Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Del Potrov obrat: Chcel som to vzdať, ale nemohol som kvôli fanúšikom

Ak mala väčšina osemfinálových stretnutí mužskej dvojhry na tenisovom US Open jednoznačný charakter, tak jeden zápas to fanúšikom vynahradil za všetky ostatné. Argentínčan Juan Martín Del Potro prehral prvé dva sety s Rakúšanom Dominicom Thiemom 1:6 a 2:6 a po 73 minútach bol zrelý na uterák.

05.09.2017 11:24
Juan Martin Del Potro Foto: ,
Juan Martín Del Potro.
debata

Lenže potom zapracovalo čaro grandslamového turnaja a takmer dvojmetrový obor Del Potro si spomenul na rok 2009, keď získal práve v New Yorku svoj dosiaľ jediný triumf na podujatí „veľkej štvorky“.

Ďalšie tri sety vyhral 6:1, 7:6 (1), 6:4 a po piaty raz v kariére postúpil do štvrťfinále na otvorených majstrovstvách USA. A to vo štvrtom sete za stavu 5:6 pri svojom podaní čelil dvom mečbalom súpera, oba však vymazal esami.

Turnajová šestka Thiem takmer vo všetkých dôležitých štatistikách v zápase dominoval, dokonca zvíťazil aj na celkový počet získaných bodov (141:139), a predsa odchádzal z Grandstandu ako zdolaný hráč. Húževnatý Argentínčan zaostal vo víťazných úderoch za svojím súperom 31:51 a urobil aj viac nevynútených chýb (59:53).

Horší bol aj vo využitých brejkbaloch /5 zo 16 k 6 z 12/, ale poslednú loptičku v zápase získal po dvojchybe menej skúseného, čerstvo 24-ročného Rakúšana na svoju stranu. Na ukazovateli času vtedy svietilo 3:34:32 h.

„Investoval som všetku energiu do obratu v zápase. Neustále som si opakoval, bojuj a nevzdávaj to. Pozitívne myslenie je dôležité,“ skonštatoval Juan Martín Del Potro v pozápasovom interview na kurte. Neskôr na tlačovej konferencii dodal:

„Krátko po premenenom mečbale som sa pozrel k nebu a myslel na to, že mám za sebou epický zápas na US Open, mojom obľúbenom turnaji, a že som totálne vyšťavený. Tiež som pocítil radosť z toho, že som zvládol fantastickú bitku proti jednému z najlepších hráčov na okruhu.“

Del Potro patrí k veľkým obľúbencom newyorských divákov. Počas celého stretnutia, ale najmä v čase veľkého obratu, často kričali jeho prezývku „DelPo/“ či známy športový argentínsky popevok Olé, olé, olé…

„V strede druhého setu som už premýšľal nad tým, že to vzdám. Nemohol som dobre dýchať, zle som sa hýbal a Dominic dominoval na kurte. Keď som však videl nadšených divákov, ktorí čakali oveľa viac tenisu z mojej strany, na moje dobré forhendy a účinné podania, vravel som si, že mi za to stojí vytrvať a pokúsiť sa o obrat. Keď fanúšikovia pobadali, že som sa zlepšil, začali oslavovať každý bod, ktorý som získal. Bola to neskutočná atmosféra, v ktorej som si začal zápas náramne užívať,“ vysvetlil Del Potro.

Jeho zdolaný súper Thiem smerom k divákom podotkol: „Boli na strane môjho súpera, ale nie je to príčina mojej prehry. Neboli voči mne neféroví. Utvorili skvelú atmosféru, v ktorej sa nehrá každý deň. Tiež som si to užíval.“ Celkovo k zápasu ešte poznamenal:

„Vedel som, že bude náročné udržať vysoký stupeň hry z úvodných dvoch setov. V treťom sete som hral zle, ale neskôr to bolo opäť dobré z mojej strany. Súper sa však výrazne zlepšil. Veľmi ťažko sa hrá proti jeho plochým forhendom na rýchlejšom povrchu, ak mu, pravda, vychádzajú.“

Čoskoro 29-ročný rodák z Tandilu Del Potro sa do najlepšej osmičky v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center prebojoval aj vlani, keď sa na súťažné kurty vrátil po takmer dvojročnej odmlke spôsobenej chronickými problémami so zápästiami uvažujúc aj o konci kariéry. Pred rokom ho zastavil v rozlete po vyše trojhodinovej štvorsetovej bitke neskorší šampión Stan Wawrinka.

Teraz sa postaví proti 5-násobnému newyorskému víťazovi Rogerovi Federerovi. Ich súboj bude reprízou finále z roku 2009, keď uspel Del Potro a získal dosiaľ svoj jediný grandslamový titul. Legendárny Švajčiar ich má na konte devätnásť.

„Je skvelé vidieť ho späť na okruhu. Má za sebou strastiplnú niekoľkoročnú cestu vzhľadom na jeho ťažko skúšané zápästia. A to, že hráme proti sebe teraz v roku 2017 po našom epickom finále zo sezóny 2009…? Teším sa na ten zápas. Pred tými rokmi som v piatom sete nebol lepším hráčom.“

Del Potro má proti Federerovi vysoko negatívnu bilanciu 5:16. Ich rivalita trvá od roku 2007, keď fenomenálny Švajčiar prvýkrát uspel na Wimbledone. Na grandslamových turnajoch je zápasové skóre 5:1 v prospech Federera, jedinou výnimkou pre Del Potra je už spomenuté finále US Open 2009.

„Obdivujem Federera, ale jeho má rád asi každý. Môže to byť zaujímavý zápas. Po ôsmich rokoch sa stretneme opäť na centrálnom kurte na tomto turnaji. Viem, ako mám hrať, aby som uspel. Viem však aj to, aký som unavený po zápase s Thiemom. Hneď po ňom som si doprial masáž a budem sa spoliehať na rýchlu regeneráciu,“ uviedol Del Potro pred štvrťfinálovým šlágrom proti Federerovi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Juan Martín Del Potro #US Open 2017