Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Alcaraz je zviera. Ale viete, čo je na tom najstrašnejšie? pýta sa legenda

Keď pred necelými dvomi rokmi vyhral v New Yorku, dátum víťazstva si nechal zvečniť na ľavom lakti. Lanský titul z Londýna mu zasa svieti na pravom členku.

10.06.2024 12:00
Carlos Alcaraz Foto:
Carlos Alcaraz.
debata (4)

Carlos Alcaraz bude po nedeli opäť hľadať tatéra. Po tom, ako vo finále slávneho antukového grandslamu zdolal v piatich setoch Nemca Alexandra Zvereva, pribudne na jeho tele 9. jún 2024 a tiež Eiffelovka. Tentoraz pravdepodobne na ľavom členku.

Ako spomienka na veľké víťazstvo na Roland Garros!

21 rokov a 35 dní

Bola to ďalšia veľká jazda mladučkého Španiela. Tak, ako v piatkovom semifinále proti Jannikovi Sinnerovi, aj tentoraz musel odvracať nepriaznivý stav 1:2 na sety. Sám priznal, že v tej chvíli ho premáhali pochybnosti, po troch hodinách si dokonca zavolal fyzioterapeuta na ošetrenie ľavého stehna a vyzeralo to, že veľa mu nezostáva ani v nádrži.

Ale hoci v tej chvíli mal len 21 rokov a 35 dní, z problémov sa vyhrabal. Ako pravý šampión. Tak, ako to zvykne robiť Novak Djokovič, ktorý s deťmi sledoval tenisové divadlo na televíznej obrazovke doma v Srbsku.

„Vždy som chcel byť jedným z najlepších tenistov na svete. Ale na to musím hrať dobre na každom povrchu, ako to vedeli Roger, Novak i Rafa,“ spomenul si Alcaraz na legendy.

Tvrdiť, že legendou je už aj on, by bolo prisilné, ale mieri medzi ne pevným krokom. Odteraz je najmladším hráčom, ktorý kedy vyhral grandslam na všetkých troch hlavných tenisových povrchoch.

Dokonca mladší ako bol Rafael Nadal. Pravda, niektorí budú tvrdiť, že súčasná antuka, tráva či betón si neboli nikdy viac podobné, ale napriek tomu to mnohé svedčí o Alcarazovej veľkosti.

„Je ohromujúce, že dokáže produkovať tenis na takejto úrovni. Po fyzickej aj psychickej stránke,“ povedal Tim Henman pre Eurosport. "Myslím si, že napokon môže vyhrať deväť alebo desať grandslamov.

Carlos Alcaraz s parížskou trofejou. Foto: Profimedia
Carlos Alcaraz Carlos Alcaraz s parížskou trofejou.

Objavia sa síce noví hráči, ale jeho schopnosti, jeho hra, fyzické danosti či súťaživý duch z neho robia mimoriadne komplexného hráča," doplnil a vzápätí si položil otázku.

A viete, čo je na tom najstrašnejšie? „Že ani zďaleka ešte nie je dokonalý!“

„Aby to zostalo navždy uchované, musím povedať jednu vec. Alcaraz je najšikovnejší mladý muž, akého som kedy videl hrať. Je ťažké si predstaviť, že sa môže neustále zlepšovať, pretože už teraz je taký dobrý. Je lepší ako Federer, Nadal a Djokovič, keď mali 21 rokov,“ pridal sa aj John McEnroe.

Bude mimozemšťan?

Aktuálne je držiteľom troch grandslamových titulov, velikáni ako Andy Murray a Stan Wawrinka k tomuto číslu dokráčali za celú svoju kariéru.

Keď v nedeľu večer Alcaraz odpovedal dlhé desiatky minút na otázky novinárov, pochopiteľne, reč padla aj na grandslamové štatistiky a „neprekonateľných“ rekordérov. Federer je na dôchodku, Nadal sa tam najskôr už v tejto sezóne poberie tiež a Djokovič prežíva – vzhľadom na svoje vysoké štandardy – slabšiu sezónu.

Iste, Alcaraz je už teraz súčasťou tenisovej histórie, ale novinári sa ho pýtali na úplne iné méty. Na Nadalových štrnásť titulov z Roland Garros a Djokovičových 24 grandslamov.

Iga Swiateková Čítajte viac Jej súperky hrali s tenisovými raketami, Swiateková však na ne tasila plameňomet a mačety

„Fú, obe sú veľmi neštandardné. Musíte byť mimozemšťan, aby ste to dosiahli. To, čo dokázal Rafa v Paríži, je neskutočné. Dúfam, že tých 24 grandslamov sa mi raz podarí, ale aj to je takmer nemožné,“ usmieval sa pri odpovedi mladý Španiel.

„Aj pred finále mi tréner pripomenul, že o svoj tretí grandslamový titul sa budem biť. Že je to veľmi ťažké. A Novak ich má pritom až 24. Chcem pokračovať a uvidíme, koľko trofejí budem mať na konci kariéry. Hádam sa mi to podarí, ale momentálne si chcem užiť svoj tretí pohár.“

Alcaraz je fenomén. Vie sa to o ňom už dlho, ale mať talent a potvrdiť ho sú dve rozdielne veci. Za všetkým stojí obrovské odhodlanie.

„Vývoj hráča by sa nikdy nemal zastaviť,“ nechal sa počuť pár dní pred finále jeho tréner Juan Carlos Ferrero, niekdajší šampión z Roland Garros.

„Aj tí najlepší hráči na svete sa potrebujú zlepšovať. V opačnom prípade dochádza k monotónnosti, nude a absencii motivácie.“

Vyzerá to tak, že Ferrero s ním odviedol kus dobrej práce…

Zo školy k televízoru

Svojho zverenca vytiahol na scénu v rovnakom čase, ako sa na nej objavil mimoriadne talentovaný Sinner, odvčera nová svetová jednotka. Zrazu súperil s už etablovaným hviezdami – so Zverevom, s Tsitsipaspom, Medevdevom a stále nesmieme zabúdať na toho najväčšieho a najlepšieho. Na Djokoviča.

Akokoľvek by Alcaraz poľavil, každý z nich mu to zráta.

Tenisti, ktorí sa nestratili ani po kariére Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Nie každý strávi dosiahne toľko ako Federer,...

„Obaja sme fyzicky veľmi silní, ale on je zviera,“ vravel Zverev po tesnom finále. „Jeho intenzita je úplne iná ako u ostatných.“

Pre Alcaraza má tento titul neskutočnú cenu. Po jeho finálovom triumfe začalo ihneď kolovať na sociálnych sieťach video s 12-ročným Carlosom. Na ňom sa najprv vyznáva, že jeho najväčší tenisový vzor je paradoxne Roger Federer a potom, že sníva o triumfoch na Roland Garros a vo Wimbledone. Nuž, sen sa stal skutočnosťou. Carlitos má už oboje.

„Po škole som vždy bežal k televízoru a sledoval Rafu Nadala. Je to také zvláštne, Nadal tu vyhral 14-krát a prehral iba tri zápasy. Neuveriteľné. Byť na zozname pod jeho menom je pre mňa veľmi dôležité. Je to veľká česť,“ vyznával sa v nedeľu večer.

Spomenuli sme Wimbledon a to nám len pripomína, že tenisový kolotoč nezastal. Naopak, už včera – po vyvrcholení antukovej sezóny – sa elita presunula na trávu. Času na adaptáciu veľa nie je, napokon, slávny londýnsky turnaj už klope na dvere. Začne sa 1. júla.

Pre mnohých to je nepríjemná zmena, najmä pre tých, ktorí v Paríži bojovali až do posledných kôl. Alcaraz je však už šampión, na Wimbledon – najmä, keď na ňom s najväčšou pravdepodobnosťou nebude štartovať Djokovič – pocestuje opäť ako favorit číslo jeden.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Roland Garros #Carlos Alcaraz