Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Vízum zrušili aj Češke! Becker: Novak urobil veľkú chybu, keď sa nezaočkoval

Po Novakovi Djokovičovi zrušili v Austrálii vízum aj českej tenistke Renate Voráčovej.

07.01.2022 12:04 , aktualizované: 13:54
Novak Djokovič Foto: ,
Podobizeň Novaka Djokoviča na jednej z budov v Belehrade.
debata (115)

Deblovú špecialistku presunuli do rovnakého hotela ako srbskú hviezdu Novaka Djokoviča. Štátne karanténne zariadenie je prechodným domovom žiadateľov o azyl. Srb v ňom čaká na súdny verdikt o deportácii. Spor by mali vyriešiť najskôr v pondelok.

Danglár, 7. 1. 2022 Čítajte viac NÁZOR: Djokovič nie je obeť, ale takéto zaobchádzanie mu nepatrí

Informoval o tom portál Sport.cz, odvoláva sa na agentúru ABC. Tá uvádza, že Voráčová pravdepodobne pricestovala do Austrálie s rovnakou zdravotnou výnimkou z očkovania, akú udelili Djokovičovi.

Semifinalistka dvojhry vo Wimbledone 2017 pritom už nastúpila v prípravnom turnaji v Melbourne. s S Poľkou Katarzynou Piterovou prehrali v 1. kole štvorhry s holandsko-austrálskym párom Lesley Pattinamaová Kerkhoveová, Arina Rodionovová 2:6, 4:6.

Očakávalo sa, že 38-ročná hráčka sa pokúsi obhájiť pred súdom rovnako ako 20-násobný grandslamový šampión zo Srbska. Napokon sa však Voráčová rozhodla pre návrat do Európy. Počas uplynulých šiestich mesiacov prekonala COVID-19.

„Prostredníctvom českého veľvyslanectva v Canberre sme podali protest a žiadame austrálske úrady o vysvetlenie situácie,“ uviedla Aneta Kovářová z oddelenia komunikácie Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky pre isport.blesk.cz.

Novak Djokovič Čítajte viac Djokovič nocoval s imigrantmi, ide na súd. Kedy padne definitíva?

Podľa nej sa s tenistkou spojil generálny konzulát v Sydney a napokon sa hráčka rozhodla odletieť z Austrálie domov.

„Renata Voráčová sa rozhodla vzdať účasti na Australian Open, keďže nemá dostatočné možnosti na tréning. Naše zastupiteľstvo jej pomôže pri vybavení formalít pri opustení Austrálie,“ dodala Kovářová.

Ministerka: Pán Djokovič nie je väzňom

Austrálska ministerka vnútra Karen Andrewsová odmietla tvrdenia, že Djokovič je „zajatcom“ v karanténnom hoteli v Austrálii.

„Pán Djokovič nie je väzňom. Môže kedykoľvek odísť, ak sa tak sám rozhodne,“ citovala agentúra DPA štátnu úradníčku.

Tá zareagovala na slová Srbovho otca Srdjana Djokoviča, ktorý syna označil za väzňa a poukázal na to, že k nemu úrady pristupujú úplne odlišne ako k ďalším 25 hráčom, ktorí požiadali o udelenie lekárskej výnimky, aby mohli štartovať na Australian Open v Melbourne.

Srbsko Austrália tenis Open Djokovič vízum zrušenie súd Čítajte viac Chceli ho ponížiť! Nemá sa ani kde umyť, hnevá sa Djokovičov otec

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión sa obrátil na miestny súd v snahe zvrátiť rozhodnutie o deportácii z Austrálie. Súd predbežným opatrením zabránil jeho okamžitému vyhosteniu. Prípad bude pokračovať v pondelok o 10.00 h miestneho času (00.00 SEČ).

Djokovič síce od organizátorov turnaja dostal lekársku výnimku pre nezaočkovaných, no problémy nastali po 14-hodinovom lete z Dubaja do Melbourne, kde zistili, že nemá správne vízum potrebné na vstup s výnimkou.

Nad účasťou Djokoviča na turnaji visel dlho otáznik. Srb odmietal povedať, či je zaočkovaný proti koronavírusu, čo je podmienka hostiteľského štátu Viktória. Deväťnásobný šampión z Melbourne tvrdil, že informácia o očkovaní je jeho súkromná vec.

Podpora Novaka Djokoviča pri karanténnom hoteli Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Priaznivci Novaka Djokoviča protestujú pred...

V utorok prostredníctvom sociálnych sietí oznámil, že dostal zdravotnú výnimku a mieri do Melbourne, kde chcel zabojovať o rekordný 21. grandslamo­vý titul.

Výnimka z očkovania, ktorú mu udelili organizátori turnaja po tom, ako jeho žiadosť podľa agentúry AFP schválili dve lekárske komisie, však vyvolala obrovskú vlnu nevôle medzi Austrálčanmi. Tí totiž už dva roky znášajú tvrdé obmedzenia týkajúce sa koronavírusu.

Park Hotel, Melbourne Čítajte viac Chrobáky v izbe, požiar, fyzický útok. Djokoviča držia na pochybnom mieste

Ozval sa aj austrálsky premiér Scott Morrison, podľa ktorého Djokovičov štart na Australian Open ešte nebola hotová vec. O účasti na turnaji a udelení výnimky síce rozhodujú organizátori, ale vstup do krajiny musí odsúhlasiť federálna vláda.

Tá je zodpovedná za opatrenia na hraniciach a víza. Rovnako ako všetci nezaočkovaní cestujúci, ktorí chcú na základe výnimky vstúpiť do Austrálie, musel Djokovič po prílete doložiť príslušné dokumenty imigračným úradníkom.

Becker: Novak urobil veľkú chybu

Djokovičov bývalý tréner Boris Becker tvrdí, že prvý hráč svetového tenisového rebríčka urobil veľkú chybu, keď sa nedal zaočkovať.

Novak Djokovič s Borisom Beckerom na archívnej... Foto: SITA/AP
Novak Djokovič, Boris Becker Novak Djokovič s Borisom Beckerom na archívnej snímke.

Päťdesiatštyriročný Nemec, sám bývalý hráč sveta číslo jeden, udržuje s Djokovičom stále kontakt. Počas trojročnej spolupráce bol pri šiestich grandslamových tituloch „Noleho“. Na očkovanie, resp. ochranu proti COVID-19 má však iný názor ako jeho bývalý zverenec.

„V tomto prípade si myslím, že urobil veľkú chybu, keď sa nezaočkoval. Ohrozuje tým aj svoju kariéru a šancu upevniť si pozíciu najlepšieho tenistu histórie,“ napísal dvojnásobný víťaz Australian Open v stĺpčeku pre britský Daily Mail.

Novak Djokovič Čítajte viac Týranie i politické hry. Djokovičovou nádejou sú právnici

"Štyrikrát som sedel v jeho lóži, keď vyhral Australian Open, takže dobre poznám jeho obrovské kvality ako neuveriteľného športovca. Tiež si myslím, že jeho skvelý charakter sa dá ľahko nepochopiť.

Jeho prednosti môžu byť súčasne aj jeho slabosťami. To obrovské odhodlanie, vďaka ktorému vyhral mnoho zápasov, môže spôsobiť aj jeho náchylnosť k tvrdohlavosti. Nie je to len o Austrálii.

Žijeme v zložitom svete a žiť život profesionálneho tenistu cestujúceho bez očkovania bude veľmi ťažké. Sú tu pravidlá, ktoré treba akceptovať, či sa to niekomu páči alebo nie.

Možno sa raz vrátime do normálneho sveta, ale má už 34 rokov a nezostáva mu veľa času naplniť svoje ciele," dodal.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
115 debata chyba
Viac na túto tému: #Novak Djokovič #Australian Open 2022 #Renata Voráčová