Tlak verejnosti a stanovisko Okresnej prokuratúry Košice-okolie z roku 2020 proti umiestneniu pôvodne navrhovanej haly medzi rodinné domy napokon znamenali výrazné škrty v projekte košického Národného tréningového centra (NTC).
Maximálna výška objektu sa zredukovala z 30 na 12 metrov, čím sa zamedzilo výstavbe centrálneho dvorca s tribúnami.
Dokonca hrozilo, že sa celý projekt vráti o dva roky späť z dôvodu hľadania nového miesta pre výstavbu.
Rovnako ako nezhody s mestom i kritiku od obyvateľov okolitých domov sa aj tento problém napokon podarilo zažehnať.
Rozpočet a výsledná cena
Bratislavské NTC, ktorého kapacita pre športové podujatia je 4-tisíc divákov, bolo postavené v roku 2003. Cena jeho výstavby dosiahla 20 miliónov eur. V Košiciach bola nová hala postavená za 17 miliónov eur. Z celkovej sumy išlo 9 miliónov zo štátneho rozpočtu.
Ďalšími šiestimi miliónmi prispeli obaja akcionári – 51 percent Slovenský tenisový zväz (3,06 milióna) a 49 percent mesto Košice (2,94 milióna), a to vkladmi do základného imania spoločnosti v rokoch 2021 až 2024. Zvyšok z približne dvojmiliónovej sumy je hradený z bankového úveru pre NTC Košice.
Podľa projektového manažéra Ivana Greguška je rozdiel medzi oboma halami najmä z hľadiska zdrojov príjmov.
„V Košiciach tvoria výrazne väčšiu časť rozpočtu príjmy zo športovej činnosti. Na základe toho sme museli pripraviť aj ekonomiku daného objektu,“ mieni Greguška.
Čítajte viac Tenisový galavečer zhrnula jedna fotografia kolujúca na internete. Hráči sa ozývajú, Francúzi vraj zachádzajú príliš ďalekoZároveň dodal, že celá oblasť, v ktorej sa areál nachádza, prešla výraznou premenou. Pôvodne nevyužívané futbalové ihrisko zarastené burinou zmizlo a vyrástla moderná hala s upraveným okolím.
Predpokladaný ročný rozpočet NTC Košice sa bude hýbať na úrovni 800-tisíc eur. „Momentálne máme k dispozícii 12 zamestnancov, ktorí sa starajú o prevádzku NTC, o samotné kurty či recepciu,“ vraví manažér.
Porovnanie s Bratislavou
Z pôvodne avizovaného projektu, ktorý oficiálne verejnosti predstavil v roku 2019 generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška, boli v tom čase nadšené aj členky reprezentačného tímu.
"Keď som mala 15 rokov, musela som sa sťahovať z Košíc do Bratislavy. NTC bolo pre mňa veľká pomoc, zachránilo mi kariéru. Je to výborný projekt, veľmi potrebný pre všetkých, ktorí sa chcú zlepšovať.
K dispozícii budú mať kvalitných trénerov a profesionálnejšie podmienky. Bolo by super, keby sme si s Viki Kužmovou a Jankou Čepelovou raz mohli v košickom NTC zahrať Fed Cup," želala si vtedy Anna Karolína Schmiedlová.
Jej prianie sa napokon nezrealizuje. Hala bude mať predovšetkým tréningové účely a organizované v nej budú len menšie podujatia.
Hoci má Bratislava jednoznačnú výhodu v tom, že disponuje centrálnym dvorcom s tribúnami, je podľa Greguška možné oba projekty porovnať.
"V bratislavskom NTC sa môžu konať aj iné ako športové podujatia, na ktoré je využívané vo veľkom rozsahu.
Z tréningového pohľadu sú oba areály porovnateľné. V Košiciach je dokonca viac antukových kurtov ako je v Bratislave," približuje, pričom dodáva, že využiteľné je to najmä v rámci letnej prípravy.
Centrálny dvorec škrtli
Oficiálny začiatok výstavby tenisového areálu sa datuje k júnu 2022. Jeho centrom je trojpodlažná budova, v ktorej sú šatne, hygienické zariadenia a fyzioterapia situované na prízemí.
Na prvom poschodí je recepcia, kancelárie, reštaurácia a obchodný priestor. Na druhom poschodí sa nachádza prevádzka fitnes centra so zázemím. Súčasťou areálu je osem vonkajších antukových kurtov a detské ihrisko.
Pre návštevníkov je k dispozícii 85 parkovacích miest. Svoje brány otvoril v polovici mája.
„Aktuálne prebiehajú práce na úprave vonkajších kurtov, ale inak je celý areál NTC Košice už verejnosti plne k dispozícii,“ vraví Greguška.
Okrem talentovanej mládeže z východného Slovenska má areál slúžiť aj pre obyvateľov Košíc a okolia ako športové centrum s využitím na tenis a bedminton.
Čítajte viac Nový tenisový pár snov. Sinner priznal, že mu padla do oka svetová dvadsaťpäťka z RuskaPodobne ako NTC v Bratislave, sú športoviská prístupné pre verejnosť denne od 16.00 h. Dovtedy slúžia primárne mládeži. A čoskoro bude NTC v Košiciach hostiť aj prvé podujatia.
„V pláne sú majstrovstvá Slovenska v tenise a postupne sa nám ozývajú aj organizátori bedmintonových podujatí. V budúcnosti očakávame aj medzinárodné súťaže,“ konštatuje Greguška.
Od roku 2015, kedy projekt vznikol, prešiel mnohými zmenami. Komplikácie ho sprevádzali od samého začiatku. "Pristúpili sme ku kompromisu s vedením mesta i mestskej časti.
Vypustili sme z projektu centrálny dvorec s diváckou kulisou. Bola to pre nás podstatná zmena. Museli sme vypracovať novú projektovú dokumentáciu.
To všetko je už však za nami a my sa tešíme z novej haly s pekným areálom, ktorý slúži verejnosti aj na prípravu reprezentantov," dodáva.
Kompetentní odhadujú každodenné využitie pre 300–500 osôb všetkých vekových kategórií.