Lansdorp sa narodil v Indonézii, neskôr žil v Holandsku a v 60. rokoch emigroval do USA. Tam sa pokúsil stať profesionálnym tenistom, no po dobrých výkonoch počas univerzitných čias sa mu nepodarilo urobiť kariéru v seniorskej súťaži.
Dal sa na trénerstvo a ako sa rýchlo ukázalo, nemohol urobiť lepšie rozhodnutie. Jeho metódy priviedli mnohých hráčov k veľkým úspechom na profesionálnych kurtoch, vrátane 24 víťazstiev na grandslamových turnajoch.
Lansdorp vo svojej trénerskej kariére trénoval okrem iných Mariu Šarapovovú, ale aj Tracy Austinovú, ktorá sa pod jeho vedením stala najmladšou šampiónkou US Open v histórii. Mala vtedy len 16 rokov.
Potom pomohol aj Peteovi Samprasovi, Lindsay Davenportovej a Eugenie Bouchardovej. Jeho metódy získali slávu a jeho charakteristická hra bola známa po celom svete.
Čítajte viac Mladá Slovenka obdivuje Šarapovovú. Jedna z najsexi tenistiek na okruhu, žasnú fanúšikoviaSvoju pozíciu si budoval roky a využíval k tomu nezvyčajné metódy. Spočiatku uprednostňoval trénovanie hráčov vo verejných parkoch, pričom im dal prednosť pred súkromnými klubmi.
"Som považovaný za excentrika. Nemám akadémiu. Rád pracujem jeden na jedného,“ povedal v rozhovore pre Tennis Channel.
Lansdorpova trénerská filozofia z čisto tenisového hľadiska bola založená na troch pilieroch. "Stabilita, postavenie na ihrisku a úderová sila. Toto sú tri veci, ktoré musíte mať.
Ak vám jedna vec bude chýbať, nebude sila. Ale ak dáte loptu dôsledne, stále môžete niečo dosiahnuť. Platí to pre ženy aj mužov.
Ak máte silu, ale žiadnu stabilitu, nikdy nedosiahnete úspech. Preto, aby ste sa stali skvelými, musíte mať práve tieto vlastnosti,“ povedal pred niekoľkými rokmi.
A samozrejme, disciplína: "Otec ma tak vychoval. Bol spravodlivý. Ľudia si myslia, že som drsný, tvrdý chlap. A je to tak. Ale som fér…
Na vytvorenie skvelého hráča musí byť najprv disciplína. Zabudnite na talent. Ak nemáte disciplínu, nič sa vám nepodarí…Všetky moje metódy sú založené na disciplíne.“
A jeho metódy boli nekompromisné. Známa je dvadsiatka, teda cvičenie pozostávajúce zo zahrania 20 úderov na určené miesto na ihrisku.
Keď hráč poslal loptu na nesprávne miesto, musel začať sériu úderov od začiatku. Aj keď to niektorých tenistov frustrovalo, postupom času ocenili Lansdorpov prístup.
Preslávil ho "Lansdorpský forhend“ – úder loptičkou naplocho tesne nad sieť s cieľom získať ľahké body. Tento silný hit dodnes nesie meno legendárneho trénera.
Čítajte viac Mentalita Djokoviča, forhend Federera a kde je Nadal? Legendárny Američan vyskladal ideálneho tenistu. Výberom prekvapilLansdorp bol známy aj pre svoj ostrý jazyk. Počas rozhovoru v roku 2004 povedal, že "žiadny z jeho chránencov mu nikdy nedal ani päťsto dolárový bonus, hoci každý z nich je multimilionár.
Ak Maria Šarapovová nezaparkuje svoj Mercedes na mojom parkovisku, asi sa zastrelím," vtipkoval tréner svojským štýlom.
A tenisové hviezdy naňho spomínali v dobrom, napriek tvrdým metódam. "Všetko toto ‚mučenie‘ malo svoj význam. Všetko sa robilo v mene filozofie, každé cvičenie malo svoj dôvod, ktorý hráča k niečomu viedol,“ spomínala Šarapovová vo svojej autobiografii.
„Položil základy mojej hry. Naučil ma, ako správne trafiť loptu. Môj forhend v pohybe je Robertovo dielo,“ povedal Pete Sampras. "Bol pre mňa ako druhý otec,“ vyhlásila Lindsay Davenportová v roku 2013.
Lansdorp sa po skončení trénerskej kariéry nedištancoval od tenisu. V roku 2013 kritizoval Americkú tenisovú asociáciu za jej nariadenie, podľa ktorého musia mladí hráči hrať na menších kurtoch a s ľahšími loptičkami. V tom istom roku ho uviedli do Siene slávy tenisových trénerov v USA.