Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Už aj Briti otočili, zrušili zákaz. Rusi a Bielorusi môžu hrať vo Wimbledone

Ruskí a bieloruskí tenisti sa budú môcť zúčastniť na tohtoročnom Wimbledone. All England Club (AELTC) zrušil zákaz, ktorý z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu zaviedol minulý rok.

31.03.2023 13:50
Wimbledon Foto:
Pohľad na centrálny kurt vo Wimbledone.
debata (9)

Ako informovala BBC tento rok sa hráči budú môcť zúčastniť pod podmienkou, že budú súťažiť ako neutrálni športovci a splnia prísne kritériá.

„Naďalej úplne odsudzujeme nezákonnú inváziu Ruska a naša plná podpora zostáva na strane ukrajinského ľudu. Bolo to neuveriteľne ťažké rozhodnutie, ktoré sme neprijali ľahko,“ povedal predseda AELTC Ian Hewitt.

Uznesenie sa týka aj ďalších britských podujatí, ktoré sa konajú v období pred Wimbledonom, predovšetkým turnajov v Queen's a Eastbourne.

Igor Liba Čítajte viac Bez Rusov to nie sú MS, vraví Liba. Do hrobu pôjde s pochvalou od hokejového „diktátora". Hašek mu odpovedá

Tenisti z Ruska a Bieloruska môžu štartovať na Wimbledone iba v prípade, že nebudú podporovať tamojšie štátne režimy a rovnako nemôžu prijať finančné odmeny z oboch krajín vrátane sponzorstva od spoločností, ktoré riadia alebo kontrolujú.

Hráči a ich podporný personál budú musieť podpísať vyhlásenie o neutralite, aby mohli súťažiť. Za porušenie týchto vyhlásení budú hroziť tresty od pokút až po vylúčenie z turnaja.

Thomas Bach. Čítajte viac Rusi na olympiáde? Facka do tváre. Vaša kritika je poľutovaniahodná, bráni sa šéf MOV Bach

AELTC uviedla, že toto rozhodnutie prijali po diskusii s vládou Spojeného kráľovstva, Britskou tenisovou asociáciou (LTA) a medzinárodnými zainteresovanými stranami.

AELTC a LTA ďalej povedali, že si stoja za minuloročným rozhodnutím, ale tvrdia, že bez tohtoročnej zmeny by boli Queen's, Eastbourne a ďalšie britské turnaje na tráve zrušené, čo by spôsobilo finančnú ujmu britským tenisovým fanúšikom a organizáciám.

Ruská trojica Daniil Medvedev, Andrej Rubľov a Daria Kasatkinová, ktorí sú všetci v prvej desiatke mužského a ženského rebríčka, patria medzi najzvučnejšie mená, ktoré sa môžu po ročne odmlke vrátiť do Wimbledonu. Týka sa to aj bieloruskej ženskej svetovej dvojky Ariny Sobolenkovej, ktorá tento rok vyhrala Australian Open.

Ako sa zmenili tenisové hviezdy z 90. rokov Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Vyhrávali grandslamové tituly, boli svetové...
9 debata chyba
Viac na túto tému: #wimbledon #vojna na Ukrajine #All England Club