Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Hoci Djokovič pred vami kľačí na kolenách, stúpanie na Everest sa len začína. McEnroe za 50 rokov niečo také ešte nevidel

Už sme si akosi zvykli, že keď sa na kurt postaví Novak Djokovič, je z toho ďalšia tenisová story. A vôbec to nemusí byť finále grandslamového turnaja.

04.06.2024 12:22
Novak Djokovič Foto:
Novak Djokovič na Roland Garros.
debata (16)

Srbský velikán sa v pondelok večer prebil medzi najlepšiu osmičku Roland Garros po ďalšom obdivuhodnom výkone. Tak, ako dva dni predtým, aj tentoraz prehrával 1:2 na sety. Prežil však ďalšiu klinickú smrť (v kariére zďaleka nie prvú) a Argentínčana Francisca Cerundola zdolal po obojstranne heroickom boji 6:1, 5:7, 3:6, 7:5, 6:3.

Zápas trval viac ako štyri a pol hodiny, 37-ročný veterán strávil na dvorci podobne dlhý čas aj v noci zo soboty na nedeľu.

Mimochodom, v nedeľu zmietla Iga Swiateková Rusku Anastasiu Potapovovú dvakrát 6:0. Všetko sa zomlelo za 40 minút. Okrem iného to znamená, že Djokovič odohral len proti Cerundolovi sedem takýchto duelov.

McEnroe stratil slová

Opäť sa potvrdzuje, že grandslamové turnaje hrané na tri víťazné sety sú iný šport. Na bežnom podujatí by bol rodák z Belehradu už dávno doma. Lenže v Paríži sa hrá inak – viesť tu nad Djokovičom 2:1 na sety je podobné, ako vychádzať zo základného tábora na himalájsky Mt. Evererst.

To najťažšie je stále len pred vami.

Najlepší tenista všetkých čias mal proti Argentínčanovi namále. Spočiatku to nebol on, trápil sa herne aj fyzicky. Predovšetkým v treťom sete naznačoval bolesti v kolene. Tie podľa všetkého pretrvávajú, lebo Djokovič v statuse na sociálnych sieťach naznačil, že jeho účasť vo štvrťfinále je neistá.

Ale späť k zápasu s Cerundolom. Blížil sa záver štvrtého dejstva, 25-ročný rodák z Buenos Aires viedol 2:1 na sety a na gemy bolo 5:5. Aj pohľad na onlajn stávky hovoril jasnou rečou – Argentínčanovi akoby naznačoval, že „toto je Djokovič, stále nie si favorit“.

A keď 24-násobný grandslamový šampión dotiahol duel do piateho setu, bookmakeri v tom už mali jasno.

Srbský tenista je majster veľkých obratov. A hoci už má svoj vek, keď príde na rozhodujúci set, premení sa na nedobytnú pevnosť. „Úprimne, nepamätám si, že by som niečo také videl,“ vravel aj legendárny John McEnroe v komentári pre Eurosport. „V jeho veku, na tejto úrovni, a nájsť cestu..“

Novak Djokovič v opatere zravotníkov. Foto: ČTK / imago sportfotodienst / Eurasia Sport Images
Novak Djokovič Novak Djokovič v opatere zravotníkov.

Americký búrlivák po zápase nenachádzal slová „Tenisu sa venujem 50 rokov, pätnásť som hral, z tohto chlapíka som jednoducho očarený a ohromený. Novak má tridsaťsedem a stále nachádza spôsob, ako tieto zápasy zvládnuť. Pred pár dňami hral do tretej ráno, zotavil sa a teraz dokonal ďalší obrat. Úžasné.“

Je neodškriepiteľné, že Djokovič je mentálne najsilnejší hráčom v histórii tenisu. Jeho dokonalé zápasové obraty spočívajú aj v tom, že sa adaptuje – na súpera aj podmienky. Nebol vždy taký, počiatky jeho kariéry boli poznačené nevyrovnanosťou. Do aktuálneho štádia dospel až postupne.

O tom, ako to v jeho hlave chodí, raz povedal pre ESPN. „Prestal som príliš premýšľať o tom, čo sa môže stať a spoliehal sa na svoju fyzickú a duševnú silu. Aby som zahral správne údery v správnom čase.“ Tak, ako v pondelok večer.

Djokovič o sebe tvrdí, že jeho silná mentalita nie je dar, ktorý dostal. Je to skôr niečo, čo si sám vydrel. Pripúšťa, že aj v ňom je občas „búrka“ a že pochybnosti a obavy sú prirodzené.

„Keď niekto povie, aby som myslel len pozitívne a bol optimistický, nepáči sa mi to. Je to nemožné. Som ľudská bytosť. Najdôležitejšie je však nezostať v zlých emóciách príliš dlho. Hneď, ako si to uvedomím, buchnem raketou alebo si zakričím, ale potom som zasa schopný sa odraziť a zresetovať. To je kľúč, ako pokračovať ďalej.“

Novak Djokovič predviedol ďalší nezabudnuteľný... Foto: ČTK / imago sportfotodienst / Chryslene Caillaud / Panoramic
Novak Djokovič Novak Djokovič predviedol ďalší nezabudnuteľný výkon na grandslamovom turnaji.

Taký je veru Djokovič, kokteil chladu a pokoja, hnevu i výbušnosti, mix všetkého. Všetky tieto emócie uňho dokonale fungujú – môže byť temperamentný a frustrovaný, ale aj neuveriteľne sústredený a výsledok je takmer vždy rovnaký.

Na titul to nevyzerá

Vo Francúzsku píše nielen nové príbehy, ale aj láme staré rekordy. Tie dôležité má už dávnejšie v hrsti, teraz prichádzajú na rad tie menej nápadné. Srb je napríklad odteraz hráčom s najviac grandslamovými víťaznými zápasmi (370) – rekord dosiaľ držal Roger Federer. Rafael Nadal ich má na konte 312.

Okrem toho má na podujatiach veľkej štvorky aj najviac štvrťfinálových účastí (59), semifinále (48) i samotných finále (36).

„Gratulujem ti, Novak k 370 víťazstvám v grandslamových zápasoch! A pritom máš pred sebou stále tak veľa, pokračuj v tom. A keď sa rozhodneš odísť do dôchodku, mal by si kandidovať na prezidenta Srbska!“ žartovala na sociálnej sieti X Billie Jean Kingová.

Pravda, Djokovič má teraz iné ako prezidentské starosti. Duel s Cerundolom údajne dohrával pod vplyvom maximálneho možného množstva liekov proti bolesti. „Neviem, čo bude zajtra, alebo pozajtra, či budem môcť vyjsť na kurt a hrať. Dúfam, že áno, ale uvidíme, čo sa stane,“ citovala Djokoviča agentúra DPA.

Slávne tenistky, ktoré nikdy nevyhrali Grandslam Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
Poznal ich každý tenisový fanúšik, mnohé z nich...

Odhliadnuc od jeho zdravotných problémov sú dva štyri a polhodinové zápasy za sebou namáhavou záležitosťou. Prejaviť sa to môže v záverečných kolách turnaja. Možno už aj v stredu proti Casperovi Ruudovi.

Nór bude pre Djokoviča veľmi nepríjemným súperom, spolieha sa na dlhé výmeny, ktoré môžu narobiť unaveným srbským nohám výrazné problémy. Bude to navyše odveta za lanské finále, v ktorom Djokovič jednoznačne vyhral 3:0 na sety.

Kam môže na tomto turnaji najlepší hráč v dejinách dokráčať, je veľmi otázne. Hoci už dvakrát „vstal z mŕtvych“, v tejto chvíli to však pre tenisového génia na 25. grandslamový titul nevyzerá.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Novak Djokovič #Roland Garros