ATP zaviedlo pravidlo, pri ktorom sa tzv. hodiny podania (časový limit, v ktorom sa loptička musí uviesť do hry) aktivujú automaticky.
Neberú do úvahy čokoľvek, čo sa môže stať po ukončení výmeny. Doteraz bolo odpočítavanie spustené až po tom, ako hlavný rozhodca oznámil skóre. Po úprave odpočítavanie do podania začína takmer okamžite po dosiahnutí posledného bodu.
„Djokera“ štve fakt, že systém neberie do úvahy viacero vecí, napríklad podávačov lôpt či chlapcov, ktorí hráčom nosia uterák.
Čítajte viac O tituly a rekordy mu už nejde. Djokovič si na sklonku kariéry určil hlavný cieľ na kurte aj v súkromí"Ja viem, že toto nie je vaše rozhodnutie, ale táto zmena pravidiel, to je fakt niečo neuveriteľné. Štyri roky sme si uterák museli zháňať sami.
Teraz sa podávači snažia zo všetkých síl, ale zatiaľ nie sú takí rýchli. Toto nové pravidlo ste prijali bez toho, aby ste informovali hráčov.
Úprimne povedané, to je proste neuveriteľné," išiel si svoje Djokovič. Umpireový rozhodca mu oponoval, že pravidlo je už istú dobu v platnosti.
Bývalá svetová jednotka sa z toho istého dôvodu dostala do roztržky aj v druhom kole, keď bol počas druhého setu napomenutý za porušenie „tajmu“.
Nie je však jediný, komu nové pravidlo vadí. Carlos Alcaraz sa ešte počas leta posťažoval, že po novom nemá čas ani poriadne sa sústrediť na svoje podanie.
V Šanghaji nové pravidlo zasiahlo do zápasu Francisa Tiafoea. Keď mal Američan počas stavu 5:5 v tajbrejku tretieho setu podávať, cvične si nadhodil loptičku a chystal sa na prvý servis.
V tom okamihu zaznel verdikt „time violation“, teda porušenie časového limitu na podanie.
Tiafoe napokon výmenu prehral, rovnako ako nasledujúci bod a celý zápas. Pri odchode z kurtu rozhodcovi poriadne vynadal a zrejme ho čaká trest.
Djokovič však dopadol lepšie. Romana Safiullina (ktorý zhodou okolností predtým vyradil práve amerického tenistu) porazil 6:3, 6:2.
V Šanghaji si zahrá finále, jeho súperom bude nasadená talianska jednotka Jannik Sinner.