Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Šampión na Australian Open? Až v roku 2025

Austrálska ministerka domácich záležitostí Karen Andrewsová potvrdila, že v prípade Novaka Djokoviča platí po zrušení víz aj trojročný zákaz vstupu do krajiny.

17.01.2022 09:31
Austrália tenis Australian Open Djokovič víťaz Foto: ,
Novak Djokovič po triumfe na Australian Open 2021.
debata (27)

Ak zostane v platnosti, srbská hviezda by sa mohla zúčastniť na Australian Open až v roku 2025 – vo veku 37 rokov.

Djokovič však zrejme nebude musieť čakať tak dlho, pretože aj v tomto prípade existujú výnimky. Na základe jednej z nich sa dostal do Austrálie aj v tomto roku.

Posledné Djokovičove hodiny v Melbourne Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Novaka Djokoviča sprevádza bezpečnostná služba...

Austrálsky premiér Scott Morrison uviedol, že za „správnych okolností“ by mu mohol byť povolený vstup do krajiny aj skôr.

"Zákaz trvá na obdobie troch rokov, ale je tu aj možnosť, aby sa vrátili za správnych okolností. A to by stálo za zváženie,“ povedal Morrison v rozhovore pre austrálsku rozhlasovú stanicu 2GB.

Podľa jeho slov austrálske právo poskytuje „presvedčivé alebo súcitné“ dôvody na zrušenie trojročného zákazu vstupu do krajiny.

Martin Kližan Čítajte viac Novaka rozsekali. Zvalcovala ho očkovacia hystéria + ohlasy tlače

To by Djokovičovi potenciálne umožnilo zúčastniť sa budúci rok na turnaji Australian Open, kde tento rok nemohol obhajovať svoj titul, keďže vyšší austrálsky súd mu to zakázal.

Ako nezaočkovaný proti koronavírusu mohol byť podľa Austrálčanov potenciálnou hrozbou pre spoločnosť a vyvolať antivakcinačné nálady.

Zverenec Mariána Vajdu a Gorana Ivaniševiča pôvodne chcel v Melbourne útočiť na rekordný 21. grandslamový titul, ktorým by sa osamostatnil na prvej priečke historického rebríčka v počte víťazstiev na turnajoch tzv. veľkej štvorky pred Rafaelom Nadalom a Rogerom Federerom.

Priletel do Dubaja

Po desaťdňovej anabáze a slovnej prestrelke s austrálskou vládnou aj súdnou mocou však musel napokon nastúpiť do lietadla a opustiť zelený kontinent.

Z Melbourne letel do Dubaja v SAE, kde pristál v pondelok pred úsvitom miestneho času.

„Videli ho, ako vystúpil z lietadla s prekrytou tvárou a niesol dve tašky. Jeho konečný cieľ nebol bezprostredne známy. Toto je neslávny koniec búrlivej desaťdňovej ságy, v ktorej Srb neúspešne bojoval o zotrvanie v Austrálii a obhajobu titulu na Australian Open,“ napísal portál BBC.com.

USA Tenis US Open muži 3.kolo Djokovič Čítajte viac Klamár a podvodník. Britská celebrita sa teší z deportácie Djokoviča

Lekársku výnimku na vstup do Austrálie Djokovičovi pôvodne udelili dva rôzne nezávislé zdravotné komisie – jednu poveril Tennis Australia, druhý vláda štátu Victoria – po pozitívnom teste na koronavírus v polovici decembra.

Hráčov pokus vstúpiť do krajiny bez očkovania však vyvolal hnev verejnosti.

Austrálske pohraničné sily ho 5. januára zadržali pre nesplnenie zdravotných protokolov v boji s koronavírusom a jeho vízum bolo zrušené.

Sudca toto rozhodnutie minulý pondelok zrušil, ale vláda opäť zasiahla o niekoľko dní neskôr a minister pre imigráciu využil svoju právomoc.

Opäť mu zrušil víza z dôvodu verejného a zdravotného záujmu. Právna bitka dospela k svojmu záveru v nedeľu 16. januára, keď sudcovia potvrdili rozhodnutie vlády a Djokovičovi nezostávala iná možnosť, ako opustiť krajinu.

Novak Djokovič Čítajte viac NÁZOR: Djokoviča treba utopiť. Hoci aj v mori vágnych fráz
27 debata chyba
Viac na túto tému: #tenis #Austrália #Novak Djokovič