Internetové prehliadače poznajú jeho meno veľmi dobre. Z miliónov odkazov sa však len časť z nich týka šiestich grandslamových víťazstiev, ktoré počas kariéry dosiahol. Dlhy, nové vzťahy, sex na schodoch, nemanželské dieťa, ešte raz dlhy, bankrot a tri sobáše.
To je on, Ryšavý rodák z Leimenu. Jeden z najslávnejších Nemcov, aký kedy chodil po zemi.
Snedé tmavovlásky
Písať zaujímavo o Beckerovi nie je žiadne veľké umenie. Napokon, to najlepšie povie o sebe len o sám. Trebárs toto:
„Nie som zvlášť bohatý ani krásny, nie som žiadny Adonis a moje mužstvo tiež nie je predimenzované. Lenže ženy majú rady mužov, ktorí vedia tak pekne hovoriť o temných stránkach duše a o láske k bývalej manželke a k bývalým priateľkám.“
Už chápete? Všetky časti jeho života – hoci by ste ich zoradili do kapitol – sú same o sebe šťavnatým príbehom. Tým posledným je tretia svadba bývalého slávneho tenistu. Nie dlho potom, ako opustil londýnske väzenie, si vzal o 23 rokov mladšiu Lilian de Carvalho Monteirovú.
Becker a krásne ženy, to vždy šlo akosi k sebe. Nemecký bonviván má za sebou niekoľko vzťahov. Ten prvý s herečkou a dizajnérkou Barbarou Feltusovou. Manželstvo, z ktorého má dvoch synov, mu však vydržalo len sedem rokov a v rozvodovom konaní stálo takmer pätnásť miliónov amerických dolárov.
Ak si myslíte, že sa Becker poučil a následne usadil, tak vedzte, že sa poriadne mýlite. Už o rok priznal dodatočne ďalšie dieťa – tentoraz s modelkou Angelou Jermakovovou. Tak, ako mnoho vecí v jeho živote, aj story s krásnou Ruskou bola neobyčajná.
Jednorázová…
Stalo sa tak vraj na schodoch v jednej londýnskej reštaurácii, kde Becker zapíjal neúspech po svojom poslednom Wimbledone.
Ak ide o jeho milostný život, extenista šiel vždy na vysoké obrátky. Údajne už vo svojich pätnástich rokoch.
Mileniek a priateliek mal desiatky, postupom času však začal tiahnuť k jednému konkrétnemu typu žien. Ako sám Becker niekoľkokrát priznal, doslova šalel po čiernovlasých ženách s hnedou pleťou a hnedými očami.
Aj preto chodil napríklad s rapperkou Sabrinou Setlurovou, playmate Heydi Nunez-Gomezovou, mediálnou manažérkou Patrice Faramehovou, tanečnicami Caroline Rocherovou, Michelle Khenissiovou, než si vzal v roku 2009 svoju druhú manželku Lilly Beckerovú.
A aby dokázal, že peniaze v jeho živote vždy boli a budú (?), na svoju druhú svadbu si vtedy objednal celý päťhviezdičkový hotel vo švajčiarskom St. Moritzi so 180 izbami a desiatimi apartmánmi.
Lebo snedá tmavovláska si to vraj zaslúži. Mimochodom, skúste si tipnúť, ako asi tak vyzerá jeho súčasná manželka Lilian.
Suverénne najbohatší
Becker bol vždy – hoci veľmi úspešný – len tak z polovice tenista. Svoju pozornosť rozptyľoval mnohými smermi. Jeho kolotoč nebol len tréning – turnaj – tréning – turnaj. Vo svojom živote toho stíhal omnoho viac.
„Mal som len 22 a za sebou už tak veľa úspechov. Vyhral som niekoľkokrát Wimbledon, US Open, získal Davisov pohár, bol som aj svetovou jednotkou. V tej chvíli mi v hlave vírili rôzne iné veľké veci, avšak ani jedna už nesúvisela s tenisom,“ zaspomínal si na svoju kariéru.
Počas nej vyhral 49 turnajov a na odmenách zarobil vyše 25 miliónov dolárov. Z hráčov, ktorí skončili ešte pred koncom minulého storočia, bol v tomto smere neohrozeným kráľom.
Bol to on, kto ťažil z častých reklamných aktivít. Na konci osemdesiatych rokov uzavrel zmluvu s firmou Puma a vďaka nej bol jediným tenistom, ktorý mal k dispozícii na každý zápas kompletne nové oblečenie.
Podmienky, o ktorých sa mohlo McEnroeovi, Connorsovi, Lendlovi, Edbergovi, Wilanderovi, ale aj nášmu Miloslavovi Mečířovi len snívať.
To, že so zarobenými peniazmi nikdy nevedel dobre narábať, je už ďalšou časťou jeho nevšedného príbehu.
Becker bol magnet na doláre a kam prišiel, tam žal úspech. Tomáš Šmíd, bývalý skvelý československý tenista, ktorý ho svojho času trénoval, spomína:
„Pamätám sa, že sme šli na návštevu do Mercedesu a šéf celého koncernu, keď ho videl, začal normálne koktať. Pre Nemcov bol velikánska osobnosť. Schumacher, Beckenbauer a on, to bola taká veľká trojka.“
A keď sme už pri Mercedese, Rumun Ion Tiriac, jeho bývalý manažér, ktorý to s peniazmi naopak náramne vedel, mu raz dohodil kšeft.
„Aby prevádzkoval dva obchody s mercedesmi. Oba padli. Vždy som si myslel, že s jeho menom sa nedá takáto značka potopiť. A predsa – stalo sa,“ vyťahuje pre Beckera smutnú, no pre ostatných skôr vtipnú storku Šmíd.
Pre český denník Sport tiež opísal, ako raz kúpil fabriku Völkel, ktorú tiež priviedol do krachu.
„Robil snáď aj nejaký internetový biznis, ale v tom sa ja nevyznám. Viem akurát telefonovať a čítať maily. Ale viete, ako to je. Niekto mu niečo nahovoril, on na to skočil a už to šlo. Keď sa za niečo postavíte svojim menom a celým svojim majetkom, skončí to väčšinou zle.“
Všetko mu odpustia
Becker bol však vždy svojský človek. Niekto by povedal, že prípad pre „Chocholouška“, lebo hoci s prázdnymi rukami, život si užíval ďalej plnými dúškami.
Tváril sa, akoby sa ho finančné problémy netýkali. Za operáciu členka zaplatil 48-tisíc amerických dolárov, doprial si aj súkromný let za dvanásťtisíc alebo golfový výlet za šesť.
Jednoducho svet je gombička…
Šoféroval ako zmyslov zbavený a na pol roka prišiel o papiere, oháňal sa falošným diplomatickým pasom Stredoafrickej republiky, s tým pravým si však nikdy ťažkú hlavu nerobil.
„V Bratislave sa stal slávnym, keď prišiel na exhibíciu s Petrom Kordom bez pasu, takmer ho nepustili z letiska a novinárom potom povedal – My face is my passport (moja tvár je mojim pasom),“ zaspomínal si na Facebooku bývalý redaktor Pravdy Andrej Bučko.
Dovoľoval si a odpustili by mu čokoľvek. Trebárs aj to, keď vyhlásil, že chce byť pochovaný v londýnskom All England Clube, pretože sa už necíti byť Nemcom.
Naznačil, že v jeho rodnej krajine vládne rasizmus, čo je pre štát, ktorý sa desiatky rokov vysporadúval s vlastnými zverstvami 2. svetovej vojny, priamy zásah do srdca.
Becker problém prekrýval problémom. Tie drobné väčšími a nemalo to konca. „Vždy, keď sa s ním rozprávam, vyvoláva vo mne dojem, že všetko napokon bude v poriadku,“ zamyslel sa aj známy tenisový autor a historik Chris Powers.
Čítajte viac Pozrite, aj teraz prevracia očami, ukázal Novak na manželku. Djokovičovci sa hádajú kvôli deťom, dostali zákazBol to naozaj len dojem…
„Tenis je psychologická hra a musíte sa v nej zbaviť strachu a obáv z toho, čo sa vám môže stať,“ povedal pred súdom, keď opisoval raziu v roku 1998 v jeho mníchovskom dome. Ponúkol nečakaný pohľad do vlastnej duše.
Zdraviu prospešné
V Londýne ho napokon spravodlivosť dobehla, za mreže šiel nielen kvôli zatajovaniu majetku, ale aj nezákonnému prevodu stoviek tisíc eur, aby sa vyhol vyrovnaniu dlhov po vyhlásení bankrotu.
Peniaze posielal na účty okrem iného aj bývalej manželky Barbary a vtedajšej manželky Lilly, s ktorou sa práve rozvádzal. Navyše, nepriznal nehnuteľnosť v Nemecku, bankovú pôžičku 825-tisíc i podiel v technologickej firme.
Vo väznici Huntercombe v grófstve Oxfordshire si z tridsiatich mesiacov odsedel napokon len osem…
Svoje zážitky z tohto väzenia spísal do knižnej podoby novinár a dokumentarista Chris Atkins, ktorý v ňom strávil päť rokov za daňové podvody.
Čítajte viac Povedzte, ja, Aryna Sobolenková, odsudzujem, že Bielorusko útočí na Ukrajinu. Šampiónka nerada odpovedá na otázky o vojne„Prvá vec, ktorá ma dostala, bol hluk,“ opisoval. „Krik, vyhrážanie sa, rev, smiech, hádky, kňučanie, plač. Akoby si niekto stiahol každý jednotlivý zvukový efekt a vykričal ich všetky naraz.“
Atkins vo svojej knihe popisoval spoluväzňov nasledovne: "Väčšina vyzerá, že je vážne psychicky chorá alebo je v drogovom opojení či oboje dohromady. A čo robia celý deň? Fajčia a sledujú televíziu.
Pre väčšinu sa začína deň o 7:45. Tí, ktorí sú zamestnaní, pracujú v kuchyni a ako upratovači. Zvyšok trávi väčšinu dňa v celách."
Denník Daily Mail uvádza, že 56-ročný Nemec mal aj kus šťastia, keďže ho presunuli do krídla H pre privilegovaných väzňov. Ale aj táto časť mala údajne len šesť spŕch pre 86 ciel, v ktorých väčšinou bývajú dvaja odsúdenci.
„V base ste nikto, iba číslo. Nehovorili mi Boris, bol som len A2923EV. A každému bolo úplne jedno, kým som bol na slobode,“ priznal na sklonku roka 2022 v rozhovore s moderátorom Stevenom Gätjenom.
Vo väzení vraj dostal ponuku, aby vyučoval angličtinu a matematiku. Pracoval v telocvični, v cele mal malý televízor a nefunkčný vetrací otvor. O život sa bál iba párkrát. Najviac predvlani v októbri, keď sa mu jeden z trestancov vyhrážal smrťou.
"Za mrežami bol už šestnásť rokov, hovoril, čo všetko mi urobí, triasol som sa ako osika s jedálenskou táckou v ruke. Lenže podcenil, že v base už mám svoju pozíciu a spoluväzni ma zobrali pod svoje krídla.
Na druhý deň prišiel za mnou, padol na kolená a ospravedlňoval sa. Povedal som mu, že ho za to veľmi rešpektujem," rozplakal sa Becker počas rozhovoru a vyžiadal si prestávku.
Hovoril o tom, ako bol neustále hladný, ako sa mu zrútil svet a zo dňa na deň zostal sám iba so svojimi myšlienkovými pochodmi, o svojich kamarátoch Jamesovi, Russelovi a Billovi, s ktorými sa tam zblížil a plánuje s nimi zostať v kontakte do konca života.
Ale aj o Lilian, ktorá sa nedávno stala jeho manželkou. Vravel jej údajne, aby naňho už nečakala a ona mu na to: „Nehovor nezmysly, spolu to zvládneme.“
Už naposledy?
Becker spätne hodnotí, že väzenie je zdraviu prospešné a vrátil sa ako nový človek. Dostal vraj tvrdú lekciu, ale „celá táto udalosť ma naučila niečo veľmi dôležité. Veci sa jednoducho dejú z nejakého dôvodu,“ vyhlásil.
Tvrdí, že je pripravený. Žiť nový život. Opäť so snedou tmavovláskou, ale tentokrát už s novými spôsobmi.
Boris Becker sa ženil (možno) naposledy.