Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Smutné repete. Renking je zrkadlo pravdy, vraví Hrbatý

Dlhých 25 rokov sa Slovensko mohlo pýšiť tým, že zakaždým malo v hlavnej časti grandslamového turnaja zastúpenie v druhom kole ženskej alebo mužskej dvojhry.

21.01.2020 15:15
Anna Karolina Schmiedlová Foto: ,
Anna Karolina Schmiedlová v zápase 1. kola Australian Open.
debata

V rozpätí necelých piatich mesiacov sa však táto vzácna bilancia hneď dvakrát porušila. Na nevydarené vystúpenie z US Open 2019 nadviazali slovenskí reprezentanti aj v Melbourne. Ani jeden zo štyroch slovenských účastníkov hlavnej súťaže neprešiel cez brány prvého kola na Australian Open.

Viktória Kužmová s Annou Karolínou Schmiedlovou favorizované súperky Juliu Görgesovú, resp. Belindu Bencicovú neprekvapili a nepodarilo sa im získať ani set.

Zápasy Slovákov v 1. kole Australian Open Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Norbert Gombos v 1. kole Australian Open.

„Viktória mala smolný žreb. Görgesová je súperka, ktorá jej veľmi nesedí, pretože obe hrajú veľmi podobným štýlom . Ich hlavnou zbraňou je rýchla hra od základnej čiary a dobré podanie. Z môjho pohľadu bol priebeh zápasu veľmi hladký a zdalo sa mi, že Viktória nie je v najlepšej forme. Anna Karolína Schmiedlová hrala po polročnej prestávke zavinenej zranením iba štvrtý zápas. Jej výkon proti Bencicovej naznačil, že je na správnej ceste, aby sa rýchlo mohla vrátiť do najlepšej stovky,“ vyjadril sa generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška.

Najbližšie k postupu do druhého kola mal zo Slovákov v mužskej dvojhre Norbert Gombos. Duel so Španielom Alejandrom Davidovichom Fokinom mal výborne rozohraný, viedol 2:1 na sety, ale napokon prehral v piatich setoch. Kapitán daviscupového tímu Dominik Hrbatý sa napriek neúspešnému výsledku snažil nájsť pozitíva.

„Zápas som síce nevidel, ale tréner Tibor Tóth mi písal, že to bolo veľmi dobré stretnutie. Rozhodol štvrtý set, v ktorom Noro nevyužil niekoľko šancí. Je však iba úvod roka a u mnohých tenistov tie začiatky bývajú pomalšie. Niekedy môže trvať, kým sa dostanú do zápasového rytmu. Forma je sľubná, no takisto sa naši hráči stále majú v čom zlepšovať,“ povedal Hrbatý.

Gombos sa prepracoval do hlavnej časti AO z kvalifikácie, kde nastúpili aj ďalší piati jeho krajania. Medzi 128 najlepšími si zahral už len Jozef Kovalík ako tzv. lucky loser, ale Dominik Hrbatý úspešnosť slovenských tenistov hodnotil kladne.

Podanie Norberta Gombosa v 1. kole Australian... Foto: SITA/AP, Andy Brownbill
Norbert Gombos Podanie Norberta Gombosa v 1. kole Australian Open.

"Ja som celkom spokojný. Na to, že sme mali šesť hráčov v kvalifikácii, je solídne, že dvaja hráči sa dostali do hlavnej fázy. Pre týchto chlapcov je prebojovať sa z kvalifikácie niečo ako pre hráča z TOP 100 vyhrať dve kolá v hlavnej súťaži.

Je to veľké povzbudenie, ale na druhej strane sa na to celé musíme pozerať reálne. Renking je zrkadlo pravdy a podľa neho naši hráči do hlavnej súťaže nepatrili. To, že uspeli v kvalifikácii je niečo naviac," dodal Hrbatý.

Výsledky Slovákov na Australian Open majú určitú výpovednú hodnotu aj pred blížiacimi sa zápasmi Davisovho pohára a Pohára federácie. Muži SR nastúpia v kvalifikačnom súboji o postup na finálový turnaj Davisovho pohára doma proti Čechom.

Hrať sa bude 6. a 7. marca 2020 na antuke AXA Arény NTC v Bratislave. Ešte o mesiac skôr slovenské tenistky rovnako v domácom prostredí na bratislavskej antuke budú čeliť Britkám v kvalifikácii o postup na finálový turnaj Pohára federácie 2020.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dominik Hrbatý #Australian Open #Norbert Gombos #Anna Karolína Schmiedlová #Jozef Kovalík