Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ťažké chvíle maestra. Edberg odtajnil, ako dostal Federera z najväčšej krízy

Stefan Edberg je presvedčený o tom, že Roger Federer sa vráti v roku 2021 do svetového tenisu vo skvelej fazóne. A to aj napriek tomu, že v budúcej sezóne fenomenálny Švajčiar oslávi už 40. narodeniny.

16.11.2020 16:34
Roger Federer, Stefan Edberg Foto: ,
Roger Federer a Stefan Edberg počas tréningu vo Wimbledone v júli 2014.
debata

Legendárny Švéd stál po boku Federera v rokoch 2014 a 2015 ako tréner a pomohol mu vymaniť sa z hernej aj výsledkovej krízy, ktorá ho sprevádzala v roku 2013. V ňom Federera trápilo zranenie chrbta a tiež experimentoval s novými raketami.

Vyhral len jeden turnaj na okruhu ATP na tráve v Halle a na Wimbledone ako obhajca titulu podľahol v 2. kole vtedajšiemu 110. hráčovi rebríčka Ukrajincovi Sergijovi Stachovskému. Vo svetovom rebríčku na istý čas spadol z druhého na siedme miesto.

Najlepšie zarábajúci tenisti Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Sloane Stephensová - 9,6 milióna dolárov...

"Roger sa v tom čase necítil dobre, nebol vo svojej koži. Čoskoro však pochopil, že ak chce ešte napredovať, musí zmeniť svoju hru a naučiť sa nové veci.

Tenis od základnej čiary s pribúdajúcim vekom nestačí. Jeho prejav sa stal ešte ofenzívnejší, využíval aj nové technológie a výsledky sa dostavili," prezradil Stefan Edberg podľa webu denníka Blick.

Šesťnásobný grandslamový šampión Edberg bol známy vysoko ofenzívnym prejavom na dvorci, keď preferoval rýchly tenis v štýle podanie – volej s častými nábehmi k sieti.

To isté začal vyžadovať po viac než 20 rokoch aj od Federera, ktorý sa rýchlo učil.

„Už na začiatku som mu hovoril, že má solídne podanie a dobrý volej. Len to potrebuje viac využívať a doladiť detaily. Týmto spôsobom sa naučil rýchlejšie získavať body a aj to jeden z dôvodov, prečo je aj vo veku 39 rokov jedným z najlepších hráčov na svete,“ vysvetlil Edberg.

Vzájomnú spoluprácu označil dvojnásobný wimbledonský víťaz ako jednoduchú.

Najlepší tenisti všetkých čias Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Andre Agassi

„Rogera nebolo ťažké učiť nové veci, bol veľmi dobrý poslucháč. Spravidla vedel, čo sa od neho vyžaduje, a učil sa rýchlo. A platí to dodnes. Som si istý, že aj teraz pracuje na tom, aby sa v roku 2021 vrátil späť na vrchol. Dôležité je, že ho neopúšťa vášeň pre hru,“ dodal Edberg.

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión Federer v tejto sezóne odohral len šesť zápasov na Australian Open s bilanciou 5–1. Prebojoval sa tam do semifinále, ale ďalej sa nedostal.

V marci zastavila sezónu pandémia koronavírusu a medzitým už 39-ročného Švajčiara zasa operácia pravého kolena. Neskôr ju absolvoval ešte raz, čo znamenalo, že celú sezónu 2020 predčasne „odpískal.“

Federer bol na začiatku sezóny 2020 na treťom mieste singlového renkingu ATP, aktuálne je piaty.

debata chyba
Viac na túto tému: #Roger Federer #Stefan Edberg