Poslali ho domov
Bolo to už veľmi dávno, keď 37-ročný srbský veterán nevstupoval do tohto podujatia ako horúci favorit. Veď austrálsku trofej získal desaťkrát. V tejto sezóne však najväčším kandidátom na víťazstvo nie je.
Bookmakeri ho radia až na tretie miesto – za obhajcu a svetovú jednotku Jannika Sinnera a Carlosa Alcaraza, mladíka, ktorý má už štyri grandslamové tituly.
Djokovič vlani neuspel na úrovni veľkej štvorky ani raz, všetko akoby podriadil zisku olympijského titulu, čo sa mu veľkolepým spôsobom aj podarilo. V rebríčku ATP však medzitým klesol na siedme miesto, v minulej sezóne sa dokonca neprebojoval ani na záverečný Turnaj majstrov.
Hoci sa môže zdať, že rodák z Belehradu je už za svojím zenitom, zbrane rozhodne neskladá. Do služby povolal svojho niekdajšieho veľkého rivala Andyho Murrayho, ktorý na jeseň ukončil kariéru a teraz mu bude priamo v Melbourne radiť.
Djokovičovým veľkým cieľom totiž je získať 25. grandslam. Momentálne spoluvlastní rekord s Austrálčankou Margaret Courtovou.
Pre najúspešnejšieho tenistu v dejinách je Australian Open mimoriadne citlivým miestom. Nielen pre veľké úspechy, ktoré tu dosiahol. Pred tromi rokmi ho z mesta poslali preč doslova škandalóznym spôsobom.
Čítajte viac NÁZOR: Djokoviča treba utopiť. Hoci aj v mori vágnych frázPočas pandemického ročníka mu udelili výnimku, dali víza, ale keď priletel na miestne letisko, neputoval do hotela ako zvyčajne, ale do detenčného centra.
V krajine platili prísne pravidlá, srbský šampión nebol očkovaný a tamojšie štátne orgány ho tam preto nechceli. Djokovič dokonca uspel aj na súde, lenže vtedajší minister prisťahovalectva Alex Hawke ho poslal preč ako nežiadúcu osobu s odôvodnením, že je to v záujme spoločnosti. Údajne by mohol vyvolať antivaxerské nálady.
Súčasné austrálske politické špičky označili správanie svojich predchodcov voči tenisovej legende za „udivujúce“.
„Komentoval som to aj vtedy. Považoval som za udivujúce, že pred Vianocami naša vtedajšia federálna vláda odmietla Novakovi Djokovičovi možnosť stretnúť sa s pravoslávnym kňazom. Myslím si, že to bolo niečo, čo je ťažké ospravedlniť,“ priznal tento týždeň Anthony Albanese, súčasný austrálsky premiér.
Len pripomíname, že Djokovič bol v tom čase zdravý, pričom v Melbourne Parku sa na kurtoch pohybovali aj nakazení hráči. Trebárs Bernard Tomic mal počas tréningu symptómy. Bol chorý. Sťažoval sa. S dôvetkom, že hráčov vôbec netestujú. Na druhý deň bol pozitívny.
Djokovič priznáva, že aj dnes ho mátajú spomienky na ročník 2022. Pre magazín GQ dokonca uviedol, že v čase, keď bol zavretý v detenčnom centre, ho otrávili jedlom.
„Uvedomil som si, že v tom hoteli v Melbourne ma kŕmili nejakým jedlom, ktoré ma otrávilo. Keď som sa vrátil do Srbska, niečo mi našli. Nikdy som to nikomu verejne nepovedal, ale áno, vo svojom tele som mal veľa ťažkých kovov. Vysokú hladinu olova a ortuti.“
GQ uvádza, že austrálske ministerstvo vnútra odmietlo túto záležitosť komentovať s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Djokovič v piatok na tlačovej konferencii odmietol konkretizovať svoje tvrdenia.
„Ten rozhovor som robil pred mnohými mesiacmi, takže by som ocenil, keby som o tom nemusel hovoriť viac. Chcem sa sústrediť na to, prečo som tu. Ak chcete vidieť, čo som povedal a mať viac informácií, vždy sa môžete vrátiť k spomínanému článku.“
V ňom okrem iného povedal, že jeho deportácia bola „politickým rozhodnutím. V skutočnosti to nemalo nič spoločné s vakcínou alebo čímkoľvek iným. Politici ma tam nemohli vystáť. Domnievam sa, že pre nich bola menšia škoda deportovať ma, ako si ma tam nechať.“
Pravdou však je, že Srb sa z toho všetkého rýchlo otriasol. O dvanásť mesiacov neskôr zažil na Australian Open triumfálny návrat a po finále mu aplaudovala vypredaná aréna.
Favorizovaní hriešnici
Najväčším favoritom počas nadchádzajúcich dvoch týždňov bude Sinner. Vlani na horúcich dvorcoch získal svoj prvý grandslamový titul, keď vo finále proti Daniilovi Medvedevovi priam majstrovsky otočil stav z 0:2 na sety. Odvtedy má 23-ročný tenista z talianskych dolomitov úžasnú formu. Potvrdil ju výhrou na US Open vo Flushing Meadows.
Škvrnou na jeho veľkých úspechoch je pozitívny dopingový test z vlaňajšej jari. Zakázaná látka sa do jeho tela dostala cez masť, ktorou si ošetroval poranený prst jeho fyzioterapeut. Kompetentné orgány toto vysvetlenie akceptovali a mladý hráč zostal bez trestu.
Kauzu však sprevádzali rozhodnutia, ktoré neboli všetkým po vôli a nejde len o neštandardné omilostenie. O prípade sa verejnosť dozvedela až koncom leta a Sinner medzitým „postavil do pozoru“ početný tím, ktorý ho z problému „vysekal“.
Veľkú pozornosť bude opäť pútať Alcaraz. Jeho slávnejší krajan Rafael Nadal nedávno ukončil bohatú tenisovú kariéru a Španieli budú odteraz všetky svoje nádeje sústrediť do rúk tohto mladíka. Pravdou však je, že ten často podáva nevyrovnané výkony. Navyše, v Austrálii dosiaľ nikdy nevyhral.
Ak sa mu to v nedeľu 26. januára podarí, stane sa najmladším hráčom v histórii, ktorý bude mať vo vitríne trofeje zo všetkých štyroch grandslamov.
V ženskom pavúku je veľkou favoritkou Aryna Sobolenková, aktuálne svetová jednotka. Bieloruska chce na Australian Open zavŕšiť víťazný hetrik a napodobniť Švajčiarku Martinu Hingisovú, ktorá uspela v Melbourne v rokoch 1997–1999.
„Cítim sa sviežo a som hladná po ďalších úspechoch,“ hlásila, keď v Austrálii vystupovala z lietadla. Následne svoju formu potvrdila triumfom na turnaji v Brisbane, akejsi generálke na prvý vrchol sezóny.
Hetrikový plán sa jej pokúsi prekaziť Iga Swiateková. Poľka si v posledných mesiacoch prešla tým, čím Sinner. Aj ona bola pozitívne testovaná, aj ona čelí nepríjemným otázkam tenisovej verejnosti, no môže pokračovať v kariére.
Trojicu top favoritiek uzatvára Američanka Coco Gauffová.
Austrálsky paradox
Na Australian Open sa tradične predstavia aj slovenskí tenisti. Ale tradične v okyptenej zostave, do hlavnej fázy sa totiž dostali len dvaja z nich. Rebríčkové postavenie oprávňuje na štart Rebeccu Šramkovú, úspešná trojkolová kvalifikácia zasa Lukáša Kleina.
Obaja sa vo štvrtok dozvedeli mená súperov v úvodnom kole. Na Šramkovú, ktorá má za sebou dosiaľ najlepšiu časť kariéry, keď sa na jeseň prebojovala až do troch finále podujatí WTA, čaká Američanka Katie Volynetsová. V prípade, ak 28-ročná Bratislavčanka postúpi, bude jej súperkou zrejme svetová dvojka Swiateková.
Aj Klein vyzve Američana. Bude ním Sebastian Korda, svetová 22., ktorá má československé korene. Jej otec Petr v sezóne 1998 vyhral Australian Open, v semifinále pritom zdolal Karola Kučeru 3:1 na sety. Ten je dnes paradoxne Kleinov tréner.
„Musím uznať, že mi zápas nevyšiel, Kordovi som uľahčil cestu do finále, v ktorom zdolal Marcela Riosa. Mrzí ma, že som už predtým nemal skúsenosť s podobne veľkým zápasom. Potom by súboj s Kordom možno dopadol inak. Každopádne, zaujímavé však boli iné záležitosti,“ zaspomínal si pre Športweb Kučera na semifinále z roku 1998.
Na otázku, aké iné záležitosti boli zaujímavé, odpovedal takto…
"Korda sa po Australian Open dostal v rebríčku na druhé miesto a nesmierne túžil po poste svetovej jednotky. V tom ho však obvinili z dopingu a čakalo sa na verdikt. Do jeho vyrieknutia mohol Korda hrať.
Narazili sme na seba na turnaji v Antverpách. Keby ma zdolal, poskočil by na líderskú pozíciu v rebríčku. Vtedy už všetci vedeli, že Korda má problémy s dopingom – aj českí hráči ako Vacek, Damm, Suk. Nechýbali v Antverpách a všetci prišli na náš zápas.
Nie preto, aby v dôležitej chvíli držali palce krajanovi, ale aby fandili mne. Chceli dať najavo, čo si o Kordovom dopingu myslia. Vytvorili mi atmosféru ako na Davisovom pohári a Kordu som zdolal. Bola to pre mňa mierna satisfakcia za Austráliu," doplnil.
Ale späť k tomuto ročníku.
Viacero Slovákov skončilo už pred bránami Melbourne. Vo finále kvalifikácie neuspel Jozef Kovalík, zo žien sa už v úvodnom kole porúčala Viktória Hrunčáková, v druhom zasa olympijská semifinalistka Anna Karolína Schmiedlová i Renáta Jamrichová, ktorá v kvalifikácii štartovala vďaka minuloročnému triumfu vo dvojhre junioriek.