Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Jej súperky hrali s tenisovými raketami, Swiateková však na ne tasila plameňomet a mačety

S bezohľadnosťou, ktorá pripomínala Rafaela Nadala v jeho rozkvete. Akoby v rukách ani nedržala tenisovú raketu, ale mačetu. Absolútne suverénne, až bol z toho poriadne nudný turnaj.

08.06.2024 22:40
Iga Swiateková Foto:
Iga Swiateková po triumfe na Roland Garros.
debata

Poľka Iga Swiateková si takto vykliesnila cestu k titulu na Roland Garros. Sympatickú Talianku Jasmine Paoliniovú vyhnala vo finále z kurtu pomerne jednoznačným spôsobom – 6:2, 6:1. Všetko sa zbehlo za 68 minút.

Rodáčka z Varšavy si pripísala už štvrtý antukový grandslam a celkovo piaty. Tenisoví experti sa domnievajú, že pokiaľ ide o parížske triumfy, raz na jej konte môže svietiť pokojne aj dvojciferné číslo.

Čistý hetrik

Že to bude mať veľmi ťažké, sme vedeli vopred, no dvanásta nasadená Paoliniová na svoje prvé grandslamové finále aj tak nastúpila s odvážnym plánom. Dokonca sa v úvodnom dejstve chopila vedenia 2:1 na gemy. O päť rokov mladšiu Varšavčanku však len poriadne nabudila.

Od tej chvíle to nebol zápas, ale jednoznačná záležitosť, 28-ročná Toskánčanka sa v ďalšom priebehu prvé setu zmohla už len na štyri body. A v tom druhom sa prakticky nič nezmenilo.

„Ešte nikdy predtým som nehrala takýto duel. Proti niekomu, kto hrá takto intenzívne,“ usmievala sa spokojne pred novinármi, lebo dokráčala najďalej, ako sa len dalo.

Poľka totiž predvádzala počas uplynulých dvoch týždňov tenis z iného vesmíru. „Zahrať si tu s tebou je tá najťažšia výzva v tomto športe,“ uznanlivo pokývala hlavou Paoliniová.

Ak sme na začiatku spomenuli Nadala, nebolo to len-tak. Swiatekovej dominancia ho náramne pripomína. Na antuke má podľa štatistík proti súperkám 90 percentnú úspešnosť, keď však vstúpi na posvätný červený prach v Paríži, je ešte dominantnejšia. Až 95-percentná.

Swiateková ťahá na Roland Garros 21-zápasovú víťaznú šnúru, v sobotu sa tu tešila z tretieho titulu v rade a štvrtého za päť rokov. Je prvou ženou, ktorej sa to podarilo od čias Justine Heninovej (2005–2007).

Dalo by sa povedať, že na tohtoročnom Roland Garros mala iba jednu jedinú súperku – v 2. kole Naomi Osakovú. Japonka bola v treťom rozhodujúcom sete veľmi blízko k víťazstvu, ale Swiateková vždy v pravej chvíli zabrala. Odvrátila dokonca aj mečbol.

Šťastá Iga Swiateková. Foto: Profimedia
Iga Swiateková Šťastá Iga Swiateková.

Experti tento zápas – hoci sa hral ešte počas prvého týždňa – označili za predčasné finále. Odvtedy sa už svetová jednotka do žiadnych väčších problémov nedostala.

Jej vyčíňanie si odniesli aj Češky Bouzková s Vondroušovou, druhá z nich dostala na cestu domov aj kanára. Ruska Anastasia Potapovová v osemfinále rovno dvoch.

„Je ťažké upliesť nejakú obrannú sieť, keď na vás protivník nastúpi s plameňometom a mačetou,“ vtipne glosovali jej zápasy na sociálnej sieti X autori The Tennis Podcast.

A o finále sme už písali…

„Prvých pätnásť až dvadsať minút som si ho užíval, ale potom bola Iga jednoducho príliš silná. Mala priveľa zbraní, priveľké tempo. Trochu mi pripomína Nadala a nečudoval by som sa, keby tiež dosiahla dvojciferné číslo v tituloch na Roland Garros,“ nechal sa po finále počuť legendárny Boris Becker.

K Španielovi, ktorý je mimochodom odmalička jej veľký vzor, Swiatekovú prirovnali aj viaceré španielske médiá. Poľskí novinári zašli ešte ďalej a pripomenuli jej štrnásť Pohárov mušketierov, ktoré Nadal v Paríži v minulosti získal.

„No myslím, že Rafa je za hranicami každého… Je výnimočný a prekonať jeho rekord je takmer nemožné,“ odpovedala skromne.

Nie som na terapii

Pravda je taká, že dvojciferný počet grandslamových titulov vo Francúzsku žiadna žena nikdy nezískala. Najviac ich má Američanka Chris Evertová. Z deviatich finálových účastí si ich vybojovala sedem.

Aj ona v sobotu priamo v Paríži s údivom sledovala, čo Swiateková predvádza. „Nepochybujem o tom, že sa mi raz vyrovná a potom ma dokonca predbehne,“ vravela do kamier.

Slávne tenistky, ktoré nikdy nevyhrali Grandslam Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
Poznal ich každý tenisový fanúšik, mnohé z nich...

„Je ešte mladá. Tie tituly tu napokon pozbiera. Po prvých troch zápasoch hrala bezkonkurenčný tenis. Bolo to z jej strany takmer mechanické, priam robotické. A myslím to ako kompliment,“ vysvetľovala.

Swiateková pôsobí na kurte veľmi sebavedomo, aj keď sama priznáva, že nie vždy taká bola. Po finálovom stretnutí úprimne povedala, že nikdy nebola ten typ, ktorý by bol presvedčený o tom, že raz bude svetovou jednotkou a vyhrávať veľké trofeje.

Na tlačovej konferencii jej dokonca pripomenuli päť rokov starú fotografiu, na ktorej pózuje pri návšteve Vatikánu po tom, čo na turnaji v Ríme nepostúpila z kvalifikácie:

„To je celkom šialené. Ale príde mi, že v tenise je cesta pre všetkých rovnako férová. Keď bojujete o účasť na turnajoch, musíte si prejsť aj takýmito momentmi. Ja som ich zvládla celkom rýchlo, na čo som pyšná. A na tej fotke som mala osemnásť, takže v tom čase to bolo celkom normálne.“

Sebavedomá prehnane nie je, ale puntičkárka áno. Do špiku kosti. „Keď niečo robím, chcem to robiť na sto percent. Áno, myslím si, že keď ste perfekcionista na kurte, ste perfekcionista všade inde. V podstate ide o to, že všetko robíte na doraz a niekedy nedokážete nechať veci len-tak,“ rozhovorila sa o sebe.

Vzápätí potvrdila, že si nielen že stráži svoje vnútro, ale že vie byť aj poriadne vtipná. Novinári ju totiž vyzvali, aby sa podelila o nejaký príklad mimo kurtu, kde chce byť tiež dokonalá.

Odpoveď?

„Prepáčte, nie sme na terapii…“

debata chyba
Viac na túto tému: #Roland Garros #Iga Swiateková