Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Najlepšia ruská tenistka miluje ženu: Hrať teraz na olympijských hrách nie je správne

Možnosť súťažiť ako individuálni športovci pod neutrálnou vlajkou a bez nárok na zahratie hymny odrádza. Až 12 tenistov z Ruska a Bieloruska odmietlo pozvanie hrať na olympijských hrách v Paríži. A tiež pocit, že nie sú pod piatimi kruhmi vítaní.

06.07.2024 10:00
Daria Kasatkinová Foto:
Daria Kasatkinová prehrala v 2. kole dvojhry vo Wimbledone s Paulou Badosovou zo Španielska.
debata (24)

Medzi týchto športovcov patrí aj najlepšia ruská tenistka Daria Kasatkinová, dvanásta hráča svetového rebríčka a zo všetkých ruských tenistov najhlasnejšia kritička vojny na Ukrajine a pomerov v rodnej krajine.

Čerstvá víťazka turnaja v Easbourne má o olympijských hrách jasno. „Nemám pocit, že by bolo v súčasnej situácii správne, aby som na olympiáde hrala. Musíte tam chcieť ísť z celého srdca, vydať zo seba všetko, ale tak to teraz necítim. Nevidím zmysel v tom, aby som išla,“ vyhlásila v Londýne v rozhovore s Martinou Navrátilovou pre Tennis Channel.

Andy Murray Čítajte viac Blíži sa koniec niečoho, čo absolútne milujete, hovoril dojatý Murray. Wimbledon sa s ním lúčil postojačky

Najväčšou ruskou hviezdou v Paríži tak bude Daniil Medvedev (piaty v rebríčku), ktoré medzi mužmi doplní Roman Safiullin (44.) a Pavel Kotov (53.).

Do ženského turnaja nastúpia Mirra Andrejevová (23.), Diana Šnajderová (30.) a momentálne rebríčkovo najlepšia z celej výpravy Jekaterina Alexandrovová (22.), ktorá už dlhé roky trénuje a žije v Česku.

Kasatkinová bude chýbať a niet sa čomu čudovať. Pár dní potom, ako Rusko vo februári 2022 rozpútalo konflikt na Ukrajine, svoju krajinu odsúdila.

Daniil Medvedev Čítajte viac Aké je skóre? Trapas Medvedeva na Wimbledone. Zmätený Rus si myslel, že stratil set

„Je to úplná nočná mora,“ uviedla a o päť mesiacov neskôr oznámila, že miluje ženu – o dva roky staršiu bývalú krasokorčuliarku Nataliu Zabijakovú. V Rusku s jeho homofóbnymi zákonmi ďalšia neakceptovateľná vec.

Od vypuknutia vojny Kasatkinová, rodáčka z Togliatti, doma nebola. Už viac než dva roky. Diskrétne jej malo byť odkázané, že nie je v krajine vítaná. Jeden politik ju dokonca označil za zahraničnú agentku.

Jej traja bratia odišli do Kanady, rodičia vzhľadom k svojmu veku v Rusku zostali. „Mám o nich starosť,“ priznala v máji v rozhovore pre CBS s tým, že zatiaľ nevidí dôvod, aby sa pre Rusko stala nepohodlnou a musela sa báť o seba a blízkych. „Snáď som ešte neprekročila čiaru. Dúfam… Ale tá čiara vždy existuje.“

Markéta Vondroušová Čítajte viac Smrť v rodine i rozvod počas jedného mesiaca. Na introvertnú obhajkyňu z Česka si počkala zhubná tréma

Naďalej sa venuje profesionálnej kariére a cestuje po celom svete, v ktorom nemá skutočnú základňu. Chvíľu žije medzi turnajmi v Dubaji, potom zase v akadémii v Španielsku. Nie je sama, partnerka Zabijaková ju všade doprevádza.

Aj teraz v Londýne počas Wimbledonu. „Odkedy sme sa stretli, nevynechala som jediný zápas Daši,“ povedala strieborná medailista zo súťaže športových dvojíc z olympijských hier v Pjongčangu 2018.

Z exilu domov by sa Kasatkinová čo najskôr rada vrátila. Niekoľko vecí by však muselo byť inak. „Vojna musí skončiť a niektoré zákony sa musia zmeniť.“ Nič nenasvedčuje tomu, že by sa také zmeny mali v blízkej dobe udiať.

Ruská tenisová kráska Anna Kurnikovová Fotogaléria - 33 fotiek Všetky fotky
Svojho času na kurte hviezdna hráčka, ktorú...
24 debata chyba
Viac na túto tému: #Daria Kasatkinová #OH 2024 v Paríži