Rodáčke z ďalekého Krasnojarsku totiž patrí aj súčasnosť. Nedávno vyhrala prestížny turnaj Masters v Dubaji, keď na ceste za víťazstvom zdolala nielen Elinu Rybakinovú, ale aj Igu Swiatekovú. Aj preto sa premiérovo a predovšetkým zaslúžene dostala do najlepšej desiatky renkingu WTA.
Je najmladšou hráčkou v tejto elitnej spoločnosti od čias Češky Nicole Vaidišovej v sezóne 2007. Zhruba v tom čase sa Andrejevová narodila.
Šampanské z pohára
Keď spraví nekto rozhodnutie za toho druhého, môže sa to skončiť zle. Za malú Mirru rozhodla mama. A nielen za ňu, v rodine Andrejevovcov je tenis poslaním, lebo na profesionálnej úrovni ho hrá aj jej sestra Erika.
„V skutočnosti som si tento šport nevybrala. Moja mama však áno,“ červenala sa Andrejevová pred mikrofónom oficiálneho webu WTA. „A som naozaj šťastná, že si mama vybrala tento šport, pretože mám pocit, že k nemu v skutočnosti naozaj patrím.“
Všetky pochybnosti ihneď vyvráti pohľad do nedávnej minulosti. Andrejevová spravila veľký prielom, keď sa na začiatku sezóny 2023 dostala do dievčenského finále na Australian Open – prehrala v ňom s krajankou Alinou Kornejevovou.
„Úprimne povedané, bola som veľmi naštvaná. Nemyslela som na nič iné. Možno týždeň som si prehrávala ten zápas,“ spomína. Hoci patrila medzi popredné juniorky, v rebríčku sa vyšplhala na 1. miesto, grandslam jej v tejto kategórii napokon dopriaty nebol.

Ťažkú prehru prehryzla, keď sa z nej rýchlo stala profesionálka. Prerazila na madridskej antuke, kde sa z ničoho nič prebojovala do 3. kola.
Z rebríčkového suterénu sa ešte v tej istej sezóne dostala do stovky a svoje sebavedomie podčiarkla vyhlásením, že chce 25 grandslamových titulov, k čomu ju vraj inšpiroval sám Novak Djokovič, ktorý aktuálne na túto métu útočí.
Mimochodom, hoci osemnásť bude mať až na konci apríla, za sebou má už niekoľko pozoruhodných výsledkov aj na úrovni veľkej štvorky.
Trebárs semifinále na Roland Garros 2024, kde pripomenula kedysi mladučkú Martinu Hingisovú. Andrejevovej sa tiež podarilo osemfinálové repete v Melbourne, medzi šestnástkou najlepších bola aj vo Wimbledone.
Tvrdí, že sa jej páči byť „sedemnástkou“, nechce vraj starnúť, hoci jeden rok navyše jej prinesie nové možnosti. Bude môcť štartovať na neobmedzenom počte turnajov.
„A veľmi sa na to teším, budem cestovať po celom svete a zahrám si úplne na všetkých podujatiach. Som plná energie a sily, chcem to využiť,“ akoby vyslala výstražný signál všetkým starším súperkám.
Od plnoletosti si sľubuje ešte jeden benefit. "Dlho som snívala o tlačovej konferencii s trofejou po mojom boku, tak sa to teraz konečne stalo. Ale v minulosti som videla víťazov piť z pohára šampanské.
Škoda, že mám ešte len sedemnásť. Koncom apríla sa to zmení. Dúfam, že sa mi podarí vyhrať ďalší turnaj a tam si dám prvý pohár šampanského priamo na tlačovej konferencii," rozosmiala prítomných novinárov.
A že tých pohárov so slávnostným alkoholom bude ešte veľa, veria aj tenisoví odborníci. „V určitom okamihu z nej bude svetová jednotka,“ predpovedal pred pár dňami Andy Roddick vo svojom podcaste Served.
„Ona je tá pravá. Niekto, kto nikdy nehrá so strachom a to ju veľmi odlišuje od ostatných,“ pridáva sa Rick Macci, niekdajší tréner sestier Williamsových.
Nemá kreditku
Jej mladý vek sprevádzajú tiež situácie, ktoré vyznievajú pomerne úsmevne. Za fantastický úspech na „Dubai Duty Free Tennis Championships“ zinkasovala 600-tisíc amerických dolárov. A v čom spočíva ten paradox? Ona sama totiž nič z toho nedostane.
Priamo v Spojených arabských emirátoch novinárom potvrdila, že nemá ani len vlastný bankový účet a o všetky jej financie sa stará otec. O tie núdzu veru nemá, lebo za krátky čas našetrila už 3 799 867 USD.

A za to, čo si v Dubaji zarobila, vraj dostane „čipsy a plechovku koly“. V minulosti chcela psa ako motiváciu na dosiahnutie určitého rebríčkového míľnika. Psa síce stále nemá, no tohtoročný plán už splnila.
V najlepšej desiatke strávila týždeň, od pondelka je svetovou jedenástkou, ale jej nový cieľ znie takto: do konca roka byť v najlepšej päťke.
Už teraz je najvyššie postavenou ruskou hráčkou v rebríčku, kde vedľa jej mena z pochopiteľných dôvodov chýba vlajka. V minulosti si takmer zavarila a jej ukrajinská súperka Dajana Jastremská neúspešne žiadala jej suspendáciu.
Podľa britského denníka Daily Mail sa totiž Andrejevovej na sociálnej sieti páčil post ruského speváka Grigoryho Lepsa, v ktorom hudobník prial k narodeninám Vladimírovi Putinovi.
Ďalším nevhodným krokom vraj bolo zdieľanie príspevku, ktorý zosmiešňoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Iná krajinka, Marta Kosťuková, zasa vo finále exhibície vo francúzskom Bourg-de-Péage odmietla proti nej nastúpiť. Usporiadateľom pribudli vrásky na čele, ale stretnutie zrušiť nemuseli. Ukrajinku napokon zaskočil Francúz Yanis Ghazouani Durand – 1145. muž ATP. Andrejevovú zdolal 7:5 a 6:2.

Späť do Dubaja… „Ale čo tie peniaze?“ pýtali sa zvedaví novinári…
„Všetky tieto otázky smerujte na môjho otca. Všetko ide na jeho kreditku, pretože ja vlastnú nemám. Nemôžem mať ani vlastný bankový účet, pretože ešte nemám osemnásť. Dúfam však, že mi nejaké peniaze nechá, aby som ich niekde minula. Na čipsy a kolu,“ uškrnula sa.
„Idem sa ho opýtať. Úprimne, ani neviem, čo vlastne chcem. Teraz o tom premýšľam a mám pocit, že mám všetko, čo som kedy chcela. Vyhrala som turnaj. Vyhrala som ho. Aj tohtoročný cieľ som si už splnila,“ dodala dievčina, ktorá ako miesto svojho trvalého bydliska uvádza francúzske Cannes.
Pred médiami následne priznala, že hoci má všetko, čo chce, rada vraj nakupuje, ale otec ju drží v tomto smere „nakrátko“.
Je však len otázkou času, kedy sa k svojim peniazom dostane. A tiecť nebudú len z tenisu, keďže nedávno podpísala sponzorskú zmluvu so slávnym výrobcom švajčiarskych hodiniek Rolex.
Prípad Vaidišová
Azda to vyznie ako z titulnej strany socialistického denníka, ale v tenisovom živote Andrejevovej sa plán plní na 120 percent. Na čo siahne, to sa podarí. Aj u Češky Nicole Vajdišovej to takto kedysi bolo. Žiaľ, tento príbeh nemal šťastný koniec.

Vaidišová mala len štrnásť, keď na začiatku roka 2004 odštartovala svoju prvú kompletnú sezónu na okruhu WTA. V nasledujúcej už bola členkou elitnej stovky.
Ako pätnásťročná slávila aj svoj prvý turnajový titul vo Vancouvri, v priebehu mesiaca sa potom radovala v Soule, Tokiu i Bangkoku.
Mala šestnásť a sezónu ukončila ako 15. hráčka sveta…
V roku 2006 sa prebojovala do svojho prvého grandslamového semifinále na Roland Garros. Vyprášila legendy Amelie Mauresmovú i Venus Williamsovú a vo veku 17 rokov a 106 dní – bola o 195 dní mladšia ako Andrejevová – sa dostala do desiatky.
Nasledoval však strmý pád, rok 2009 zakončila ako svetová 41. a o dvanásť mesiacov neskôr jej už bolo pritesno aj v top 200. Server foxsports.com ju nazval prepadákom roka.
V marci 2010 jej nevlastný otec a tréner Aleš Kodat oznámil, že odchádza do športového dôchodku. Stratila vraj záujem. O týždeň by mala len 21.

Nikto netušil, prečo sa tak udialo, portál iDNES.cz si kládol otázky. „Strata formy? Strata motivácie? Zomleli ju trénerské rošády? Zomlel ju tlak okolia? Chce sa realizovať inde?“
Odpoveď sa pokúsila nájsť slávna Belgičanka Kim Clijstersová: „Zrejme neustála obrovský tlak, za ktorý mohli ľudia okolo nej. Preto na kurte nebola uvoľnená. Možno bola na vine aj jej povaha perfekcionistky.“
Vaidišová sa neskôr pokúsila o návrat, no malo to len krátke trvanie.
Hoci táto Češka bola jednou z najtalentovanejších tenistiek svojej generácie, skorý úspech jej šťastie nepriniesol. Naopak, jej krátka kariéra je dôkazom, ako veľmi vyčerpávajúci môže byť tenis.
Ani Andrejevovej nikto nič negarantuje. Azda aj preto angažovala za trénerku Španielku Conchitu Martínezovú, niekdajšiu vynikajúcu hráčku. Aby ju viedla. Aby nezišla z cesty, ako kedysi Vaidišová.
Jej doterajšie počínanie vyzerá sľubne, mnohí ju už dnes vidia na svetovom tróne, ale rovnako, ako u viacerých iných juniorských hviezd, najlepšie bude počkať si.
Na to, kam nás kariéra ruskej nádeje napokon zavedie.