Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Škandál v Budapešti. Nešportovej Maďarke pomohli rozhodcovia, súperka sa psychicky zložila

Neverila vlastným očiam. Čínska tenistka Šuaj Čangová, druhá nasadená hráčka na turnaji WTA 250 v Budapešti, musela mať pocit, že sú všetci proti nej. Diváci mohli sledovať v stretnutí prvého kola proti Maďarke Amarisse Kiare Tóthovej nevídané scény.

19.07.2023 08:45
790133385 Foto:
Čínska tenistka Šuaj Čangová.
debata (81)

Najskôr ju o bod pri dobre zahranej loptičke obrali rozhodcovia, potom sa k nej nechutne zachovala aj maďarská súperka. Číňanka neovládla emócie, dostala záchvat paniky a zápas skrečovala.

Čo sa presne stalo? Za stavu 5:5 a 15:15 v prvom sete zahrala Čangová forehand na postrannú čiaru. Čiarový zahlásil aut a hlavná rozhodkyňa išla stopu prekontrolovať.

Novak Djokovič, Carlos Alcaraz Čítajte viac Nepustili ste ma sem, tak ja vám ukážem. Djokovič má teraz obrovskú motiváciu, vraví československá legenda

Prekvapujúco ukázala, že loptička bola mimo kurtu. No kamery a aj opakované zábery dosť zreteľne ukázali, že loptička sa čiary dotkla.

Čínska tenistka nahnevane rozhadzovala rukami, kričala smerom na rozhodkyňu a žiadala príchod supervízora, ktorý s tým ale nič neurobil. Pozrite si zúfalú Čangovú a spomínaný úder:

Čangová chcela pravdepodobne riešiť spor so supervízorom ešte pri prestávke po odohratí gemu. Lenže súperka Tóthová sa po ďalšom fiftíne rozhodla stopu zmazať napriek tomu, že na ňu Číňanka niekoľkokrát kričala, nech ju na kurte nechá.

To už bola pre 45. hráčku svetového rebríčka, na ktorú naviac bučala časť maďarských fanúšikov, posledná kvapka. V slzách si zavolala fyzioterapeutku a v panickom stave sa rozhodla zápas skrečovať za stavu 5:5 v prvom sete.

Aj v tejto situácii ešte zvládla podať ruku rozhodkyni aj súperke, ktorá sa z tohto spôsobu víťazstva nadšene tešila. Nešportovo za tiež zachovala pri dlhom rozhovore Čangovej s rozhodkyňou, keď sa nahnevanej súperke posmievala.

Novak Djokovič Čítajte viac Srbi podozrievajú Britov: Djokovičovho konca sa nevedeli dočkať. Novak prehral proti celému svetu a Tysonovi

20-ročná Tóthová, až 548. tenistka v rebríčku, ktorá na turnaji v Budapešti dostala divokú kartu, čelila po stretnutí vlne negatívnych reakcií. Do nej sa zapojili aj tenisové hviezdy.

„Absolútne nechutné správanie. Šuaj je lepší človek, než mnoho z nás za to, že si podala ruku s rozhodkyňou aj tou dievčinou,“ napísala na Twitteri napríklad Austrálčanka Ajla Tomljanovičová.

Bezmocnosť skúsenej 34-ročnej Číňanky bola jasná aj s odstupom času. „Všetka snaha v tréningu bola na nič, pretože keď sa snažíte trafiť loptičku blízko k čiare, dokonca sa jej dotkne, aj tak je to aut,“ napísala na Twitteri.

Šuaj Čangová zároveň ocenila vlnu podpory, ktorej sa jej po stretnutí dostalo. „Milujem vás všetkých, ktorí ma podporujete a stojíte na mojej strane,“ dodala.

V tejto sezóne má Číňanka veľmi zlé obdobie. Na začiatku júna na Roland Garros novinárom uviedla, že kvôli sporom s domácim tenisovým zväzom nemôže doma trénovať ani hrať. A tak nevidela už tri roky svojich najbližších.

To sa takmer s istotou prejavuje aj na jej psychickej nepohode. Posledný víťazný zápas dosiahla pred pol rokom a odvtedy prehrala 13 stretnutí za sebou. A zážitok z Budapešti jej na pohode určite nepridá.

Najbohatší tenisti v histórii Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
21. Ana Ivanovičová - 16 miliónov dolárov...
81 debata chyba
Viac na túto tému: #tenis #Čang Šuaj #WTA 250 Budapešť