Jej vyhlásenie nasledovalo po dramatickom finálovom zápase na turnaji ITF v Prahe, v ktorom tesne prehrala s Gabriele Knutsonovou 6:4, 3:6, 7:5.
Aiavaovej neúspešný výsledok vyvolal vlnu zúrivosti medzi niektorými jej priaznivcami. Ako uviedli austrálske médiá, pravdepodobne išlo o neúspešných stávkarov, ktorí si vyliali svoj hnev v množstve nenávistných správ.
„Rozhodla som sa odísť do športového dôchodku kvôli nenávistným, mizogýnnym správam a vyhrážkam smrťou, ktoré dostávam po každom jednom zápase, ktorý prehrám,“ napísala na sieti X 155. hráčka svetového rebríčka vo dvojhre.
Toto jej oznámenie sa nestretlo so sympatiami a pochopením, ktoré by sa dali očakávať. Namiesto toho malo za následok zosilnenie negativity v komentároch a urážok namierených na mladú tenistku. Následne Aiavaová deaktivovala svoje konto na sociálnej sieti X.

Austrálčanka pritom zaznamenala najlepší vstup do tenisovej sezóny v poslednom období. Po úspešnej kvalifikácii sa po prvýkrát od roku 2021 prebojovala do hlavnej súťaže v Melbourne Parku a dokonca odvrátila dva mečbaly v zápase prvého kola proti Greete Minnenovej, ktorú zdolala 5:7, 7:5, 7:6. V druhom kole už nestačila na favorizovanú Američanku Danielle Collinsovú.
Aiavaová už v minulosti priznala psychické problémy, ktorým čelila v náročnom svete profesionálneho tenisu. „Niekedy sa môžem dostať do skutočne zlého psychického stavu a vtedy som presvedčená o tom, že že nikdy nevyhrám zápas prvého kola alebo sa nikdy nekvalifikujem do hlavnej súťaže,“ povedala v minulosti.
Austrálčanka zaznamenala svoje najlepšie umiestnenie vo svetovom rebríčku už ako 17-ročná, keď bola na 147. mieste. V nasledujúcich rokoch sa po nevyrovnaných výkonoch prepadla až do piatej stovky a v posledných mesiacoch sa jej podarilo vrátiť na popredné priečky.
O to nečakanejšie je jej aktuálne oznámenie. Pred pár rokmi si Aiavaová prešla veľkou životnou drámou. Takmer spáchala samovraždu a o tomto temnom období hovorila po minuloročnej úspešnej kvalifikácii o postup do hlavnej súťaže na US Open.

„Chcela som skočiť z mosta na železničnú trať. Traja okoloidúci ma odvliekli a odprevadili domov. Nechcela som sa dožiť svojich 22. narodenín, ale viem, že moja rodina a priatelia sú šťastní, že žijem,“ povedala vtedy Austrálčanka.
Nespresnila, či dôvodmi na spáchanie samovraždy boli športové neúspechy, alebo niečo iné. „Niekedy v živote natrafíte na ľudí, vďaka ktorým sa cítite nemilovaní, ale naučila som sa toto: Boh je verný a on vás nedovolí skúšať nad vaše sily, ale so skúškou dá aj schopnosť, aby ste mohli vydržať.“
Príbeh Aiavaovej je ďalšou pripomienkou neviditeľného tlaku, ktorému čelia športovci v súčasnej digitálnej ére. Neustála kontrola, nerealistické očakávania a niekedy aj nevraživosť si môžu vybrať daň na ich duševnej pohode a niekedy ich doženú k takým extrémnym činom, ako je v tomto prípade ukončenie kariéry v mladom veku.