Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Nepustili ste ma sem, tak ja vám ukážem. Djokovič má teraz obrovskú motiváciu, vraví československá legenda

Trošku sa vráťme v čase… Ak by ste si ako aktívny tenista mohli vybrať hrateľnejšieho súpera, ktorý z nich by to bol? Čo by ste skúsili na Alcaraza a čo na Djokoviča?

Veľmi dobrá otázka, no zle sa mi na ňu odpovedá (smiech). Carlos je plný sily a odhodlania, všetko má pred sebou. Novak má skúsenosti ako nikto iný. Fyzicky, psychicky a úderovo sú na tom veľmi podobne. A ja? Neviem, ako by som proti nim hral, lebo nemal by som vlastne ani čo hrať.

Jednak tenis šiel neuveriteľne dopredu, obaja sú adaptabilní, dokážu hrať skvele na všetkých povrchoch, čo za mojej generácie nebolo. Dnes ani nedokážete povedať, že jeden alebo druhý by mali slabšie podanie, forhend alebo bekhend. Jednoducho nie.

Emócie na kurte a osobnosti na finále Wimbledonu Fotogaléria - 28 fotiek Všetky fotky
Finále Wimbledonu Carlos Alcaraz vs. Novak...

Mats Wilander tvrdí, že Alcaraza vidí niekde medzi desiatimi a pätnástimi grandslamovými titulmi na konci kariéry. Tipujete podobne?

Je to erudovaný odhad, no ťažko sa k tomu vyjadruje. To, kto vyhrá koľko grandslamov, sa začalo riešiť až za éry veľkej trojky. Takáto konkurencia tu predtým nikdy nebola. Hnalo ich to, provokovali sa. Všetci boli výnimoční, ale jeden bez druhého by to zrejme nedokázali.

Ak chce mať raz Alcaraz pätnásť grandslamov, potrebuje k tomu niekoho, kto ho potiahne. Výrazných súperov, aby ho motivovali a on sa zlepšoval.

Český tenis zaznamenal v Londýne veľký úspech vo dvojhre, štvorhre, ale aj medzi juniormi. Je to vaša zlatá éra?

Evidentne áno. Predovšetkým u žien. Všetko odštartovala Petra Kvitová, ktorá vyhrala Wimbledon 2011 po finále s Mariou Šarapovovou. Dnes máme v najlepšej tridsiatke päť tenistiek, dve z nich v elitnej desiatke. Za nimi ďalšie talentované hráčky, ktoré ešte nedozreli.

Pridajú sa raz aj českí muži?

Tam je potenciál menší, hoci Jiří Lehečka je veľmi šikovný. Naše ženy sú svetový unikát.

Čo dnes porábate?

Po kariére som vyštudoval ekonómiu a pracujem vo finančnej sfére. Dlho som žil v Spojených štátoch, dnes som v Prahe. Tenis poctivo sledujem, občas spolukomentujem pre českú verziu Eurosportu a párkrát do týždňa si idem aj zahrať. V klube si dáme štvorhru, potom pivečko a je pohoda.

Markéta Vondroušová Čítajte viac Ty chceš odo mňa odísť? Zaplať mi deväť miliónov! Česká víťazka Wimbledonu si s bývalým manažérom prešla peklom

Trénovanie vás nelákalo?

Ani nie. Poznám svoje pre a proti. Nemal by som trpezlivosť.

Ktorý úder ste si po kariére najviac uchovali?

Ten, ktorý bol počas nej najlepší. Bekhend (úsmev).

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Novak Djokovič #Carlos Alcaraz #Wimbledon 2023 #Karel Nováček #US Open 2023