Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Skrvavené deti, zbombardovaná nemocnica. Ukrajinská hviezda po útoku rozplakala seba i Wimbledon, čaká ju rodáčka z Moskvy

Pred zápasom sa dozvedela hrozivé správy z domova. Mŕtvi a zranení krajania vrátane detí, veľké materiálne škody. Napriek tomu sa dokázala skoncentrovať a po výhre postúpila medzi najlepších osem tenistiek.

09.07.2024 10:39
debata (18)
koláž

Jelina Svitolinová to mala vo včerajšom zápase 4. kola dvojhry vo Wimbledone náročné.

Viac ako proti súperke Wang Sin-jü bojovala s emóciami po tom, ako sa dozvedela o smutnom dni pre Ukrajinu.

Keď sa pripravovala na súboj proti Číňanke, vypočula si správy o tom, že rozsiahly útok ruských okupantov, ktorý okrem metropoly zasiahol najmenej päť ďalších miest v centrálnej a východnej oblasti Ukrajiny, si vyžiadal viac ako 30 mŕtvych a 150 zranených.

Boli medzi nimi aj maloletí, keďže Rusi zasiahli aj detskú nemocnicu v Kyjeve.

Rusi zasiahli detskú nemocnicu v Kyjeve Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Kyjeve.

Najlepšia ukrajinská tenistka po zápase priznala, že na duel proti Wang Sin-jü najskôr ani nechcela nastúpiť.

„V momente, keď som sa to dozvedela, bol pre mňa tenis druhoradý. Chcela som len zostať v izbe na hoteli, byť sama so svojimi emóciami. Strašné, čo sa doma udialo,“ vravela so slzami v očiach.

V zápase bojovala za seba i za útokom zasiahnutých krajanov. O tom, že nevypustila ani jednu loptičku, svedčí tento úder, ktorý anglickí organizátori označili za najlepší z pondelkového programu.

Pozrite si video:

V pozápasovom rozhovore len s ťažkosťou zadržiavali slzy.

„Áno, hrala som dobre. Ale predovšetkým, tento deň je veľmi náročný pre ukrajinský ľud. Ďakujem vám všetkým za podporu,“ vravela na kurte a jej slová vyvolali emotívne momenty aj v hľadisku.

Rodáčka z Odesy nastúpila s čiernou stužkou na tričku. „Wimbledon sa dnes pre mňa stal čiernym,“ napísala ešte pred zápasom na sociálnej sieti.

Anglickí organizátori vlani zrušili zákaz pre ruských a bieloruských tenistov, ktorý platil v roku 2022, a dovolili im štartovať ako „neutrálnym“ športovcom.

Svitolinová tento ťah viackrát kritizovala. Od ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022, finančne podporuje ukrajinský tenis a platí tréningy pre talentovanú mládež.

Djokovič wimbledon Čítajte viac Angličania ho hromadne vypískali, Djokovič opäť reagoval svojsky. Jeho slová ich nahnevali ešte viac

"Každý Ukrajinec sa snaží upovedomiť na vojnu iným spôsobom. Moja cesta je tenis. Áno, hrám na skvelom podujatí vo Wimbledone.

Zároveň sa snažím nájsť spôsob, ako to využiť a pomôcť našej krajine. Verím, že dnešná výhra ľudí u nás doma aspoň trochu potešila," dodala na tlačovej konferencii.

Vo štvrťfinále ju čaká turnajová štvorka Jelena Rybakinová. Rodáčka z Moskvy pred šiestimi rokmi vymenila Rusko za Kazachstan a odvtedy reprezentuje krajinu z centrálnej Ázie.

Svitolinová si po zápasoch odmieta podať ruky s ruskými a bieloruskými súperkami, ale ako potvrdila včera, s gestom úcty a rešpektu voči Rybakinovej nebude mať problém.

Štvrťfinálový duel Svitolinová – Rybakinová je na programe v stredu na obed.

Slávne tenistky, ktoré nikdy nevyhrali Grandslam Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
Poznal ich každý tenisový fanúšik, mnohé z nich...
18 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #tenis #wimbledon #Ukrajina #Jelina Svitolinová