Vydarený úvodný úder je základom úspešnej výmeny, povie vám každý tenisový odborník. Najlepšie, ak naň neexistuje žiadna odpoveď.
Pozreli sme sa, ktorá z hráčok nasúkala v sezóne 2024 najviac es. Možno prekvapíme, ale je ňou Čeng Čchin-wen, aktuálna svetová osmička v rebríčku WTA. V lanskej sezóne si ich pripísala 445.
K Číňanke však ešte jedna štatistika, ktorá ju už natoľko nectí. V 75 percentách prípadov vydareného prvého podania síce výmenu vyhrá, ale jeho úspešnosť má sotva 52 percent. Inak povedané – buď dá eso alebo loptičku pošle do siete, či do autu.
Medzi najlepšími tromi v počte es sú všetko hráčky z elitnej desiatky, čo potvrdzuje fakt, že bez kvalitného servisu sa len ťažko dá uspieť.
Elena Rybakinová poslala na opačnú stranu kurtu nechytateľné podanie 358-krát, Aryna Sobolenková, momentálne renkingová jednotka, 307-krát.
Len pre zaujímavosť, Slovenka Rebecca Šramková skončila v tejto „súťaži“ 68. mieste, keď v sezóne 2024 dala 79 es.
Presná štatistika v počte priamych bodov z podania sa v ženskom tenise vedie od roku 2010. Ak si myslíte, že jej dlhodobo kraľovala Serena Williamsová, nemáte úplnú pravdu, hoci v troch po sebe idúcich sezónach (2012–2014) jej naozaj dominovala.
Prekonala ju však Češka Karolína Plíšková, ktorá to dokázala až päťkrát. V roku 2016 vyslala až 530 podaní bez následnej odpovede, čo je doterajší rekord.
V sezónach 2022 a 2023 ovládla toto poradie Francúzka Caroline Garciová.

Jednou z podmienok kvalitného podania je aj jeho rýchlosť. V tomto smere je dodnes neprekonateľná Španielka Georgina García Pérezová – mimochodom – hráčka, ktorá sa nikdy nedostala do najlepšej stovky. Na turnaji v Budapešti 2018 vyslala projektil o rýchlosti 220 kilometrov za hodinu.
Druhá Sobolenková podávala v tej istej sezóne na WTA Elite Trophy 214 km/h. Vlani zaznamenala najrýchlejšie podanie Japonka Naomi Osaková (205 km/h).
Pre porovnanie, medzi mužmi je historickým kráľom Austrálčan Sam Groth, ktorý na challengeri v Busane 2012 premenil tenisovú loptičku doslova na náboj – 263.4 km/h.