Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Tenisový galavečer zhrnula jedna fotografia kolujúca na internete. Hráči sa ozývajú, Francúzi vraj zachádzajú príliš ďaleko

Bol to zápas dňa. Taký, ktorý v 2. kole jedného z najvýznamnejších turnajov vôbec neočakávate. Veď proti sebe nastúpili dve štvornásobné grandslamové víťazky. Svetová jednotka Iga Swiateková proti tej bývalej Naomi Osakovej.

30.05.2024 14:00
Naomi Osaková Foto:
Naomi Osaková gúľa očami.
debata (3)

Ten príbeh dokonale zhrnula jediná fotografia, ktorá od stredajšej noci koluje na sociálnych sieťach. Zvýrazňuje, koľkokrát mala Japonka Poľku na lopate.

V treťom sete viedla 4:1 na gemy a pri vlastnom podaní mala výhodu. Potom 5:2 a 30:15. A zlyhala aj pri 5:3 a opäť výhode pri vlastnom podaní. Osaková mala mečbal, o ktorom vraj sama ani len netušila.

Tenis je vrtkavý šport. Môžete hrať dve hodiny dobre, ale napokon rozhodnú kritické minúty. Stalo sa to práve Osakovej, ktorá sa po materskej dovolenke vracia na dvorce. Naopak, zahraničné médiá píšu, že Swiateková dokonala jedno z najväčších víťazstiev v kariére.

Osakovej oheň

Japonská tenistka, ktorá vyrástla v Spojených štátoch, je aktuálne v akomsi štádiu návratu. Na začiatku roka 2023 oznámila, že je tehotná, no na sklonku decembra už štartovala na turnaji v Brisbane. Pritom mnohí si mysleli, že tehotenstvo znamená koniec jej kariéry. Tá je totiž o vrcholoch a pádoch.

Osaková napriek tomu patrí medzi najväčšie a najvplyvnejšie osobnosti v ženskom športe. Boli roky, keď si vďaka sponzorom zarobila najviac zo všetkých, dokonca aj počas tehotenstva sa v rebríčku príjmov zaradila na piate miesto.

Z grandslamových titulov sa dosiaľ radovala štyrikrát. Po dva razy na Australian Open (2019, 2021) a US Open (2018, 2020). Experti jej predpovedali veľkolepú kariéru a pätnásť veľkých trofejí, lenže Osaková sa ukázala aj ako nevyrovnaná hráčka. Svojho času dokonca odmietla hovoriť s novinármi a naznačovala, že ju oberajú o duševnú pohodu.

Teraz je to však iná Osaková…

Už po pôrode sa nechala počuť, že sa jej cez pauzu po tenise cnelo a je nažhavená na návrat. „Sledovala som zápasy a priala som si, aby som mohla hrať tiež. Teraz som v tejto situácii a som za to vďačná. Svoju dcéru milujem, ale opäť vo mne horí oheň,“ naznačila.

O tom, že je to pravda, svedčia aj slzy, ktoré ronila po tesnej prehre so Swiatekovou. Poľka jej po zápase vyslovila obrovské uznanie, ale následne nečakane obrátila svoju pozornosť k divákom.

„Je mi ľúto, že otváram túto tému. Veľmi si vás vážim a viem, že hráme pre vás. Tenis je zábava a my aj vďaka vám zarábame,“ začala svoj preslov.

Šťastná Iga Swiateková po premenenom mečbale. Foto: Profimedia
Iga Swiateková Šťastná Iga Swiateková po premenenom mečbale.

"Ale niekedy, keď sme pod veľkým tlakom, a vy niečo zakričíte počas výmeny alebo tesne pred returnom, je naozaj veľmi ťažké sústrediť sa. Zvyčajne to nehovorím, pretože chcem byť tou hráčkou, ktorá je mysľou v zápase a skutočne sa sústredí.

Je to však pre nás dôležité, celý život bojujeme, aby sme boli lepšie a lepšie. Niekedy je ťažké to prijať. V stávke je veľa. Za výhru dostávame množstvo peňazí. A tých pár bodov hore-dole môže naozaj veľa zmeniť," uvažovala nahlas.

Poľka patrí medzi najobľúbenejšie hráčky na okruhu a preto v stredu večer veľmi vážila slová. Nechcela si to s divákmi, ktorí ju povzbudzujú, ale často aj vyrušujú, rozhádzať.

„Takže prosím, ak nás chcete podporiť, spravte to medzi výmenami, nie počas nich, bolo by to naozaj, naozaj úžasné. Dúfam, že sa vám aj naďalej budem páčiť. Rada tu hrám a chcem v tom pokračovať,“ doplnila.

Bola aj žuvačka

Zatiaľ čo sa Swiateková zmienila len o dave, ktorý robil hluk, správanie Francúzov sa dostalo do centra pozornosti už pár dní predtým. V utorok napríklad Belgičan David Goffin tvrdil, že ho fanúšik „opľul“ a ľudí na tribúnach Roland Garros obvinil z „totálnej neúcty“ počas jeho triumfu nad miestnym miláčikom Giovannim Mpetshim Perricardom.

Goffin, niekdajšia svetová sedmička, vyhral po maratónskom päťsetovom zápase, ktorý sa hral za búrlivej atmosféry na kurte číslo štrnásť. Mpetshi Perricard, 20-ročný tenista s divokou kartou, mal po celý čas obrovskú podporu, ktorá sa miestami menila na nenávisť k veteránovi Goffinovi.

David Goffin to už nevydržal a naplno povedal,... Foto: Profimedia
David Goffin David Goffin to už nevydržal a naplno povedal, čo si myslí o parížskom publiku.

Podľa neho zašli Francúzi „príliš ďaleko“ a preto sa im 33-ročný tenista posmieval, keď odchádzal z kurtu. Po víťazstve si držal ruku pri uchu a akoby tým chcel naznačiť, že „teraz už môžete rozprávať“. „Keď vás urážajú tri, tri a pol hodiny, musíte verejnosť trošku dráždiť,“ bránil sa Goffin pre belgické médiá.

„Zachádza to príliš ďaleko. Stáva sa z toho futbal, čoskoro budú na tribúnach dymovnice, chuligáni a bitky. Niektorí ľudia sú tam skôr na to, aby robili problémy, než aby vytvárali atmosféru. Niekto na mňa dokonca vypľul žuvačku,“ doplnil Goffin, podľa ktorého sa atmosféra na Roland Garros nepodobá žiadnemu z ostatných grandslamov a vyzval organizátorov turnaja, aby začali konať.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Naomi Osaková #Iga Swiateková