Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Nevidia priestor na omilostenie Šarapovovej

Ruská tenistka Maria Šarapovová sa priznala k užívaniu meldónia aj v tomto roku a hodnoty z jej testu hovoria jasnou rečou, skonštatoval v rámci rozhovoru na rôzne dopingové témy generálny riaditeľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Olivier Niggli, ktorého zvolili v novembri a od 1. júla oficiálne prevezme funkciu od Davida Howmana, ktorému uplynie mandát.

22.04.2016 14:51
Maria Šarapovová Foto: ,
Maria Šarapovová.
debata (1)

„Či ju uvidíme na Wimbledone a OH 2016? O tom rozhodne Medzinárodná tenisová federácia,“ povedal Niggli pre La Gazzetta dello Sport počas týždňového výročného zasadnutia Únie medzinárodných športových federácií SportAccord vo švajčiarskom Lausanne.

Antidopingové konanie so Šarapovovou je už naplánované a výsledok možno bude známy pred tretím grandslamovým turnajom sezóny Wimbledonom na tráve v Londýne (27. júna – 10. júla). Na stretnutí s novinármi to v stredu povedal prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Haggerty. Dodal však, že vyšetrovanie je nezávislé a on nepozná konkrétny termín vypočúvania. Vo všeobecnej rovine vyhlásil, že celá procedúra v takýchto prípadoch obvykle trvá 2 až 3 mesiace. Niekdajšiu jednotku svetového rebríčka predbežne suspendovali 8. marca do doriešenia záležitosti.

ITF 14. apríla tlačovou správou oznámila, že pri riešení dopingového prípadu Šarapovovej zohľadní odporúčania WADA v súvislosti s látkou meldónium, ktorá pribudla na zoznam zakázaných s platnosťou od 1. januára 2016. ITF s poukázaním na dôvernosť konania nepridala žiadne detaily.

WADA 13. apríla informovala, že prípady s hladinou meldónia do 1 mikrogramu vo vzorke odobratej pred 1. marcom 2016 nemusí posudzovať ako porušenie pravidiel o užívaní zakázaných látok. Liek proti srdcovým ochoreniam vyvinutý za sovietskych čias v Lotyšsku zatiaľ inicioval viac ako 130 publikovaných prípadov, z nich približne 30 na účet ruských športovcov. Vlna nepriaznivých výsledkov analýz však nastolila otázku, ako dlho účinná látka zostáva v ľudskom organizme. Väčšina pristihnutých sa totiž bráni tvrdením, že meldónium vysadili dávno pred začiatkom tohto kalendárneho roka. Viac svetla do problematiky by mali vniesť nové výskumy v akreditovaných laboratóriách.

Čerstvo už 29-ročná držiteľka kariérneho Grand Slamu Šarapovová 7. marca na tlačovej besede v Los Angeles priznala, že počas januárových melbournských grandslamových Australian Open mala pozitívny nález. Uviedla, že z nedbanlivosti nezaregistrovala zmenu a meldónium naďalej užívala.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Maria Šarapovová