Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Ruská tenistka sa vyventilovala na Poliakoch. Po tom, ako ju nepustili na palubu, ich označila za fašistov i nacistov

Tenistka Vitalja Djačenková zúri smerom k leteckej spoločnosťami LOT a nad vízovými pravidlami pre ruských občanov v Európe. "Chcem sa zbaviť rasizmu a nacizmu," napísala.

25.04.2023 20:06
Vitalija Diačenková Foto:
Vitalija Diačenková.
debata (149)

32-ročná Vitalija Djačenková zverejnila na Instagrame príspevok, v ktorom kritizovala leteckú spoločnosť LOT a politiku voči ruským občanom po ruskom útoku na Ukrajinu. „Naozaj to pomôže zlepšiť svetový mier,“ pýta sa na sociálnej sieti.

„LOT Airlines ma odmietli pustiť na let na turnaj na Korziku, pretože mám ruský pas. Bol to let z Káhiry cez Varšavu do Nice – a to len preto, že mám ruský pas. Pravidlá leteckej spoločnosti sú také, že zrazu nedovoľuje žiadnemu Rusovi lietať s aerolinkami LOT,“ napísala Djačenková.

Ruská tenistka si v uplynulých dňoch zahrala na turnaji nižšej kategórie ITF Egypt 12A. Djačenková sa cíti ukrivdená. „Mala som so sebou všetky potrebné dokumenty od Tenisovej organizácie žien (WTA), Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), no v skutočnosti to v modernom tenise, zdá sa, vôbec nehrá rolu,“ zdôrazňuje.

Vraví, že jej nepomohol ani list od jej otca. „Môj otec pochádza z dnešnej Ukrajiny a pracuje pre Organizáciu Spojených národov. V tomto dokumente sa uvádza, že som jeho dcéra (politika leteckých spoločností umožňuje lietať rodinným príslušníkom držiteľov diplomatických pasov – pozn. red.), ale všetky letecké spoločnosti ma dnes odmietajú prepraviť kvôli môjmu rodisku,“ narieka.

Zároveň dodáva: „V dôsledku toho som na káhirskom letisku uviazla celých osemnásť hodín, spala som na lavičke, nemala som pri sebe žiadne jedlo a nemohla som opustiť letisko.“

Vitalijia Djačenková Čítajte viac Ruska Djačenková prespala na letisku. Poľská spoločnosť ju nepustila do lietadla

Djačenková tvrdí, že ako ruskej občianke jej udelili víza do Európy len na štrnásť dní. Vízum jej mali vydať španielske úrady. „Z tohto dôvodu musí let prechádzať cez Španielsko, inak ma nepustia. V skutočnosti to znamená štyri lety namiesto dvoch!“ vysvetľuje podráždená tenistka.

„Vzhľadom k tomu sa ku mne správajú ako k občanovi tretieho sveta. Míňam niekoľko tisíc eur, nemôžem sa teraz dostať na turnaj kvôli leteckým spoločnostiam, ktoré neprepravujú Rusov, a kvôli obmedzenej vízovej situácii. Nakoniec musím z tenisového podujatia odstúpiť a jedinou možnosťou je návrat domov a vypustenie ďalšieho turnaja kvôli tejto situácii,“ upozorňuje Djačenková.

Ruská hráčka vraj nechápe, prečo sa k nej takto správajú a vojnu na Ukrajine označuje za „nešťastnú situáciu“.

„Ako profesionálny športovec, ktorý vystupuje bez vlajky a nereprezentuje žiadnu krajinu, sa len snažím pokračovať vo svojom živote a venovať sa kariére, ktorú som celý život milovala.“

Djačenková ukončila svoj emotívny príspevok škandalóznou vetou: „Dúfam, že čoskoro budem oslobodená od politiky, rasizmu a nacizmu. Len mier a čisté nebo, prosím!!!“

O vyjadrenie k situácii požiadal portál sport.pl aj spoločnosť LOT Airlines.

"Lot Polish Airlines nemohli prijať občana Ruskej federácie na svoju palubu konajúc v súlade s nariadením ministra vnútra a správy z 13. marca 2020 o dočasnom pozastavení alebo obmedzení hraničného styku na niektorých hraničných priechodoch.

Nariadenia zavádzajú obmedzenia na niektorých hraničných priechodoch vrátane letísk vo vzťahu k občanom Ruskej federácie cestujúcim z krajín mimo schengenského priestoru," reagovalo tlačové oddelenie spoločnosti.

Kúzelná Maria Šarapovová. Stále krajšia a krajšia Fotogaléria - 52 fotiek Všetky fotky
Maria Šarapovová, najslávnejšia ruská tenistka,...
149 debata chyba
Viac na túto tému: #Vitalija Djačenková