Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Nožom napadol svetovú jednotku. Atentátnik, ktorý bodol Selešovú, je mŕtvy

O týždeň ubehne presne 30 rokov od azda najväčšieho tenisového škandálu. 30. apríla 1993 bodol nemecký atentátnik Günter Parche 22-centimetrovým kuchynským nožom Moniku Selešovú do chrbta.

22.04.2023 12:15
1. Monika Selešová Foto:
Monika Selešová na turnaji v Hamburgu v apríli 1993 krátko po bodnutí nožom.
debata (16)

Stalo sa to počas výmeny strán na turnaji v Hamburgu v ktorom sa Selešová, vtedajšia svetová jednotka, stretla s Bulharkou Magdalenou Malejevovou.

Krátko pred výročím strašného incidentu Bild vypátral, že atentátnik Parche je mŕtvy. Zomrel v auguste 2022 v opatro­vateľskom dome vo východonemeckom meste Nordhausen.

Najväčšie škandály v tenisovej histórii Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Nikolaj Davydenko - Rusko, 2. augusta 2007...

"Počas pobytu v dome bol vždy nenápadný, zúčastňoval sa na voľnočasových aktivitách: popoludnia v kine, ručných prác aj čítania novín. Posledné štyri týždne pred smrťou len ležal v posteli, až napokon jednej noci pokojne zaspal,“ napísal Bild.

Parche bol fanatickým fanúšikom veľkej rivalky Selešovej, nemeckej tenistky Steffi Grafovej. Krátko po útoku uviedol ako dôvod svojho konania práve skutočnosť, že chcel Selešovú vyradiť z hry aby sa Grafová mohla opäť stať svetovou jednotkou.

Dominik Hrbatý Čítajte viac Vrchol schizofrénie a paranoje. Hrbatý: Slovenský tenis dnes pre mňa zomrel

Po hroznom útoku bol Parche pre mnohých monštrum. Nie však pre Giselu Friedrichsenovú, ktorá sprevádzala dva procesy ako súdna reportérka Spieglu. „Parche bol zakrpatený mužík, ktorý pri skrate urobil niečo šialené,“ vysvetľuje Blicku.

Parche bol nakoniec odsúdený na dva roky podmienečne. Bol to verdikt, ktorý Selešová nikdy nedokázala pochopiť a prijať. Fyzické zranenia, ktoré jej Parche spôsobil, sa rýchlo zahojili, no psychické problémy jej zostali dlhodobo.

Kúzelná Maria Šarapovová. Stále krajšia a krajšia Fotogaléria - 52 fotiek Všetky fotky
Maria Šarapovová, najslávnejšia ruská tenistka,...
16 debata chyba
Viac na túto tému: #WTA #Monika Selešová