny…
Brašovský buldozér
Federer je jedným z najväčších boháčov v histórii športu, jeho čistý majetok sa podľa celebritynetworth.com dnes odhaduje na približne 525 miliónov.
Čo je to však proti niekdajšiemu rumunskému tenistovi Ionovi Tiriacovi, pri ktorého mene Forbes uvádza ohromujúce dve miliardy.
Pôžitkár, bonviván, samozvaný playboy, ale aj „Gróf Drakula“, keďže sa narodil v transilvánskej oblasti – mien a prívlastkov môže mať 85-ročný dôchodca niekoľko a všetky ho náramne vystihujú.
Hoci dnes sa o ňom vraví predovšetkým v súvislosti s jeho majetkom, obdiv si zaslúži aj za to, čo – ale aj ako – dosiahol na športovom poli.
Tenisovú kariéru odštartoval pomerne neskoro, až keď mal pätnásť. Ako mládežník bol šampiónom v stolnom tenise a v dvadsiatich piatich rokoch bol dokonca na zimnej olympiáde v Innsbrucku členom rumunskej hokejovej reprezentácie. Až potom sa vrhol na tenis ako na svoj hlavný šport.
Vo dvojhre to dotiahol do najlepšej desiatky svetového rebríčka, s krajanom Iliom Nastasem ovládli v sezóne 1970 Roland Garros. Po ukončení kariéry trénoval Guillerma Vilasa, Marata Safina, či Borisa Beckera.
Väčšina jeho majetku však pochádza z jeho podnikateľského úsilia, najmä zo založenia Ion Tiriac Bank, prvej súkromnej banky v postkomunistickom Rumunsku.
V súčasnosti vedie Tiriac Group, diverzifikovaný konglomerát so záujmami v oblasti nehnuteľností, automobilového priemyslu, finančných služieb a ďalších.
Tiriacovo značné bohatstvo sa odráža v jeho rozsiahlej zbierke viac ako 400 áut a motocyklov, vrátane predmetov, ktoré kedysi vlastnili známe osobnosti ako gangster Al Capone, hviezda Brat Pack Sammy Davis Jr. a ikonický hudobník Elton John.
Okrem toho Tiriac pôsobil v rokoch 1998 až 2004 aj ako prezident Rumunského olympijského a športového výboru. Pred Parížom 2024 rumunským športovcom sľúbil, že každý z nich dostane za akúkoľvek medailu nový automobil.

A hoci ich atléti nakoniec dokázali ukoristiť dvadsaťdva, teda o dosť viac, než kto čakal, svoj sľub do bodky splnil.
Všetkých raz tromfne Jessica
Počuli ste už o tenistke Jessice Pegulovej? Je to zvláštny športový úkaz. Najlepšie výsledky dosahuje v pokročilom tenisovom veku, veď medzi najlepšou singlovou štvorkou na grandslamovom turnaji nikdy predtým nebola.
Medzi elitnú stovku sa dostala až v roku 2019, čo bol jej siedmy rok na okruhu WTA. Bojovala, nevzdávala sa a dnes je z nej svetová šestka.
Človek ľahkovážny by si však povedal, že sa o to snažiť ani nemusela, keďže je zabezpečená až do konca života. Aj keby trval aj niekoľko sto rokov.
Sympatická Američanka pochádza z veľmi bohatej rodiny. Jej rodičia vlastnia veľké športové impérium, ktoré zahŕňa nielen hokejový klub Buffalo Sabres, ale aj slávnu značku z NFL – mužstvo amerického futbalu Buffalo Bills.
To je však len „zábavka“, u Pegulovcov bol šport vždy vysoko na zozname priorít, ich majetok ale pochádza z podnikov v ropnom a plynárenskom priemysle, ktoré založil Jessicin otec Terry.

V máji 2024 Forbes odhadol ich čistý majetok na takmer sedem miliárd amerických dolárov. Toto ohromujúce bohatstvo im okrem iného umožnilo vlastniť obrovský luxus, napríklad superjachtu v hodnote 16 miliónov s názvom „Top Five II“ či zámoček na Floride za tri milióny.
Viac ako Messi a Ronaldo dovedna
Terry Pegula je zdatný obchodník, ktorý začiatkom 90. rokov založil firmu East Resources a o necelé dve dekády väčšinu z nej predal spoločnosti Royal Dutch Shell za 4,7 miliardy.
Pred samotnou transakciou dostal niekoľko miliárd dividend. Ďalšie akcie a aktíva „strelil“ firme American Energy, aby zarobil ďalších 1,75 miliardy dolárov.
Peniaze, ktoré takto získal, následne použil na vybudovanie impéria, ktoré zahŕňa hydraulické frakovanie, množstvo nehnuteľností, zábavu a – samozrejme – profesionálny šport.
Buffalo Bills kúpili Pegulovci v roku 2014 za 1,4 miliardy dolárov a za desať rokov značku poriadne zveľadili. Za Sabres s arénou kedysi dali 189 miliónov, dnes má aspoň štyrikrát väčšiu hodnotu.
Na porovnanie, Cristiano Ronaldo a Lionel Messi, dvaja najlepší futbalisti tohto storočia, majú v kase dovedna niečo viac ako jednu miliardu.
V ich prípade je to zhruba fifty – fifty. Portugalská ikona zarobila značné množstvo peňazí prostredníctvom rôznych sponzorstiev, vrátane celoživotného partnerstva s Nike a obchodnými zmluvami s Herbalife, Tag Heuer či Clear Haircare.
Ronaldove zárobky sa výrazne zvýšili, keď v januári 2023 podpísal zmluvu na 226 miliónov dolárov ročne so saudskoarabským tímom Al-Nassr na dva a pol sezóny.
Zahraničné médiá píšu, že Messi je na tom len o niečo lepšie, má celoživotnú zmluvu s firmou Adidas, vlastnú kolekciu oblečenia a partnerstvá so spoločnosťami Pepsi, Gatorade, Budweiser a mnohými inými.
Komorník a šofér
Pegulová – hoci má podľa prepočtov päťkrát viac ako títo dvaja futbaloví velikáni – by takémuto porovnávaniu sa akiste nebola rada.
Nezakrývala ani frustráciu z toho, že v roku 2023 ju označili za „najbohatšiu tenistku sveta“ v seriáli Break Point na Netflixe. Naopak, rozhodla sa otvorene hovoriť o nevýhodách obrovského bohatstva jej rodiny.
"Niektorí ľudia si myslia, že je to pre mňa naozaj ľahké, pretože môj otec je veľmi bohatý, ale to sa vonkoncom nedialo, kým som nemala sedemnásť alebo osemnásť rokov.

Môj otec bol na mňa pravdepodobne tvrdší, ako rodičia na moje rovesníčky. Vštepoval do toho množstvo pracovnej etiky a pomohlo mi to dostať sa do tohto bodu," vravela novinárom o svojich pocitoch, ktoré ju dlhodobo ťažia na duši.
"Neznášam, keď ľudia píšu strašné veci na sociálne siete. Nemyslím si, že som niekomu niečo dlžná. Aby som tým ľuďom teraz dokazovala, že sa mýlia. Je mi to jedno.
Zároveň je to temný moment mojej kariéry, pýtajú sa ma, prečo to robím? Znova a znova sa podrobujem tej istej otázke a je to – neslušne povedané – na hovno."
S podobnými otázkami sa musí pravidelne vyrovnávať.
„Ľudia si naozaj myslia, že mám vlastného komorníka, že ma vozí šofér. Mám súkromnú limuzínu i lietadlo, s ktorým sa všade dopravujem. Ale taká určite nie som. Nech si každý myslí, čo chce,“ uzavrela debatu.