Pravda je taká, že najlepšia tenistka uplynulých rokov – Poľka Iga Swiateková – si odpykávala trest. V jej tele sa totiž našli nepatrné stopy po trimetazidine, látke, ktorá je na zozname zakázaných. Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť tenisu (ITIA) jej „naparila“ mesiac.
V porovnaní s inými len smiešny trest, ktorý vzbudzuje väčšie otázniky ako samotná päťnásobná grandslamová šampiónka. Ukazuje sa totiž, že v tenise sú hráči „rovní a rovnejší“.
Prípad Swiatekovej je už len potvrdením tejto tézy, tá vznikla pred pár mesiacmi, keď sa prišlo na to, že dopingovú látku našli aj v tele mužskej svetovej jednotky – Taliana Jannika Sinnera. Ten dokonca obišiel bez trestu.
Nevedeli sme
Swiateková neprešla kontrolou 12. augusta. O štyri týždne neskôr jej začal plynúť mesačný dištanc a prišla o tri turnaje v Číne. Oficiálne sa z nich ale odhlásila z osobných dôvodov, tenisová verejnosť o kauze vôbec netušila.
Dvadsaťtriročná hviezda tvrdila, že látka sa do jej tela dostala použitím kontaminovaného voľnopredajného produktu melatonín, ktorý užila kvôli problémom s časovým posunom a s tým súvisiacou poruchou spánku.
ITIA jej vysvetlenie prijala a udelila jej najnižší možný trest.
„Je to najťažšia skúsenosť v mojom živote. Bude ma to už navždy sprevádzať a chce to mnoho síl. Veľa som plakala, prežila bezsenné noci. Najhoršia bola neistota všeobecne, nevedela som, čo bude s mojou kariérou. Preto som vďačná rodine a tímu, ľuďom, ktorí so mnou zostali,“ uviedla vo videonahrávke.
Tenis sa ocitol vo veľmi nekomfortnej pozícii. Azda dvaja najlepší hráči súčasnosti – Swiateková a Sinner – zrejme absolútne neúmyselne stúpili vedľa, ich prípady sa však dlhé mesiace tutlali a po nich nasledoval minimálny, resp. žiadny trest. Jednoducho sa s obomi narábalo inak, ako s ostatnými.
„Prečo Simona Halepová musela čakať rok a pol, kým počula, že je nevinná a môže hrať? Prečo Češka Nikola Bartúňková nemohla ani trénovať? Veď rovnako ako Swiateková povedala, že pozitívny test má kvôli kontaminovanému doplnku stravy,“ pýta sa vo svojom komentári redaktorka Mladej fronty DNES.
A pripojil sa aj generálny manažér pražského tenisového klubu ČLTK, Vladislav Šavrda.
„Absolútny škandál. Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť v tenise by sa mala premenovať na Medzinárodnú agentúru pre tenisovú ochranu,“ cituje ho portál idnes.cz.
„Nikolu Bartúňkovú to stálo celú sezónu, jej rodinu veľa peňazí, nervov a bezsenných nocí. To spôsobilo aj prepad v rebríčku a na budúci rok bude musieť začať prakticky od nuly. Neprekvapilo by ma, keby po týchto udalostiach rodina túto organizáciu zažalovala,“ povedal a následne prešiel ku kritike Swiatekovej.
"A toto je ešte väčší škandál. Majú pozitívnu vzorku z augusta, potom vydajú správu, ktorá v podstate zadržiava informácie. Povedia, že má osobné problémy a zariadia trest tak, aby sezónu dohrala.
Potom vynechala turnaje v Číne pre takzvané osobné problémy a to bolo všetko," dodal.
Otázok, ktoré sa začínajú slovom prečo, je dnes na stole viac ako dosť. Pýtajú sa ich aj hráči, ktorým prakticky totožné prípady vážne naštrbili tenisovú kariéru.
Alebo aj Nick Kyrgios, veľký austrálsky búrlivák, ktorý si v lete „vychutnal“ Sinnera a pred pár dňami aj Swiatekovú. „Náš šport je zničený,“ napísal na svojom profile na sociálnej sieti X.
„Ospravedlnenie, ktoré môžeme používať všetci, je, že sme to nevedeli. Jednoducho nevedeli. Profesionáli na najvyššej úrovni môžu odteraz povedať len – nevedeli sme!“ doplnil myšlienku nasledujúci deň.
Kontaminované mäso
Kauza vyvoláva vlnu zmiešaných reakcií. Ozývajú sa hráčky, ktoré majú pocit, že s nimi sa rovnako citlivo nezaobchádzalo. Ale aj také, ktoré si myslia, že je to nespravodlivé. Veria, že so slabšími tenistkami sa narába omnoho prísnejšie.
Jedna z nich je trebárs Tara Mooreová, Britka, ktorá tiež nevedome uviazla v dopingovej sieti. Miesto mesiaca však stála devätnásťkrát dlhšie. V jej prípade Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť tenisu ani zďaleka nekonala tak promptne.
Mooreová bola suspendovaná v máji 2022 po tom, čo sa v jej tele našiel nandrolon. V decembri nasledujúceho roku sa zistilo, že to nebola jej chyba, ale dôsledok konzumácie kontaminovaného mäsa na turnaji v Južnej Amerike. Podobné problémy totiž nemala sama.
Britská hráčka je dnes vo štvorhre mimo najlepšej stovky rebríčka WTA – keď jej opäť dovolili súťažiť, začínala od nuly. Bez umiestnenia v renkingu. Štartovala od najmenších turnajov. Musela si pomáhať, ako sa dá, vytvorila napríklad online zbierku, pretože sponzori zrazu neboli.
Nielen že dnes hovorí o tom, že s najlepšími a slabšími sa nezaobchádza rovnako, sama je toho dôkazom. Podobne to vidí trebárs aj Eva Lysová, aktuálne 133. singlistka sveta.
„A čo tenistky, ktoré v Južnej Amerike zjedli kontaminované mäso? Prečo nedostala Mooreová len mesačnú suspendáciu? Nehovorím, že niekto je alebo nie je bez viny, vravím len, že všetci si zaslúžia rovnakú príležitosť,“ napísala na sociálnej sieti X.
Jej post ihneď „lajkovala“ Češka Marketa Vondroušová, minuloročná wimbledonská šampiónka.
Azda najznámejším dopingovým prípadom uplynulých rokov bola kauza Rumunky Simony Halepovej. ITIA jej po ročnom čakaní naparila štvorročný trest. „Jediným vysvetlením je zlý úmysel. Táto organizácia urobila absolútne všetko pre to, aby ma napriek dôkazom zničila,“ tvrdí po prevalení Swiatekovej kauzy tridsaťtriročná Rumunka.
„Sedím a snažím sa to pochopiť, ale je to nemožné. Sama seba sa pýtam, prečo je taký veľký rozdiel v posudzovaní jednotlivých prípadov a v trestoch? Na žiadnu odpoveď som neprišla. Myslím, že logické vysvetlenie ani neexistuje,“ napísala na svoj Instagram Halepová.
„Ako je možné, že v dvoch identických prípadoch rozhodne ITIA úplne odlišne v môj neprospech? Stratila som dva roky svojej kariéry. Prežila som veľa bezsenných nocí, úzkostí a otázok bez odpovedí,“ upozornila Halepová.
V čase, keď jej bola pozastavená činnosť, sa nachádzala v elitnej desiatke ženského rebríčka. Aktuálne figuruje na konci deviatej stovky.
Prax je taká, že zvyčajne, keď hráč neprejde dopingovým testom, ITIA to ihneď oznámi spolu s dočasným suspendovaním hráča. O Swiatekovej a Sinnerovi však nikto ani len netušil, až kým sa úplne neskončilo vyšetrovanie.
Francúz Richard Gasquet, ktorý má 38 rokov a na Tour sa pohybuje od sezóny 2002, naznačuje, že to nebolo fér.
"Myslím si, že prípad je veľmi zle riadený. Zrazu sa dozviete: ‚Hej, bola súdená.‘ Počas tejto doby sa nič nedialo, nič sme nevedeli. Nie je to normálne, nie je to profesionálne.
Nič o tom neviem, každopádne to bolo zle zvládnuté, to je proste istota. Celé to vyzerá trochu groteskne."
Dvojnásobný grandslamový šampión a bývalá svetová jednotka, Jevgenij Kafeľnikov, však zašiel ešte ďalej. V príspevku na sociálnej sieti X vyzval, aby Sinner aj Swiateková dostali doživotný trest.
„Niekedy sa čudujem… Prečo som do pekla neužíval steroidy celú moju kariéru, tak, aby som mohol hrať namiesto 170 zápasov ročne možno až 300? Toto je naozaj hanba, čo sa tu teraz deje.“
„Každý, kto bude prichytený pri užívaní zakázaných látok, by mal dostať doživotný dištanc. Žiadne výhovorky, nulová tolerancia bez ohľadu na to, kto ste!!!!“
Kafeľnikov uviedol, že keď mladí tenisti spoznajú príbehy o Swiatekovi a Sinnerovi, budú si myslieť, že je v poriadku užívať steroidy, čo môže tomuto športu spôsobiť ďalšie a ďalšie problémy.
„A smutné na tom všetkom je, že budúci hráči (12–16 rokov) sa pozerajú na svoje idoly a myslia si, že možno je normálne používať steroidy a že im to v budúcnosti prejde! Dostávajú veľmi zlé príklady.“
Opatrní Poliaci
Pochopiteľne, že kauze venujú veľa priestoru predovšetkým poľské médiá. Pripomínajú, že v náročnej situácii bol aj Swiatekovej krajan Kamil Majchrzak, tiež pozitívne testovaný tenista. Organizácia ATP ho bleskovo suspendovala a dlhé mesiace musel čakať na objasnenie celej záležitosti.
Následne sa ukázalo, že nelegálnu látku užil nie vlastnou vinou, ale na rozdiel od Sinnera hrať nemohol.
„Väčšinu času som nemohol vkročiť ani na žiadny nesúkromný kurt. Ukazuje sa, že niekto môže v rovnakej situácii normálne hrať a plniť si svoje sny,“ hneval sa po prevalení Sinnerovej kauzy.
Pripomeňme, že v Sinnerovom tele našli na jar – v Indian Wells – zakázanú látku clostebol. Pozitívne testy boli dva a napriek tomu mohol hrať aj na US Open, ktorý napokon vyhral. Nezávislý tribunál totiž rozhodol, že sa nedopustil „žiadnej viny alebo nedbanlivosti.“
Jeho „príbeh“ bol pomerne pestrý a znel asi takto: Sinnerov kondičný tréner Umberto Ferrara šiel vo februári do lekárne, aby si kúpil sprej s názvom Trofodermin na hojenie rezných poranení. Ten sa neskôr skrze prst poraneného fyzioterapeuta Giacoma Naldiho dostal počas masáže do Sinnerovho tela.
Taliansky tenista si najal tím právnikov a s výraznou pomocou mohla pri obhajobe počítať aj Swiateková, ktorá testovala všetky lieky, ktoré užila, aby zistila, ktorý z nich viedol k pozitívnemu výsledku.
Využila pritom laboratóriá vo Francúzsku. A tu končí to pomyselné „rovní“ a začína „rovnejší“, lebo zatiaľ čo Poľka má finančné a organizačné možnosti, aby si to mohla dovoliť, mnohé jej súperky by na to za žiadnych okolností nemali.
Nižšie postavené hráčky si často nemôžu dovoliť trénerov, aby s nimi cestovali po všetkých turnajoch, o právnikoch, či iných spolupracovníkoch, ktorý by túto agendu riešili namiesto nich, ani nehovoriac. Túto nerovnosť si uvedomujú aj poľské médiá. Pochopiteľne, nevolajú po prísnejšom treste pre Swiatekovú, idú na to z opačného konca.
„Je ťažké hýbať nebom i zemou v boji za spravodlivosť. A možno to tak bude vždy, no tenisoví funkcionári by sa mali aspoň zamyslieť, ako pomôcť tým, ktorí sú v rebríčku nižšie a zo svojej podstaty v dramaticky väčšej nevýhode v porovnaní s hviezdami,“ píše portál Sport.pl.