Aký je Djokovič?
Veľmi priateľský a zábavný. S Novakom mám najlepšie skúsenosti. V jeho prítomnosti sa človek cíti len dobre. Mimochodom, z veľkej trojky je najpopulárnejší. Keď si hráči mali spomedzi seba vyberať niekoho, kto ich bude zastupovať, dostal suverénne najviac hlasov.
Čím si to vysvetľujete?
Lebo pre ostatných urobil vždy najviac. Keď sa treba niekoho zastať, stojí vždy v prvej línii. Ostatní to vidia.

Ale fanúšikovia nie…
To je niečo iné. V prvom rade – Djokovič sa na scéne objavil ako posledný. Federer s Nadalom tu boli skôr. Svet bol rozdelený na Federerovcov a Nadalovcov a zrazu tu prišiel niekto, kto ich začal porážať a postupne dobiehať. Bral im tituly, ale nie fanúšikov. Teda len zopár. Navyše, je z východnej Európy, a to je tiež mierny hendikep.
Preto má vari pošramotený imidž?
V dnešnej politicko-korektnej dobre hovorí veci na rovinu. Aj také, ktoré sú často nekonformné. Idú proti prúdu a mnohým sa nepáčia. Federer s Nadal sú iní, vedia hovoriť pekne a ak si náhodou myslia niečo iné, tak to radšej nepovedia. Novak je niečo ako mix Johna McEnroea s Yannickom Noahom. Rebel i šoumen.
Môže sa jeho pozícia ešte zmeniť?
Johna kedysi celý svet neznášal. A dnes je aj tak pre všetkých žijúcou legendou. Ľudia zabúdajú, o pár rokov sa na všetko budú pozerať inak a Djokovič bude pre nich hrdinom. A možno to nebude ani dlho trvať. Ak vyhrá 21. grandslam, veľa ľudí uzná, že je najlepší.

Tvrdíte, že medzi protihráčmi je populárny, ale dnes sa ho v Austrálii mnohí nezastávajú…
To je pravda. Nie každý je ako Sergej Stachovskij, Nick Kyrgios či Američania (Sandgren, Opelka a Isner, pozn. red.), ktorí sa neboja…
A ostatní sa vari boja?
Nechcú si robiť zbytočné problémy. S tými vstupnými formulármi do Austrálie je to tak: u 95 percent z nich by ste niečo našli. Nikto neuvádza, kde sa nachádzal počas uplynulých 14 dní, každý napíše len miesto odchodu a hotovo.
Bola by to zbytočná komplikácia, ešte by niekto náhodou vyšetroval, či a ktorý región je čierny a kde je veľa nakazených. Mohlo by sa stať, že niekoho by potom šupli do karantény. Navyše, ide tu o veľké peniaze.
Ako to?
V Austrálii sa rozdáva obrovský balík, pre nejedného hráča to môže byť prvá aj posledná príležitosť byť na grandslame. Tam sa môžu zahojiť na celý rok. Inde to nie je také jednoduché. Tenisti chcú mať pokoj, nepotrebujú, aby ich naháňali úradníci alebo novinári. Radšej sa sústredia na tenis a Novakovi vyjadria podporu v esemeske. Určite ich dostal mnoho. Keby som bol na ich mieste, tiež zrejme zvážim verejnú podporu. Možno by som sa ozval až po turnaji.
Pošlú Djokoviča podľa vás domov?
Nemyslím si to. Po súdnom rozhodnutí asi nie. Napokon, nejaká malá nezrovnalosť v papieroch je predsa len nepodstatná.

On sa však priznal k obchádzaniu covidových pravidiel doma v Srbsku…
A to je vec Srbska, nie austrálskych zákonov. Navyše, v lete som strávil dva týždne v Bosne – v srbskej časti. Oni tam naozaj nič neriešia, koronavírus akoby pre nich neexistoval.
Na druhej strane tu máme zasa Melbourne s najdlhším lockdownom na svete. Toto je zrážka dvoch svetov a jeden nedokáže pochopiť ten druhý. Aj preto je okolo toho toľko politického napätia. Dúfam však, že Novaka na Australian Open pustia.
