Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Slovenky delí od elity posledná prekážka. Budú ňou Bielorusky

Bielorusky vo svojom prostredí budú 21. - 22. apríla súperkami slovenských tenistiek v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019 reprezentačných družstiev žien. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

13.02.2018 11:18
Tenis, Fed Cup, radosť Foto: ,
Slovenské tenistky oslavujú postup do aprílovej baráže o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie.
debata

Tím SR rovnako ako Austrália, Taliansko a Rumunsko nebol medzi nasadenou štvoricou, do úvahy preň prichádzali aj Belgicko, Holandsko a Švajčiarsko. Na základe pravidla o reciprocite by Slovenky mali výhodu domácej pôdy len proti Švajčiarkam.

„Bielorusky sú minuloročnými finalistkami tejto súťaže, to hovorí za všetko. Navyše, to ešte boli bez bývalej jednotky rebríčka Viktorie Azerenkovej. Bielorusko teda má jeden z najkvalitnejších tímov na svete. Je to veľmi náročný súper, ale myslím si, že náš tím v najsilnejšom zložení môže prekvapiť a postúpiť medzi elitu,“ povedal pre agentúru SITA generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška

„S Dominikou Cibulkovou som sa rozprával a vidím to optimisticky, mohla by nás tentoraz posilniť. Samozrejme, bude záležať napríklad na tom, aký povrch si Bielorusko zvolí, je to asi dosť dôležitý faktor. V takomto predstihu je celkovo zložité odhadovať, ako sa veci vyvinú. Verím, že kapitán Matej Lipták zostaví tím schopný uspieť,“ dodal.

„Je určite škoda, že budeme hrať vonku, ale pri možnostiach, ktoré sme mali, tam bola veľmi malá šanca hrať doma. Bielorusko má nebezpečný, mladý a veľmi perspektívny tím, ktorý minulý rok už bol vo finále, čo zdôrazňuje jeho kvality. Hráčky – napriek tomu, že sú mladé – teda už majú veľké skúsenosti aj s takto významnými zápasmi. Keď k tomu pridáme možnosť, že v zostave bude Azarenková, tak tá kvalita ešte stúpa. Súper je to veľmi ťažký, ale zdolateľný. Opäť sa o všetkom rozhodne až priamo na kurte: v akých zostavách napokon oba tímy nastúpia a v akej forme budú jednotlivé hráčky. Budem sa snažiť, aby sme hrali v čo najsilnejšom zložení. Predpokladám, že Bielorusko si ako povrch zvolí ‚hard‘. Myslím si, že doma na inom ešte ani nehralo,“ uviedol pre agentúru SITA kapitán Sloveniek Matej Lipták.

Víťazky Fed Cupu 2002 Slovenky si vyslúžili túto príležitosť víkendovým bratislavským úspechom 4:1 proti Ruskám v 1. kole II. svetovej skupiny. V „II. lige“ v hierarchii MS tímov ITF hrajú počnúc sezónou 2015. Najprv dvakrát zvládli záchranárske práce (Švédsko, Kanada) a potom vlani neuspeli pri pokuse o návrat do svetovej skupiny (Holandsko).

Slovenky sa teoreticky môžu napokon dostať do elitnej spoločnosti v lete administratívnym spôsobom. Stane sa to, ak 13. – 16. augusta počas výročného valného zhromaždenia ITF v americkom Orlande delegáti tentoraz odobria zámer Rady ITF zdvojnásobiť počet účastníkov svetovej skupiny. Minulý rok sa to vo vietnamskom Hočiminovom meste značne prekvapivo nestalo. Ak projekt prejde, triumf Sloveniek nad „zbornou“ by sa spätne ukázal ako „zbytočný“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Lipták #Pohár federácie 2018 #slovenské tenistky